20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / BURSA HABERLERİ

BURSA (AA) - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Deniz Yücel, Almanya için ne ifade ediyor? Sayın Merkel'i, Adalet Bakanı'nı, Almanya hükümetini, yerleşik düzenini ayağa kaldıracak kadar bu kişiyi önemli kılan nedir? Biz çok iyi biliyoruz, onlar da çok iyi biliyor. O yüzden çok endişeleri var." dedi.

Bursa'da bir otelde yerel medya temsilcileriyle bir araya gelen Bozdağ, bir gazetecinin, "Alman meslektaşınız size gönderdiği mektupta, Deniz Yücel serbest bırakılmazsa adil bir yargılanma olmayacağını bildirdi. Bir Adalet Bakanı böyle bir cümle kurabilir mi?" sorusu üzerine, "Vallahi kurdu. Adil yargılanma ilkeleri, uluslararası sözleşmelerde de evrensel hukukta da bizim hukukumuzda da belli." değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas'ın sadece bu konuda değil, Türkiye'deki darbe davalarına ilişkin de aynı şeyleri söylediğini belirten Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde 248 kişinin şehit, 2 bin 194 kişinin de gazi olduğunu anımsattı.

"O şehitlerin bir sürü akrabası var. Yazdığı mektuplarda onlar için üzüntü ve endişelerini hiç iletmediler." diyen Bozdağ, şunları kaydetti:

"Onların hak ve hukuku nedir?' diye soran ne Almanya ne de başka hiçbir ülke olmadı. Bu gazilere, eli, ayağı kopan gencecik inanlara ne oldu? Onların ailevi durumları nedir?' diye soran olmadı. Bunu çok net bir şekilde görüyoruz ki Batı'da teröristlerle ilgili çok ciddi hassasiyet oluşmuş durumda. Buradan soruyorum: Deniz Yücel dışında Türkiye'deki cezaevlerinde tutuklu Alman vatandaşı var mı? Peki Almanya'nın Başbakanı, kendi vatandaşları için bu kadar endişe edip, bu kadar Türkiye ve dünyayı alarm etti mi? Almanya'nın Adalet Bakanı, diğer Alman vatandaşları için tutuklu ve mahkum olanlar için bize bir mektup yazdı mı? Yazmadı.

Deniz Yücel, Almanya için ne ifade ediyor? Sayın Merkel'i, Adalet Bakanı'nı, Almanya hükümetini, yerleşik düzenini ayağa kaldıracak kadar bu kişiyi önemli kılan nedir? Biz çok iyi biliyoruz, onlar da çok iyi biliyor. O yüzden çok endişeleri var ama Deniz Yücel, terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik etmek suçlarından tutuklandı. Şu anda yargılaması devam ediyor ve kararı bağımsız Türk yargısı verecek. Kararlar, itiraza açık. Bizim Adalet Bakanı olarak yargıya talimat verme yetkimiz yok."

- Can Dündar'ın Almanya Cumhurbaşkanı tarafından sarayda ağırlanması

Bozdağ, 2016'da Almanya'da yüzlerce göçmen derneğine saldırı gerçekleştirildiğini ve bunların hiçbirinin gerçek anlamda aydınlatılmadığını söyledi.

Almanya'daki cami derneklerine de saldırıldığına dikkati çeken Bozdağ, "PKK'lı teröristler, darbeciler, DHKP/C teröristleri, FETÖ teröristleri Almaya'da geziyor. Alman hükümeti, Türkiye'nin kurduğu cami derneklerinde, 'İmamları nasıl terörist yaparız?' diye arama yapıyor, oralarda terörist arıyor. Böyle bir şey olmaz. Din adamlarının tamamını güvenlik tehdidi olarak gören bir paranoya var." ifadelerini kullandı.

Bozdağ, Almanya'nın "Siz insan haklarını ihlal ediyorsunuz, hukuku çiğniyorsunuz." sözünü duymaya hiç alışmadığını dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Can Dündar, Almanya Cumhurbaşkanı tarafından sarayda ağırlandı. Adalet Bakanı resepsiyonda bir konuşma yaptı ve orada ittifak gördü, her türlü desteği aldı. Şimdi buradan Alman yetkililere soruyorum: Bu kişi Almanya'nın lehine hangi işi yaptı da Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı da dahil, Almanya'nın bütün makamları buna bu kadar imkan, değer ve destek veriyor? Kim ki Türkiye'ye, Türk milletine söverse, aleyhine çalışırsa Almanya Cumhurbaşkanı onu sarayda ağırlar. Bunun başka bir özeti yok, basın ve ifade özgürlüğüyle alakalı bir şey değil."

(Bitti)

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bursa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bursa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER