22 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ANTALYA HABERLERİ

KAT-I KURSUNA YOĞUN İLGİADEM DURMAZ
ANTALYA (İHA)- Korkuteli Sevim-Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından ilçede açılan Temel seviyede Kat'ı (kâğıt oyma) kursu yoğun ilgi gördü. Korkuteli Sevim-Cevat Soyiç Halk Eğitim Merkezi müdürlüğü tarafından açılan kursu 15 kursiyer katılıyor.
Geçen yıl Korkuteli ilçesinde açılan ve Maide Dai Zengin tarafından verilen Kat-ı kursunda kâğıt kesme, oyma, yapıştırma kursuna bayanlar yoğun ilgi gösterdiler. Maide Dai Zengin tarafından verilen Kat-ı kursu haftada 15 saat ve toplam 248 saat devam edecek. Kurs hakkında bilgi veren Maide Dai Zengin, "Temel seviyede açtığımız Kat'ı (kağıt oyma) kağıt kesme, oyma, yapıştırma ve kompozisyon uygulamalarını yapabilen kişiler yetiştiren kurs sonunda kursun gerektirdiği yeterlikleri kazanan kursiyerler sanat ve tasarım sektöründe; küçük veya büyük ölçekli işletmelerde, turistik ve hediyelik eşya üretimi yapan işletmelerde, geleneksel el sanatları onarma koruma çalışmalarında, müzelerde, kendi iş yerinde veya evinde sanat üretebilirler" dedi.
Zengin, "Kat-ı sanatı öncelikle kitap sanatıdır. Eskinin zarif insanları kitap kapaklarını, sayfalarını, el yazmalarını süslemek için katı' sanatından da yararlanmışlardır. Ayrıca hat levhalarda ve yazı çekmecelerinde de kullanılmıştır. Kat-ı bugün kitap içlerinde ve kapaklarda kullanılmıyor ancak çok güzel tablolar hazırlanıyor."
(AD-SÇ-Y)

02.12.2015 11:30:27 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER