23 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / VAN HABERLERİ

VAN GÖLÜ'NÜN DİBİNDEKİ ÇAMUR VE ÇÖPLER TEMİZLENİYORVAN (İHA) - Van Büyükşehir Belediyesi, İskele sahilinde başlatılan çalışmalarla gölün dibinde oluşan tüm çamur ve çöpleri temizlemeye başladı.
Van Büyükşehir Belediyesi, Van'ın tarihi mirası olan Van Gölü'nün kirletilmesine ve var olan kirliliğin temizlenmesi için önemli bir çalışma başlattı. Belediyenin bir süredir üzerinde çalıştığı projenin tüm yasal işlemleri tamamlanarak, hayata geçmesi için çalışmalara başladı. 17 metre uzunluğunda paletli ekskavatörle dip temizliği ve çamuru çıkaran belediye, 10 bin metrekare alanda bu çalışmaları yapıyor. Günlük 30 kamyon çamur çıkararak tahliye eden belediye, yaklaşık 3 metre derinliğe kadar temizlik çalışması yapıyor.
Yıllardır kirletilen ve giderek artık oturulamaz durama gelen İskele sahilinde başlatılan çalışmalar halkın takdirini kazanırken, çalışmaların bitmesi ile birlikte önemli bir sıkıntı da ortadan kalkacak. Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı tarafından başlatılan çalışmalar kısa bir süre sonra tamamlanarak, diğer alanlarda da başlatılacak. İskele sahilinde başlayan koku, sıcaklık ve rüzgarın etkisiyle geniş bir alana yayılıyor ve alan içerisinde bulunan restoranlar, aile dinlenme yerleri, parklar olumsuz etkileniyordu. Çalışmanın neticelendirmesiyle beraber başta koku problemi olmak üzere, belirtilen birçok problem ortadan kalkacak. Van Gölü'nün 'zaten kendini yeniler' kanısıyla beraber göle bırakılan kirlilik zamanla çökerek dip çamuru ve yüzey çamuru şeklinde oluşuma neden oldu. Çalışma sonucunda, oluşan dip çamuru ve yüzey çamuru kirliliği teknik çalışma yürütülerek bu alandan çıkarılacağı belirtilirken, iskele sahilinde ayrıca peyzaj çalışmaları da yapılarak, halkın oturabileceği ve dinlenebileceği alanlar oluşturulacak.
Van Büyükşehir Belediyesi, halka duyarlılık çağırı yaparak, "Sürdürülebilir çevre temelinde hem bugünün hem de gelecek kuşakların yeşil doğasını oluşturan ekolojik dengenin korunması süreci bilinçli şekilde yürütülmelidir. Van Gölü ekosisteminin korunması için; sadece bu alanda değil bütün alanlarda, halklarımızı duyarlı olmaya, mirasımız olan tüm değerlerimizi korumaya davet ediyoruz" denildi.
(MSA-Y)

01.12.2015 10:25:18 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Van haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Van Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER