21 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / TRABZON HABERLERİ

TRABZON (AA) - Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Doğu Karadeniz'den 2017 yılının ilk iki ayında 81 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Gürdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yılın ilk iki ayında 77 olan Doğu Karadeniz'den ihracat gerçekleştirilen ülke sayısının bu yılın aynı döneminde 81'e çıktığını bildirdi.

İhracatta ilk beş sırayı İtalya, Almanya, Rusya, Fransa ve Gürcistan aldığını belirten Gürdoğan, "Ülke sıralamasında miktar bazında İtalya ve Fransa'ya yöneli̇k i̇hracatta artış görülmesi̇ne rağmen, sağlanan dövi̇z gi̇rdi̇si̇ açısından İtalya'ya yapılan i̇hracatta yüzde 2,9, Fransa'ya yapılan ihracatta i̇se yüzde 17,1 oranında düşüş yaşandı. Buna mukabi̇l Rusya'ya yapılan i̇hracatta yüzde 106,6, Almanya'ya yapılan ihracatta da yüzde 17,9 oranında artış yaşandı." diye konuştu.

- Çi̇n Halk Cumhuri̇yeti̇ne maden cevheri̇ ve madenci̇li̇k ürünleri̇

Gürdoğan, Gürci̇stan'a yapılan ihracatta i̇se hem mi̇ktar hem de dövi̇z yönünden düşüş yaşandığını dile getirerek, İspanya, Azerbaycan, Irak, Beyaz Rusya gi̇bi̇ ülkelere i̇se yüzde 100'ün üzeri̇nde bi̇r artış görüldüğünü beli̇rtti̇.

Avrupa Birliği ülkelerine başta fındık olmak üzere yaş meyve ve balık i̇hracatı ile konfeksi̇yon ürünleri i̇hraç edildiğini anlatan Gürdoğan, Rusya'ya yapılan i̇hracatın i̇se tamamına yakınının yaş meyve sebze ürünleri̇nden oluştuğunu vurguladı.

Gürdoğan, ayrıca Çi̇n Halk Cumhuri̇yeti̇'ne de bölgeden ağırlıklı olarak maden cevheri̇ ve madencilik ürünleri̇ni̇n yapıldığını i̇fade etti.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Trabzon haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Trabzon Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER