19 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / KÜTAHYA HABERLERİ

AMATÖR MAÇLARDA SAĞLIK GÖREVLİSİ BULUNMASI ZORUNLU HALE GELDİMUSTAFA AKÇAY
KÜTAHYA (İHA) - Tüm Türkiye'de olduğu gibi Kütahya ve ilçelerinde oynanan Amatör Küme maçlarına sezon başından beri sağlık görevlisi verilmemesi futbolcu sağlığı açısından amatör küme takımlarının tepkisine neden oluyordu.
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu TASK'ın girişimleri sonucu Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılan ortak çalışmalar da önemli bir sonuca ulaşıldı.
Sağlık görevlisi sorunu 19 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan "Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in yayınlanması sonrası aşıldı.
Yeni yayınlanan yönetmelik'te, "Diğer spor faaliyetleri için müsabakanın özelliği ve seyirci kapasitesi dikkate alınarak gerekli teknik donanım ile yeterli sayıda sağlık personeli veya Sağlık Bakanlığının ilgili mevzuatına göre eğitimden geçerek sertifika alan ilk yardımcı personel bulundurulur." İbareleri yer aldı.
Değişen bu yönetmelik maddesinin uygulanmasıyla ilgili her iki Bakanlığın ilgili Genel Müdürlükleri olan Spor Genel Müdürlüğü ve Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile görüşmeler başlatılarak yapılan tüm spor branşlarındaki müsabakalarda sağlık personeli veya sertifikalı yardımcı personel bulundurulacak.
Amatör maçlara sağlık görevlisi verilecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Hisarcık Belediyespor Kulüp Başkanı Fatih Çalışkan, "Tüm Amatör Spor Kulüplerimizin futbolcu sağlığı açısından en büyük sorunu olan sahalara sağlık görevlisi atanması konusunda gösterdikleri hassasiyetten dolayı başta Sağlık Bakanımıza, Spor Bakanımıza, Spor Genel Müdürümüze ve Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürümüze tüm amatör spor kulüpleri adına teşekkürü bir borç biliyoruz." dedi.(MA-EFE)

02.12.2015 11:12:10 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kütahya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kütahya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER