16 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / KOCAELİ HABERLERİ

BAŞKAN DOĞAN, ENGELLİ OLMAK, KİŞİNİN TERCİHİ DEĞİLKOCAELİ (İHA) - İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Belediye Başkanı Nevzat Doğan mesajında "Engelli olmak yalnızca engellilerin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren bir konudur. Engelli vatandaşlarımıza karşı hepimizin sorumlulukları var. Bu konuda herkes üzerine düşen görevi yapmalıdır Engellilerimizin günlük hayatta karşılaşmış oldukları en büyük problem, sahip oldukları engeller değil, bazı toplumların engellilere karşı geliştirdiği tutumlardır. Toplumumuzda engelli vatandaşlarımıza yönelik bu tutumların değiştirilebilmesi amacıyla, onların farklılıklarına saygı göstererek, toplumda yaşayan tüm bireylerin eşit olduğuna inanmamız ve bu inancı günlük yaşantımızda uygulamamız gerekmektedir" dedi.
Engellilerin sorunlarının çözümünde toplumun her kesimine önemli görev düştüğünü söyleyen Başkan Doğan "Devletimiz özellikle son yasal düzenlemeler ve denetimlerle engelliler konusunda önemli adımlar atmaktadır. Ancak engellilerimizin toplumun diğer bireyleriyle eşit pozisyonda yer alabilmeleri için desteklenmesi yalnızca devletin değil, yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve toplumun tüm kesimlerinin de ortak görevidir. Bu çabalar sayesinde, engelli vatandaşlarımız başkalarına bağımlı olmadan hayatlarını sürdürmekte, çalışma imkânlarına kavuşmakta ve sorunlarını her platformda dile getirebilmektedir. Unutmayınız ki, engelli olmak kişinin tercihi değildir ve her birey bir engelli adayıdır. Onların yaşam şartlarının iyileştirilmesi her duyarlı vatandaşın önceliği olmalıdır. İzmit Belediye'si olarak geçen dönemde olduğu gibi bu dönemde de engelliler konusu bizim en öncelikli konularımızdandır. Bu duygu ve düşüncelerle engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları anlama ve onlara hayatı kolaylaştırma adına hepimizin duyarlı olacağına inanıyor, engelli vatandaşlarımıza sağlık ve mutluluk diliyorum" dedi.
(GY-AY)

02.12.2015 09:52:09 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kocaeli haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kocaeli Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER