19 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ESKİŞEHİR HABERLERİ

"EVDE YALNIZ DEĞİLSİNİZ''ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kadir Demirel, 2010 yılında uygulamaya geçen 'Evde sağlık hizmetleri' hakkında bilgiler verdi.
Sağlık Bakanlığı tarafından illerde Halk Sağlığı Müdürlükleri koordinasyonunda Kamu Hastaneleri ile Toplum Sağlığı Merkezleri aracılığıyla 2010 yılından itibaren, evden çıkamayan veya yatağa bağımlı olup tüm sağlık hizmetlerinden faydalanmak isteyen vatandaşlara evlerinde sağlık hizmeti verilmeye başlandı. Evde sağlık hizmetinin ücretsiz olup mesai saatleri içinde randevulu olarak profesyonel kamu sağlık personelleri tarafından verildiğini hatırlatan Demirel, "Eskişehir ilimiz bu hizmet için bakanlıkça pilot il olarak seçilmiştir. Evde yatağa bağımlı yaşayan, evden çıkamayan, sağlık hizmetlerine ulaşmada zorluk çeken hastaların her türlü muayene, tedavi, sevk, yara pansumanı, yatak yaralarının düzenli tedavisi ve takibi, ağız ve diş sağlığı hizmetleri hekim ve sağlık personelinden oluşan ve gerekli teçhizatlı mobil ekipler tarafından bizzat hastanın evinde ve aile ortamında verilmektedir" dedi.

"VATANDAŞLARIMIZA "EVDE YALNIZ DEĞİLSİNİZ" DİYORUZ"
Hastalara her konuda hizmet verdiklerine dikkat çeken Dr. Kadir Demirel, "Evde sağlık hizmetleri öncesinde, uzman tabip tarafından tedavisinin planlanmış olmasına dikkat edilmektedir. İlimizde 444 38 33 ile 234 16 00 nolu telefonlar aranarak hizmet talep edilmesi yeterlidir. İlave olarak hastalara sosyal ve psikolojik danışmanlık, hastanın ihtiyacı olan ilaç ile malzeme raporlarının yenilenmesi, mesane sonda değişimi, uzman hekim konsültasyonu için gerektiğinde hastaneye naklinin gerçekleştirilmesi, hasta ve refakatçilerinin eğitimi ile imkan dahilinde hasta karyolası temini gibi hizmetler ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Böylece hastalar açısından sağlık hizmetlerinden faydalanamama gibi stres unsuru ortadan kalkmakta, moral desteği ve hasta konforu artmaktadır. Bu hizmetlerin ilimize tanıtımı ve daha çok sayıda vatandaşımıza ulaşma imkanının sağlanması hususunda tüm kurum ve kuruluşların desteği önem arz etmektedir. Evde Sağlık Hizmeti sunumuna ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza "Evde Yalnız Değilsiniz" diyoruz" ifadelerini kullandı.
(İHA-KÇ)

04.12.2015 11:48:31 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER