19 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / MERSİN HABERLERİ

BAŞKAN KOCAMAZ: "ENGELLİLİK TOPLUMSAL BİR KONUDUR"MERSİN (İHA) - Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, engelliliğin toplumsal bir konu olduğunu belirterek, engelli vatandaşları insanca yaşatacak ortamlar hazırlamanın ve üretici olarak topluma kazandırmanın, toplumların en önemli sorumluluklarından biri olduğunu bildirdi.
Başkan Kocamaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, göreve geldikleri günden itibaren yaptıkları her hizmet ve projede, engelli vatandaşların ihtiyaçlarını göz önüne aldıklarını vurgulayan Kocamaz, "Engelli haklarını, hukukuyla, eğitimiyle ve istihdamıyla bir bütün olarak ele almak gerekir. Engelli vatandaşlarımıza tanınan haklar bir bağış, bir iyilik değil, onların insan olmalarından kaynaklanan doğal haklarıdır. Onları insanca yaşatacak ortamlar hazırlamak, üretici olarak topluma kazandırmak, toplumların en önemli sorumluluklarındandır" dedi.
Türkiye'de yaşayan engelli vatandaşların halen daha iş hayatına katılımdan ulaşıma, eğitimden sağlığa kadar pek çok sıkıntı ve sorunu olduğunu belirten Kocamaz, "Engellilik, yalnızca engellileri ve ailelerini değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan sosyal hizmetlere kadar genel bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir konudur. Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de milyonlarca engelli insan bulunmaktadır" ifadelerini kullandı.
Çağdaş toplumların hayatın her aşamasında engelli vatandaşları desteklemesi gerektiğini ifade eden Kocamaz, engelli bireylerin geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve tüm vatandaşlarımız işbirliği içinde olmaları gerektiğinin altını çizdi. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin genelindeki engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için çalıştıklarını, projeler ürettiklerini ve bu konuyla ilgili kentin diğer dinamiklerine de her türlü desteği verdiklerini kaydeden Kocamaz, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle tüm engelli kardeşlerime sevgi ve saygılarımı sunarım" dedi.
(KYM-Y)

02.12.2015 14:08:51 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Mersin haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Mersin Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER