22 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ADANA HABERLERİ

ORHAN KEMAL EDEBİYAT FESTİVALİ BAŞLIYOR
- AYŞE KULİN ONUR KONUĞU, CUMHURİYET ONUR KURUMUADANA (İHA) - Türk edebiyatının usta ismi Orhan Kemal adına Çukurova Belediyesi tarafından düzenlenen Orhan Kemal Edebiyat Festivali ünlü yazar Ayşe Kulin, yönetmen Erden Kıral ve 20'yi aşkın edebiyatçının katılımıyla 4 Aralık Cuma günü başlıyor. Doğu Akdeniz Belediyeler Birliği (DABB) ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Orhan Kemal'in adını ölümsüzlüğe taşımak bu toprakların çocuklarına yakışırdı. Onun için ne yapsak azdır" dedi.

AYŞE KULİN ONUR KONUĞU
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 4-5 ve 6 Aralık tarihlerinde ünlü yazar ve akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilecek Orhan Kemal Edebiyat Festivali hakkında basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdi. Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi'nde Adanalı üç romancı kadın yazar Serpil Ciritci, Elvan Ebinç ve Saba Kırer'in de katıldığı toplantıda konuşan Çetin, Ayşe Kulin'in Onur Konuğu, Cumhuriyet Gazetesi'nin ise Onur Kurumu olarak festivale renk katacağını ifade etti. Başkan Çetin, "Cumhuriyet'i temsilen gazeteci yazar Sayın Zeynep Oral ile Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sayın Can Dündar'ı da ağırlayacağız. Sayın Dündar tutuklu, Silivri Cezaevi'nde yatıyor ama bir yolunu bulacağız ve ne yapıp edip kendisini de bu etkinliğe katacağız'' diye konuştu.

FESTİVALİN TEMASI KADIN VE BARIŞ
Orhan Kemal Edebiyat Festivalinin temasını Kadın ve Barış olarak belirlediklerini açıklayan DABB ve Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, "Kadına yönelik şiddetin ara vermeden sürdüğü bir dönemde Kadın, silahların gölgesinde ve savaşın eşiğindeki bir Türkiye ve Ortadoğu gerçeğinde ise Barış. Kadın ile Barış her açıdan birbirini tamamlayan iki önemli güzellik. Bu iki güzelliğe de sahip çıkmak istedik. Bu amaçla festivalimizi kadınlarımıza adadık" diye konuştu. 7'den 77'ye herkesi bu festivalde buluşmaya davet eden Başkan Çetin, ''Barış için dilek fenerlerini uçuracağımız, kitapların dünyasından evrensel bir dil oluşturmaya çalışacağımız Orhan Kemal Edebiyat Festivali'nde çocuklarımızı da unutmadık. Çocuk edebiyatının da konuşulacağı Orhan Kemal Edebiyat Festivalinde indirimli kitap satışları olacağı gibi, paneli izleyecek ilk 200 çocuğa da birer kitap armağan edilecek'' dedi.

YAZARLAR: ONUR VE GURUR DUYUYORUZ
Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Zeynep Oral, şairler Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen ve Mahmut Temizyürek ile ünlü sinema yönetmeni Erden Kıral ve 20'yi aşkın edebiyatçının katılacağı festivale "Adana'dan Üç Kadın Üç Romancı" olarak katılacak olan Elvan Ebinç, Serpil Ciritci ve Saba Kırer de yaptıkları kısa değerlendirmede özetle "Orhan Kemal adına düzenlenen bir edebiyat festivalinde yer almak, böyle bir festivalin Adana'da yapılıyor olduğunu görmek ve yaşamak bizim için büyük bir onur ve gururdur. Adana Bereketli Topraklar'ın mekanı; Çukurova'ya yakışan da böylesi festivallerdir" dediler.
(ELF-Y)

01.12.2015 13:04:31 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Adana haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Adana Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER