18 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / AFYONKARAHİSAR HABERLERİ

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI AFYONKARAHİSAR'DA DA BAŞLADI
- EMNİYET'TEN KIŞ LASTİĞİ UYARISI

HAYATİ KANAT
AFYONKARAHİSAR (İHA) - Afyonkarahisar İl Emniyet Müdürlüğü 1 Aralık tarihi itibariyle 1 Nisan tarihine kadar Afyonkarahisar'da araçların kış lastiği kullanmalarının zorunlu olduğunu duyurdu.
İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Afyonkarahisar il sınırları içerisinde kış lastiği kullanımının zorunlu olduğunu bildirilerek şu ifadelere yer verildi:
"İl Emniyet Müdürlüğü İlgili mevzuat ve genelge gereği, İlimizde kış mevsimi şartlarının ağırlığı, yoğun olan kar yağışları ve düşük hava sıcaklıklarından dolayı zeminde meydana gelen buzlanmalarda araçların yol tutuşlarını arttırmak ve kaymaya dayalı olası trafik kazalarının önüne geçebilmek amacıyla, İlimiz sınırları dahilinde taşımacılıkta kullanılan araçlarda kış lastiği kullanılması valilik oluru ile zorunlu hale getirilmiştir. Bu nedenle ilimiz sınırları dahilinde taşımacılıkta kullanılan tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile ticari yolcu taşımacılığı yapan otomobillerin her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Kamyonet, minibüs ve ticari yolcu taşımacılığı yapan otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur. Yapılan denetimlerde, kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç sahipleri için, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı idari para cezası karar tutanağı kullanılarak Yönetmelikte belirtilen miktarda idari para cezası karar tutanağı düzenlenerek ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilecek ve bu husus idari para cezası karar tutanağı üzerinde belirtilecektir."
(HK-GC-

01.12.2015 17:09:21 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Afyonkarahisar haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Afyonkarahisar Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER