21 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ADIYAMAN HABERLERİ

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR MÜDÜRÜ ŞİMŞEK'İN 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ MESAJIAHMET ARSLANTAŞ
ADIYAMAN (İHA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Musa Şimşek, her insan doğuştan veya sonradan zihinsel veya fiziksel engelli olabileceğini belirterek, engelli sayısının her gecen yıl arttığını ifade etti.
Musa Şimşek mesajında, "Maalesef dünyamızda hızla bozulan çevre dengesi, genetiği değiştirilmiş gıdalar, iş ve trafik kazaları ve artan çevre kirliliğinin doğal sonucu olarak her yıl engelli sayısı da hızla artmaktadır. Unutmayalım ki hepimiz potansiyel bir engelli adayıyız. Önemli olan toplum olarak bu durumu kabullenmek, Engellilerin yaşam koşullarını göz önünde bulundurarak onlara yönelik girişim ve çabaları ortaya koyabilmektir. Engellilerimizi anlamak, anlatmak, duygularına tercüman olmak, sorunlarına çözüm bulmak, sosyal hayatımızla kaynaştırmak, duygusal ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmak, dayanışmalarını geliştirmek, günlük yaşamlarını kolaylaştırmak, hayatlarını anlamlı hale getirmek hepimizin görevidir" dedi.
Engellilerin etkin olarak hayatın içinde yer alması demek, sosyal, kültürel her türlü yaşamsal alanında paylaşılması demek olduğunu belirten Şimşek "Onlara engel olmadığımız zaman, önlerindeki engelleri kaldırdığımız zaman onlarda diğerleri gibi hayatın her alanında yer alacaklardır. İnanın bizim onlardan hem maddi hem de manevi almamız gereken çok dersler vardır. Bu sorumluluk tek bir kurumun değil bütün toplumun sorumluluğudur. 2005 Yılında Engelliler Kanunu çıkartılmıştır. Anayasal düzeyde 2010 yılında yapılan değişiklikle engelliler için alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı sayılamayacağı hükmü getirilmiştir. Birleşmiş Milletler Engellilerin haklarına ilişkin sözleşme ülkemiz tarafından 2007 yılında imzalanmıştır. Engelli alanında özellikle son 10 yılda tıbbi bakıştan sosyal ve toplumsal temelli bakışa geçiş sağlanmış ve engelliliğe ayırımcılık yasaklanmıştır. Özel eğitim ihtiyacı olan tüm engelli bireylerin özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden ücretsiz yararlanmaları sağlanmıştır. Unutmayalım ki sosyal hayatta engellilere sağlanan imkân ve kolaylıklar bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Diğer bir ifadeyle engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplumun kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, hepimizi hayata bağlayan sevgi ve yaşama sevincinin sonsuza kadar kalplerimizde bulunmasını diliyor, bütün engellilerimize yürekten sevgilerimi sunuyor, Dünyaca kutlanan Engelliler Gününü kutluyorum" ifadelerini kullandı.
(AHM)

02.12.2015 11:56:33 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Adıyaman haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Adıyaman Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER