18 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / KAYSERİ HABERLERİ

'KIZ KARDEŞİM EĞİTİMLERİNE KATILAN KADINLAR SERTİFİKALARINI ALDI
- KAYSERİ TİCİARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI MAHMUT HİÇYILMAZ:
- KADINLARIMIZIN İŞGÜCÜNE KATILIMLARININ ARTMASININ KAYNAĞINDA EĞİTİMLİ KADIN SAYISINDAKİ ARTIŞ ÖNEMLİ ROL OYNAMAKTADIR"

(FOTOĞRAFLI - GÖRÜNTÜLÜ)

HABER : TURAN BULUT
KAMERA : TURAN BULUT
KAYSERİ (İHA) - Kadınların toplum içinde daha aktif rol almalarını ve ekonomiye katılımlarını desteklemeyi amaçlayan ve 18-55 yaşları arasındaki okuryazar Kayserili kadınlara açık olan Kız Kardeşim Projesi'nin eğitimleri tamamlandı.
Kayseri Ticaret Odası (KTO) ile Kayseri İl Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde ve Coca-Cola Türkiye ile Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) iş birliği ile gerçekleşen eğitimlere katılan kadınlar sertifikalarını düzenlenen törenle aldı. Kayseri Ticaret Odası'nda düzenlenen sertifika töreninde konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz kadınların işgücüne katılımlarının artmasının kaynağında ekonominin yanı sıra eğitimin de önemli rol aldığını ifade ederek, "Kız Kardeşim Projesi girişimci bir ruha sahip olup iş yapmak isteyen ancak 'Nerden girsem, nerden çıksam acaba?' diye ne yapacağını bilemeyen insanlara, kadınlarımıza yönelik olarak gerçekleştirilmektedir. Tabi proje kapsamında kursiyerlerimiz 6 ayrı başlıkta verilen eğitimi başarı ile tamamlamışlardır. Bu özellikleriyle kız kardeşim projesi kadınlarımıza cesaret sağlamış, yeni iş fikirlerinin oluşmasına katkı sunmuş ve yol gösterici olmuştur. 2014 yılı Ağustos döneminde yüzde 51,2 olan iş gücüne katılım oranı 2015 yılının yine Ağustos ayına göre yüzde 52,1'e yükselmiştir. Bu artışın kadın işgücünde daha yüksek olduğu görülmektedir. 2014 yılında yüzde 30,9 olan oran 2015 yılında 32,1'e yükselmiştir. Kadınların işgücüne katılım oranlarının artması gelecek açısından çok önemlidir. Kadınlarımızın işgücüne katılımlarının artmasının kaynağında ekonomik koşullar kadar eğitimli kadın sayısındaki artış önemli rol oynamaktadır. Yükseköğretim yapmayanlarda işgücüne katılım oranı yüzde 19,6 iken üniversite eğitimi almış kadınlarımızdaki bu oran yüzde 78,8'e çıkmaktadır" ifadelerini kullandı.
Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Kayseri İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Merve Sarıoğlu, Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Kurumsal İletişim Direktörü Sinan Cem Şahin ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi KSS Projeleri Direktörü Dr. Işıl Keskin Şahan'ın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte eğitimleri tamamlayan 79 Kayserili kadın sertifikasını aldı.
(TB-AÖ-Y)

01.12.2015 16:30:28 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kayseri haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kayseri Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER