20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ESKİŞEHİR HABERLERİ

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ İÇİN ATA BİNDİLERESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAM) Müdürü Doç. Dr. İnci Parlaktuna, "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği İçin Ata Biniyoruz" konulu söyleşide öğrencilerle bir araya geldi.
ESOGÜ'nün Eskişehir sekretaryasını yürüttüğü "Turuncu Etkinlikler" kapsamında, ESOGÜ Mahmudiye Atçılık Meslek Yüksek Okulu tarafından düzenlenen etkinlik, okulun binicilik tesislerinde gerçekleşti. Toplumsal cinsiyet eşitliği ile kadına ve kız çocuklarına şiddete son vermeyi amaçlayan söyleşide konuşan Mahmudiye Atçılık MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan, Türk atlı kültüründe kadın ve erkeklerin, Orta Asya'dan günümüze binlerce yıldır birlikte ata bindiklerine değindi. Çalışkan, "Osmanlı döneminde İstanbul'da Tanzimat'a kadar Padişahtan sonra Şeyhülislam ile Rumeli ve Anadolu kazaskerinden başka sadece kadınlara at binmek serbesttir. Türk kadını at sırtında beyliklerde 30 bine varan silahlı güç oluşturacak kadar etkili olabilmiştir. Hala devam eden gelinin at sırtında getirilmesi de yaşatılmaya çalışılan kültür geleneklerimizdendir. İnsanlık tarihini at sırtında kadın ve erkeğin bir bütün olarak kurduğu gibi, bundan sonra da kadın ve erkeğin yine birlikte yan yana ve omuz omuza çalışarak ve yaşayarak devam ettireceği bir gelecek için Birleşmiş Milletler'in Dünyayı Turuncuya Boyayalım Kadına ve Kız Çocuklarına Yönelik Şiddet Son Bulsun etkinliklerine Mahmudiye'den katkı vermek hepimizi mutlu etmektedir" ifadelerini kullandı.

"HER 3 KADINDAN BİRİ ŞİDDETE MARUZ KALIYOR"
ESKAM Müdürü Doç. Dr. İnci Parlaktuna ise, yaptığı konuşmada, günümüzde her 3 kadından birinin şiddete maruz kaldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:
"Birleşmiş Milletler'in 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü'nde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde sona eren 16 günlük turuncu aktivizm kampanyasına destek vermek üzere, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi olarak şehrimizin kurum, kuruluş ve STK'ları ile bir araya gelip farkındalık ve etkinlik programı düzenledik. Birleşmiş Milletler 25 Kasım gününü kadına yönelik şiddetle mücadele ve dayanışma amaçlı olarak 1999 yılında kabul etmiştir. Birleşmiş Milletler dünyadaki tüm kadın ve kız çocuklarının insan haklarıyla yaşamaları için bu meseleyi her yıl bu gün, dünya gündemine taşımaya çalışmaktadır. Türkiye'de kadına yönelik şiddet sonucu ölen kadınların anısını yaşatmak için internet üzerinden kurulan ve her gün güncellenen Anıt Sayaç, 2015 yılı bugün itibariyle, 255 kadının şiddete uğrayarak öldürüldüğünü göstermektedir. Her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığı günümüzde, 16 gün süresince turuncu aktivizm etkinlikleri ile farkındalık oluşturmak ve düşünsel bir dönüşüm gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla 25 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında çeşitli mekanlarda etkinlikler düzenlenecektir. Şehrimiz halkının kadın-erkek birlikte tüm etkinliklerimize katılmalarını bekliyoruz. Tüm etkinliklerimiz Üniversitemizin resmi sosyal medya hesaplarından (facebook/esoguweb, twitter/esoguweb) ve ayrıca "kadına şiddeteson eskisehir" adıyla açtığımız hesaptan izlenebilir. Kadına ve kız çocuklarına karşı her türlü şiddeti kınıyor, herkese şiddetten uzak bir yaşam diliyoruz."
Söyleşinin ardından hep birlikte ata binildi.
(SK-KÇ)

01.12.2015 17:33:18 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER