21 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / AKSARAY HABERLERİ

BAŞKAN KAYA: "ENGELLİLERE YÖNELİK OLUMLU GELİŞMELER YAŞANIYOR"YASİN CAN
AKSARAY (İHA) - 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği Aksaray Şube Başkanı Bekir Kaya, dünyada tahminen 1 milyardan fazla, Türikye'de ise yine tahminen 9 milyon engelli yaşadığını söyledi.
Engellilerin sosyal ve siyasi katılımda olduğu kadar ulaşım, istihdam ve eğitim alanlarında da toplumun diğer kesimleriyle eşit koşullara sahip olmadığını belirten Kaya, "Toplumsal yaşama katılma hakkının temeli ise istikrarlı demokrasilere, etkin vatandaşlığa ve vatandaşlık bilincine, toplumdaki eşitsizliklerin azaltılmasına dayanmaktadır. Birleşmiş Milletler, 1992 yılında aldığı bir kararla, 3 Aralık tarihini, Dünya Engelliler Günü ilan etmiştir. Böylece iki hedefe erişmek amaçlanmıştır. Birincisi herkes için erişilebilir ve kapsayıcı bir toplumun yararlarına dikkat çekmek. İkinci olarak da engelliliğe ilişkin konularda toplumda farkındalık yaratmak" dedi.
Kaya, 1992 yılından bu yana engellilere ve haklarına yönelik olumlu bazı gelişmeler yaşandığını belirterek, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda kabul edilen ve ülkemizin de onayladığı 'Engellilerin Hakları Sözleşmesi' bu alanda atılan en önemli adımlardan birisi olmuştur. Ülkemizdeki mevzuat kısmen bu sözleşme hükümleri çerçevesinde yenilenmiştir. Yaşanan bu gelişmeler, bizleri sevindirmektedir. İçinde bulunduğumuz koşullar düşünüldüğünde ihtiyaçlarımız bakımından henüz istediğimiz düzeye ulaşamadığımız da bir gerçekliktir" diye konuştu.
Aksaray Belediyesi tarafından çok önemli çalışmalar yapıldığını ve bunlar için teşekkür ettiklerini belirten Kaya, "Bizler atılan her olumlu adıma sarılmalı ve onların daha da geliştirilmesi için birlikte çaba sarf etmeliyiz, Engellilere ve ailelerine verilen maaşlar, asgari ücretin artırılmasıyla kısmen artacaktır. Bu en azından geçim koşullarımızı düzeltmemiz açısından olumludur. Mevcut sistem engelliyi ve ona bakmak zorunda ailesini asgari yaşam koşullarının altında bir gelirle yetinmek durumunda bırakmaktadır. Sıkıntı çektiğimiz bir diğer konu ise, sağlık uygulama tebliği ile sağlık hizmetlerinden yararlanma koşullarımızın sürekli değiştirilmesidir. Bu konuda, bir istikrar sağlanamamakta, bu da sağlık hizmeti alan engellileri zor durumda bırakabilmektedir. Bizler hep söylediğimiz bir gerçekliği bir kez daha, hayat buluncaya kadar tekrarlamaya devam edeceğiz; İnsanca, onurlu ve barış içinde bir yaşam istiyoruz" şeklinde konuştu.
(YC-AH-Y)

02.12.2015 14:59:54 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Aksaray haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Aksaray Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER