20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / BİLECİK HABERLERİ

BİLECİK'TE SAHTE İÇKİ DENETİMİCEM KAAN TOKA
BİLECİK (İHA) - Bilecik İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından alkollü içki tüketimi ve satışı yapılan yerlerde sahte içki denetimi yaptı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda ve Yem Şube Müdürlüğü son günlerde basında sıkça yer alan sahte içkiden kaynaklı ölümlerin artması ve yaklaşan yılbaşı nedeniyle alkollü içki denetimlerini arttırdı. Bu kapsamda alkollü içki tüketimi ve satış yerlerine yapılan denetimleri inceleyen İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız konuyla ilgili bilgi verdi.
Türkiye'de son zamanlarda yaşanan sahte içki ölümlerinin Bilecik'te yaşanmaması için denetimlerinin artarak devam ettiğini anlatan Yıldız, "İlimiz merkez ve ilçelerinde alkollü içki tüketimi ve iş yerinde muhtelif bin 325 üründe 122 işletmede denetimler yapılmış bugüne kadarki denetimlerde herhangi bir olumsuzluk gözlenmemiş; fakat yaklaşan yılbaşı nedeniyle piyasaya kaçak ve sahte içki sunulabileceği ihtimaline karşı tüketicilerimizin de dikkatli olmaları gerekmektedir. Gıda ve Yem Şube Müdürlüğümüzdeki kontrolör personelimizle beraber Defterdarlık Vergi Dairesi Müdürlüğündeki Gelir Uzmanı personeli, yapılan denetimlerde asgari teknik ve hijyenik koşullar kontrolünün yanı sıra kaçak ve sahte ürünlere yönelik etiket ve bandrol kontrolleri Gelir İdaresi Başkanlığı'nın Bandrollü Ürün İzleme Sistemi Seyyar Denetim Cihazı ile denetim yapılmaktadır. Tüketicilerimizin dikkat etmeleri gereken husus; alkollü içkinin sahte veya kaçak olduğunu anlamakta kokusu, rengi ve tadı fikir vermeyeceği için tüketicinin ürün satın alırken ambalaj üzerindeki etiket bilgilerine mutlaka dikkat etmesi gerekmekte ve içki şişesinin üzerinde bakanlık onaylı kayıt numarası olup olmadığına mutlaka bakmalıdır. Ambalaj üzerinde TAPDK bandrolünü görmeli, içkinin orijinal ambalajında olup olmadığına dikkat etmelidir. Tüketim öncesi ise içkinin göz önünde açılması sağlanmalı eğer şüphe arz eden durumlarda veya kaçak ya da sahte içkilere rastlanılması durumunda vatandaşlarımız 7 gün 24 saat hizmet veren Alo 174 Gıda Hattını mutlaka aramalı ve şikayetlerini bildirmelidirler. Yıl boyu rutin olarak ve Alo 174 Gıda İhbar Hattına gelen şikayetler doğrultusunda İl Müdürlüğümüz kontrol görevlileri tarafından denetimler sürdürülmektedir" dedi.
(CKT-HA-Y)

01.12.2015 13:13:51 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bilecik haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bilecik Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER