20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / RİZE HABERLERİ

RİZE (AA) - İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bir kısım yüzde 10 aldıktan sonra 'özerklik ilan edeceğiz' dediler. Yok ya? Hadi buyurun, boyunuz posunuz yerinde duruyor. Hadi özerklik ilan edin de yiğitliğinizi görelim. Hadi ilçeler orada." dedi.

Soylu, AK Parti Rize İl Başkanlığınca kentteki bir restoranda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçimine değinerek, "7 Haziran'da ellerini ovuşturdular. Yapın üçüncü köprüyü, yapın üçüncü havaalanını, bakın elinizden nasıl alırız. Nasıl işletiriz, faizlerle sizi nasıl sömürürüz. Yapın enerji santrallerini, yapın şehir hastanelerini, onlar bize nasıl geçerler. Bir şekilde onları ne şekilde ve nasıl yönetiriz." ifadesini kullandı.

Hakkari'de, Yüksekova'da ve Şırnak'ta toplantıya katıldığını, yoğun yağışa rağmen toplantıya katılanların ayrılmadığını aktaran Soylu, "Bu bir haykırıştır. Terörün baskısına karşı bir haykırıştır. Milletin birliğine karşı bir haykırıştır. 'Artık yeter' diyenlerin haykırışıdır. 'Sömürülmekten, korkutulmaktan, ürkütülmekten birliğimize ve beraberliğimize hücum edilmesinden bıktık' diyenlerin haykırışıdır." diye konuştu.

Oralarda yüzde 10'un üzerinde oy alanların ürküterek, korkutarak, evlerine pusulalar göndererek, çocuklarının okullarına giderek, 'Annelerinize, babalarınıza selam söyleyin. Yanlış yapmasınlar' diyerek ortaya koydukları korku içerisinde milletin saldığa gittiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Bir şey daha söylediler. Güçleri ile ikna edemediklerine, 'biz artık silaha başvurmayacağız. Siyaset yapacağız' diyerek kandırmaya çalıştılar. Bunların hepsini orada anlattım. Ne dediler, biliyor musunuz? Bir kişi çıktı, yüzde 10'u aldıktan sonra şımardı, 'TC'yi tükürüğümüzle boğarız' dedi. Peki nerede şimdi? Kodeste öyle mi? Onun için bunlar milletin birliğine tahammül edemediler. 60 darbesi de bu milletin birliğine yapılmıştır. Sadece Menderes'i tasfiye etmek için değil, milleti korkutmak için değil, milletin birliğinden bıktıkları için. Bir tek Kürt isyanı olmadı 50 ile 60 arasında. Aleviler kendi kimliklerini buldular."

Soylu, Gezi olayları, 17-25 Aralık darbesi, 6-7 Ekim olaylarının hepsinin bu milletin birliğine yapılan darbe girişimi olduğunu vurgulayarak, "Bir kısım yüzde 10 aldıktan sonra 'özerklik ilan edeceğiz' dediler. Yok ya? Hadi buyurun, boyunuz posunuz yerinde duruyor. Hadi özerklik ilan edin de yiğitliğinizi görelim. Hadi ilçeler orada." dedi.

- "Terörle mücadele kararlılıkla sürdürülmektedir"

Terör örgütleri ile mücadelelerinin Cumhurbaşkanının talimatları, Başbakanın direktifleriyle topyekün devam ettiğini anlatan Soylu, mücadelenin adım adım sürdürüldüğünü söyledi.

Soylu, terörle mücadelenin kararlılıkla sürdürüldüğüne dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Çok net bir şeyi sizlerle paylaşmak isterim. Bunu sağlayan ve gerçekleştiren irade dimdik ayaktadır. Şu anda Lice'de 7 binin üzerinde evladımız terörle mücadeleyi kırsal alanda sürdürüyor. Şu anda 30'un üzerinde operasyon var. Arkadaşlarımız birazdan açıklayacak. Son 2 günde yaklaşık 700'ün üzerinde PKK'lı ve KCK'lı teröristin şehir bağlantıları tespit edildi ve hepsi gözaltına alındı. Arkadaşlarımız birazdan açıklayacak, nerede, nasıl operasyon yapıldı diye. Devlet, milletin ortaya koyduğu iradeyle beraber güçlü bir şekilde çalışmaya aynı kararlılıkla devam etmektedir. Şu çok net ve açıktır. Terörle mücadelemiz aynı şekilde devam edecek ama terörizmle de mücadelemiz devam edecektir. Sadece teröristle mücadele etmiyoruz. Sosyal planda, ekonomik ve kültürel planda bütün adımlarımızı atıyoruz. Orada görev yapan vali yardımcılarımızın, kaymakamlarımızın heyecanlarını görseniz."

Belediyelerin kaynaklarıyla artık park, yol ve su tesisatı yapıldığının altını çizen Süleyman Soylu, "Artık paralar dağa gitmiyor. Artık dağa giden paralar evlatlarımıza kurşun olarak geri gelmiyor. Oradaki vatandaşlarımıza, vergi veren vatandaşımıza hizmet olarak dönüyor ama birilerini rahatsız etti bu işler. Çok rahatsız etti. Avrupa'da hemen sesler yükselmeye başladı. Hadi bakalım. Kalaşnikofları taşıyan bir belediye aracı varsa siz görevden almayın, devletin görevlisine, yetkilisine kurşun sıkanlar varsa siz görevden almayın bakalım. Belediye çalışanlarından para kesilip terör örgütlerine kaynak aktarılıyorsa siz almayın bakalım. Hadi bakalım, 'Siz dağa gidin. Biz buradaki yakınlarınızı işe alırız. Sizi dağda bakarız' desin de siz almayın bakalım. Kimse Türkiye'yi terör ile terbiye edemeyecek. Kimse terör örgütü ile de terbiye edemeyecek." ifadelerini kullandı.

Soylu, bazı eski Meclis başkanlarının, meclisin gücünün zayıflatıldığı yönünde açıklamalar yaptığını hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onu bizim söyleme hakkımız var. Gezi olaylarını atlatan bir hükümetin, 17-25 Aralık darbesini atlatan ve ayakta kalan bir hükümetin, 27 Nisan'ı atlatan bir hükümetin, 6-7 Ekim olaylarını atlatan bir hükümetin ve o meczubun, o alçağın, o hainin Pensilvanya'dan talim verip bu ülkede F-16, tanklarla, helikopterlerle bu ülkenin insanının üzerine kurşun yağdıran, 15 Temmuz darbesini atlatan bir hükümetin yöneticilerinin de, üyelerinin de buna hakkı vardır. Siz ne yaptınız Allah aşkına? Size bir düdük çaldılar, kuzu kuzu getirdiniz, siyaseti teslim ettiniz, Meclisi de teslim ettiniz. Hiç dönüp kendinize 'biz hangi hatayı yaptık' dediniz mi? Şu Tayyip Erdoğan'ın cesaretinin on milyarda biri olsaydı, adam gibi gezerdiniz meydanlarda. Şu 17-18 yaşında şehit olan gençlerimizin cesaretinin on milyarda biri yok sizde."

Son dönemde 50'nin üzerinde kanun hükmünde kararname çıkardıklarını bildiren Soylu, bütün bu kararnameleri sahadan öğrendikleri ile hazırladıklarını ve çıkardıklarını söyledi.

- "Milletin seçtiğinden tek adam olmaz"

Referandumun tek adam söylemi ile siyaset yapılamayacağını dile getiren Soylu, "Milletin seçtiği ile tek adam olmaz. Bizim seçtiğimiz, belediye başkanı tek adam mı? Millet seçiyor. Millettin seçtiğinden tek adam olmaz. Böyle bir anlayış olmaz." dedi.

Bakan Soylu, 18 yaşında milletvekili seçilme yaşının eleştiri konusu yapıldığını belirterek, "Bugün 18 Mart. Çanakkale'deki mezar taşlarını okudunuz mu? Orada şehit olurlar, doğru. Kurtuluş mücadelesinde şehit olurlar, doğru. 'Balkanlarda harp var' dediklerinde giderler, doğru. 15 Temmuz'da. Bir çocuk. Annesine 'hakkını helal et' diyerek şehadete yürüdü. Şunu ifade etmek istiyorum; Bugün Avrupa'nın yüzde 73'ünde 18-21 yaş arası mecliste temsil var. Biz niye yapıyoruz. Popülizm olsun, bizim için böyle söylesinler diye mi? Hayır." diye konuştu.

Süleyman Soylu, Rize'nin her seçimde rekor kırdığını, referandumda da aynı derecede yüksek oy beklediğini sözlerine ekledi.

(Bitti)Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Rize haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Rize Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER