17 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / MERSİN HABERLERİ

BAŞKAN TUNA: "ENGELLİLERİMİZE ÇOK HASSAS YAKLAŞIYORUZ"MERSİN (İHA) - Mersin'in merkez ilçe Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, engellilerin engelsiz yaşayabilmeleri için toplumun bilinçlenmesi ve toplum hayatına katılmaları sağlanarak, politikalar üretilmesi gerektiğini belirterek, "Belediye olarak engellilerimize sağlıklı zeminler oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.
Başkan Hamit Tuna, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla mesaj yayınladı. Mesajında, her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğunu ifade eden Tuna, Toroslar Belediyesi olarak bu bilinçle çalıştıklarını ve engelli vatandaşların önlerindeki engellerin kaldırılması noktasında zeminler oluşturma gayreti içerisinde olduklarını kaydetti. Yılın 365 günü engellilerin yanlarında olduklarının altını çizen Tuna, "Engellilerimizin, engelsiz yaşayabilmeleri için toplumun bilinçlenmesi ve toplum hayatına katılmaları sağlanarak, politikalar üretilmesi gerekmektedir. Belediye olarak sağlıklı insanlar için düşündüklerimizin daha fazlasını, engelli insanlarımız için düşünmeye ve onlara sağlıklı zeminler oluşturmaya çalışıyoruz. Engelli insanlarımız, çok hassas insanlardır. O yüzden bizde bu olaya çok hassas bir şekilde yaklaşıyoruz. En büyük engel sevgisizliktir" ifadelerini kullandı.
Engelli vatandaşlara yönelik yaptıkları çalışmaları da anlatan Tuna, "Engelli insanlarımız için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Bu kapsamda, görme ve ortopedik engellilerimize 850 tekerlekli sandalye, 800 beyaz baston dağıttık. Engellilerimizi sporla buluşturmak adına Fiziksel Engelliler Basketbol Takımını kurduk. Toroslar ilçesinde 59 bin 800 haneye girerek engelli vatandaşlarımızın tespitini yaptık ve yeni dönem hizmetlerimizi bu doğrultuda şekillendirdik. Kaldırım çalışmalarında yaptığımız düşük banket uygulaması ile engelli vatandaşlarımızın kaldırımlardan en iyi şekilde yararlanmalarına vesile olduk. Bu konuda iki AB projesine imza attık. Bunlardan birincisi Görme Engelliler Derneği Mersin Şubesi ile birlikte hayata geçirdiğimiz Görme Engellilerin Toplumla Entegrasyonu ve Engelsiz Yaşam Projesi'dir. Bu proje ile görme engelli vatandaşlarımıza bilgisayar, masörlük, santral operatörlüğü, rehberlik ve serbest hareket etme gibi 5 dalda eğitim verdik. Diğeri de Yunanistan'ın Drama Belediyeler Birliği ile ortaklaşa yürüttüğümüz Erişebilir Turizmin Geliştirilmesi Projesi'dir. Yine halen yürütmekte olduğumuz İstihdam İçin Koordinasyon ve Eğitim Projemiz (İSKEP) çerçevesinde belirlediğimiz dezavantajlı gruplarımızdan bir tanesini de engelli vatandaşlarımız oluşturuyor" dedi.
Engelli vatandaşlara yönelik hayata geçirdikleri bir diğer projenin de Engelliler Akademisi olduğunu belirten Tuna, şöyle devam etti: "60 kişinin faydalanabileceği şekilde tasarlanan bu merkez engelli vatandaşlarımıza, mesleki eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif alanda hizmet verecek. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün engelli vatandaşlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesine ve problemlerin asgari seviyeye indirilmesine katkı sağlayan bir gün olmasını temenni ediyorum."
(KYM-Y)

02.12.2015 16:18:07 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Mersin haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Mersin Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER