14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / GİRESUN HABERLERİ

GİRESUN (AA) - Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, yağlık fındık ithalatında uygulanan vergi oranının sıfırlanmasının art niyetli kişilerin ekmeğine yağ süreceğini savundu.

Karan, yaptığı yazılı açıklamada, ziraat odalarının birinci görevlerinin Türk fındığı ile çiftçisini üreticisi korumak olduğunu, bu yöndeki çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Fındıktaki gelişmeleri de yakından takip ettiklerini ifade eden Karan, son olarak iç piyasada yaşanan yağlık fındık ihtiyacının ithalatla çözümü için bazı girişimlerin olduğu yönünde duyumlar aldıklarını kaydetti.

Vergi oranının sıfırlanarak ithalatın önünün açılması ve piyasanın ihtiyacının bu yolla karşılanmasının hedeflendiğini vurgulayan Karan, "İç piyasadan tedarik edilen yağlık iç fındık miktarı ihtiyacı karşılayamadığı için yurt dışından ithalat yoluyla iç fındık getirilmektedir. Yağlık fındık ithalatında yüzde 19,5 ila yüzde 23,1 oranında vergi uygulanmakta. Ancak son dönemlerde gümrük vergisinin sıfırlanması için birtakım girişimlerde bulunulduğu bilgisi bizde ulaşmaktadır. Ziraat odası olarak buna sonuna kadar karşıyız" ifadelerini kullandı.

Karan, ithalattaki vergi oranının sıfırlanması yerine daha da artırılması gerektiğini savunarak, şunları kaydetti:

"Dürüst ve Türk fındık üreticisinin yanında olan sanayiciler ile ihracatçılara tek bir sözümüz yok. Yağlık fındık ithalatında uygulanan vergi oranın sıfırlanması art niyetli kişilerinin ekmeğine yağ sürecektir. Art niyetli kişiler, 'yağlık fındık' adı altında ülkeye fındık sokmayacağı ne malum. Yağlık fındık ithalatında uygulanan verginin kesinlikle kaldırılmamasını, hatta daha da artırılmasını istiyoruz Türkiye, fındık ithal etmez, ihraç eder. Bunu değiştirmek isteyenlere kesinlikle fırsat verilmemelidir."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Giresun haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Giresun Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER