18 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / KONYA HABERLERİ

BEYŞEHİR'DE ATIK ARITMA TESİSİ FAALİYETE GEÇMEYE HAZIRLANIYORKONYA (İHA) - Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürü İsmail Selim Uzbaş ve Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun Beyşehir'de bir süre sonra yeniden faaliyet geçmeye hazırlanan katı atık arıtma tesisinde incelemelerde bulundu.
Derebucak Belediye Başkanı Ahmet Kısa, KOSKİ Bölge Sorumlusu Ali Özdemir'in de eşlik ettiği incelemede, İsmail Selim Uzbaş ve Başkan Özaltun, Avdancık Mahallesi yolu üzerinde bulunan katı atık arıtma tesisini gezerek alanda yürütülen çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.
Beyşehir'de yıllardır atıl vaziyette iken Yeni Büyükşehir Belediyesi Yasasının yürürlüğü girmesinin ardından ilçe belediyesinden KOSKİ Genel Müdürlüğü sorumluluğuna geçen bölgedeki atıksu arıtma tesisi başlatılan çalışmalar kapsamında yeniden faaliyet vermek için gün sayıyor.
Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi olarak inşa edilen ve 2005 yılında işletmeye alınan Beyşehir Atıksu Arıtma Tesisi, idari bina, lojman, bekçi kulübesi, atölye binası, dizel jeneratör binası, klor binası, blover binası, trafo binası ve kontrol binası, ızgara yapısı, kum tutucu, ön çökeltim havuzu, aktif çamur sistemi havalandırma havuzu, son çökeltim havuzları, geri devir terfi merkezi, aerobik çamur çürütücü, çamur yoğunlaştırma ve klor temas tankı ünitelerinden oluşuyor. Tesis, 2005 yılı için 55 bin kişiye hizmet verebilecek kapasitede, atıksu debisi 11 bin 143 metreküp/gün olacak şekilde dizayn edildi. Bunun yanında tesisten arıtılan atık sular, çalışmalar tamamlandığında Konya Kapalı Havzası içerisindeki Çarşamba Çayı'na deşarj olmaya başlayacak. Tesisin uzun süreden beri işletilememesinden dolayı ünitelerin tamamı hasar görmüş, mekanik ekipmanlar ve elektrik şalt malzemelerin çoğu kullanılamaz hale gelmişti.
6360 Sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından tesisin işletilebilmesi için KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından çalışmalarda ise son aşamaya gelindi. Söz konusu çalışmalar kapsamında ünitelerde yapılması gereken inşai bakım ve tadilat işleri ile kullanılabilir durumda olan ekipmanlar ve gerekli olan mekaniksel-elektriksel ekipmanlar tespit edildi. Optimum işletme şartlarının sağlanması kapsamında yenilenmesi gereken ekipmanlar ve sistemler belirlenerek yeniden dizayn edildi.
Beyşehir Atıksu Arıtma Tesisi'nin yeniden verimle çalışılabilir hale getirilmesi için 2 milyon 520 bin TL'ye ihalesi yapıldı. Tesisin 2016 yılı başlarında inşasının tamamlanarak yeniden işletmeye açılması bekleniyor.
(ARÖ-AH-Y)

04.12.2015 10:43:38 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Konya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Konya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER