18 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ANTALYA HABERLERİ

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Senin gazeteciler yalancı. Yatıyor kalkıyor yukarıdan talimatı alıyor her gün Recep Tayyip Erdoğan'a, Türkiye'ye ve Müslümanlara saldırıyor. Senin gazetecilerin ırkçı, senin basının yalancı. Aynı sistem, Wilders kafasında hepsi. 'Popülizm yapacağız, çok satacağız' diye bir sistem kontrol ediyor." dedi.

Antalya'nın ilçelerinde halk oylamasına yönelik çalışmalarını sürdüren Çavuşoğlu, Akseki ilçe meydanında halka hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye'ye getirecekleri sistemin gençlerin, çocukların geleceği için çok önemli olduğunu anlattı.

Bunun Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştıracağını ifade eden Çavuşoğlu, miting alanında ilk defa kadınların daha kalabalık olduğunu, çocukların ve devletin geleceğini anne şefkatiyle en iyi kadınların düşündüğünü belirtti.

Akseki'ye hükümet olarak yaptıkları yatırımlara değinen Çavuşoğlu, kış sporlarına yönelik ilçeye kayak merkezi sözleri olduğunu hatırlattı. Çavuşoğlu, "Hayati bir referanduma gidiyoruz. Ne yapacağız, neyi oyluyoruz? Rejim değişikliği filan değil, sistemi değiştiriyoruz." dedi.

Demokrasilerde farklı sistemler olabildiğini dile getiren Çavuşoğlu, bazılarının başkanlık, yarı başkanlık, parlamenter sistemi olabildiğini ifade etti. Hem cumhurbaşkanını hem de başbakanı halkın seçtiğini ve ikisinde de aynı yetkileri olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, yarın başka bir cumhurbaşkanı ve başkan geldiğinde kaosun olabileceğini belirtti.

Çavuşoğlu, her koalisyon döneminde krizler olduğunu ifade ederek, "Hep kriz. Bu riski almaya mecbur muyuz? Bugün istikrar sisteme bağlı olmalı, şahıslara değil. Sistemin kendisini güçlü yapmamız lazım. Halkın yüzde 50 artı bir oyuyla seçilen cumhurbaşkanı güçlü bir sistem olacaktır." diye konuştu.

- "Türkiye istikrarsızlığa mahkum edilemez"

Türkiye'nin istikrarsızlığa mahkum edilmemesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, ülkede 93 yılda 65 hükümet, ABD'de 225 yılda 45 hükümet kurulduğunu kaydetti.

Avrupa'da, siyasetçilerin kendisine "Cumhurbaşkanı Meclisi istediği zaman feshedebilecekmiş" diye sorulduğunu anlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Şu anki sistemde feshedebiliyor doğru ama yeni sistemde Meclisi feshetme değil de seçime götürürse kendisi de seçime gitmek zorunda. Bunu biliyor muydunuz? 'Yok bizim gazeteler böyle yazmadı' diyor. Senin gazeteciler yalancı. Yatıyor kalkıyor yukarıdan talimatı alıyor her gün Recep Tayyip Erdoğan'a, Türkiye'ye ve Müslümanlara saldırıyor. Senin gazetecilerin ırkçı, senin basının yalancı. Aynı sistem, Wilders kafasında hepsi. 'Popülizm yapacağız, çok satacağız' diye bir sistem kontrol ediyor. Neymiş efendim 'Avrupa'da basın hürmüş', öyle diyorlar. Vallahi billahi de hür değil. Sistemin yüzde 100 kontrolü altında. Avrupa'daki ülkelerin çoğunda basın sistemin yüzde 100 kontrolü altında. Bakın bazı ülkeler sağ sol, yarı sağ tüm bu akımların gazetecileri Türkiye'ye yönelik attıkları manşette kelimesi kelimesine, virgülüne kadar aynı şey. Bu tesadüf mü? Bir merkezde hazırlanıyor, tüm gazetelere servis ediliyor. Oradan da amaca hizmet ediyor."

- "Türkiye'nin patronu değilsiniz"

Türkiye'yi kimsenin korkutamayacağını ve sindiremeyeceğini anlatan Çavuşoğlu, o günlerin geçtiğini, artık ülkenin güçlü olduğunu belirtti. "Türkiye size bağlı değil, emrinizde değil. Siz de Türkiye'nin patronu değilsiniz." diyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin kıskanıldığını vurguladı.

Çavuşoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Avrupa'nın desteklediği, kucak açtığı her türlü destek verdiği teröristler. Bugün PKK'nın uyuşturucu kaçakçılığındaki uyuşturucular nereye gidiyor? Avrupa'nın göbeğinde uyuşturucu satıyorlar. Avrupa'nın göbeğinde para topluyorlar, paçavralarını, sergilerini açıyorlar. Avrupa Parlamentosu'nda sergiler açıyorlar. Kim? PKK. PKK Avrupa Birliği'nin terör listesinde. Dert başka dert. Terörist listesinde olup olmadığı önemli, engelleyebiliyor musun destek mi veriyorsun? Destek veriyor. Peki bunların desteklediği PKK yine Türkiye'nin güçlü olmaması için 'Hayır' diyor."

Bakan Çavuşoğlu, buradaki mitingin ardından İbradı ilçesine geçti. Cumhuriyet Meydanı'nda, kurulan platformdan halka hitap eden Çavuşoğlu, yeni sistemi anlattı.Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER