10 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / KAYSERİ HABERLERİ

KAYSERİ (AA) - Kayseri, Kırıkkale, Yozgat, Nevşehir, Niğde ve Kırşehir'de Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Kayseri Garnizon Şehitliği'ndeki törende, Vali Süleyman Kamçı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan Teke, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ile Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Yılmaz Üçkan, Şehitler Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu ve saygı atışı yapıldı.

Vali Kamçı, burada yaptığı konuşmada, birlik ve beraberliği daha da güçlendirerek her türlü tehlike karşısında teyakkuzda olacaklarını söyledi.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin tüm zorluklara karşı kazanılmış büyük bir zafer olduğunu vurgulayan Kamçı, şunları kaydetti:

"Tarih boyunca vatanını, milletini, şerefini korumak için canını göz kırpmadan feda ederek, hiç bir boyunduruk altına girmemiş şerefli milletimizin siz aziz şehitleri, topraklarımıza akan kanınız bayrağımıza al rengini verdi. Korkusuzca mücadeleniz cihanı titretti. İki cihanda da alnınız ak, davanız haktır. Bugün 102. yılını andığımız Çanakkale Deniz Zaferi millet olarak bütün zorluklara, yokluklara ve düşmanın çokluğuna karşı kazanılmış büyük bir zaferdir. Öyle ki bu zafer 1. Dünya Savaşı'nın kaderini belirlemiş itilaf devletleri uğradıkları hezimet neticesinde, büyük kayıplar vererek güç kaybetmişlerdir. Milletimizin çağın tüm imkanlarıyla donatılmış ordulara karşı, maddi imkansızlıklarla verdiği mücadele birçok sömürülen millete ilham vermiştir."

Konuşmaların ardından şehitlerin mezarına karanfil bırakan Kamçı, 15 Mart'ta Mardin-Diyarbakır karayolundaki terör saldırısında şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Mahmut Yıldırım'ın eşi Esra Yıldırım'a da başsağlığı diledi.

Yıldırım, bu sırada şehit eşinin mezarı üzerindeki karı eliyle temizleyerek, şunları söyledi:

"Sanmasınlar ki başımı eğdim. Ben yarimle konuşuyordum. Biz faniyiz, sen meleksin Mahmut'um. Oğlun üşür diye getiremedim, özür dilerim. Hakkını helal et ne olur. Ben aslan gibi babayiğidimi toprağa verdim. Türk Milleti için verdik. Ben şehit eşliğine layık görülmüşüm Allah katında. O benim ilkokul arkadaşımdı. Biz birbirimizi çok sevdik. Mahmut'uma layık olacağım ben. Oğlunu onun istediği şekilde terbiyeli yetiştireceğim. Herkes duysun, yiğidimi asker yapacağım ben. Yiğidim kanını yerde koymayacak. Sen nefessiz kaldın Mehmet Alp'im nefesini alacak senin. Onların ciğerini sökecek. Aslanım büyüyor merak etme."

- Kırıkkale

Kırıkkale Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Selami Arslan ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı'nın, Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı.

Üsteğmen Celal Burak Kağızmanlı'nın, günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Kırıkkale Şehitliği'nde devam eden törende, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve askerler tarafından saygı atışı yapıldı.

Dua edildikten sonra Vali Haktankaçmaz, şehitlik defterini imzaladı.

Haktankaçmaz, burada yaptığı konuşmada, "Bu topraklar kolay kazanılmadı, kolay da elde tutulmuyor. Anadolu gibi zor bir coğrafyada yaşayabilmek için böyle kahraman bir millet ve kahraman evlatlara sahip olmak lazım. Bu millet bu kahramanlığı Yemen'de, Malazgirt'te ve Mohaç'ta gösterdi. O zamanki ruh nasılsa 15 Temmuz'da da yaşanan ruh aynı ruhtu. 15 Temmuz'da bu millet bu ruhtan bir şey kaybetmediğini gösterdi. Bugün karlı dağlarda mağara mağara gezip terörist arayan kahramanları da gördükçe bu ruhun canlı olduğunu görüyoruz." diye konuştu.

Vali Haktankaçmaz, AK Parti Kırıkkale Milletvekilleri Ramazan Can, Abdullah Öztürk ve Mehmet Demir ile protokol üyeleri tarafından şehitlerin mezarlarına karanfil bırakılmasıyla tören sona erdi.

- Kırşehir

Kırşehir'de Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'nde düzenlene tören, Vali Necati Şentürk, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, şehit aileleri derneğinin anıta çelenk sunmasıyla başladı.

Vali Necati Şentürk, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale Savaşı'nın Anadolu insanının topyekun verdiği bir mücadele neticesinde zaferle sonuçlandığını vurgulayarak, savaşta her yaştan insanın cepheye gittiğini, sevenlerin birbirinden ayrıldığını, nice evlatların babasız kaldığını ancak kahraman askerlerin tüm yokluklara rağmen düşmana geçit vermeyerek, şanlı bir destan yazdığını söyledi.

Törende, Kur'an-ı kerim tilavetinin ardından, şehitler için dua edildi.

Vali Şentürk, Belediye Başkanı Bahçeci, protokol üyeleri tarafından şehitlerin mezarlarına karanfil bırakıldı.

Şehitlikteki törenin ardından Ahi Evran-ı Veli Külliyesinde "18 Mart Şehitler" konulu serginin açılışı gerçekleştirildi.

- Niğde

Niğde Şehitliği'ndeki törende, Vali Ertan Peynircioğlu, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Demir, Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Ramazan Yıldız Şehitler Anıtı'na çelenk sundu, saygı duruşunda bulunuldu ve saygı atışı yapıldı.

Vali Peynircioğlu, burada şeref defterini imzaladı. Şehit Polis Okan Acar'ın kardeşi Serkan Acar, şiir okudu. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından, İl Müftüsü Alaaddin Gürpınar, şehitler için dua etti.

Tören, Vali Peynircioğlu, AK Parti Niğde Milletvekili Alparslan Kavaklıoğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile protokol üyeleri tarafından şehitlerin mezarlarına karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

- Yozgat

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla Yozgat'ta tören düzenlendi.

Yozgat Şehitliği'ndeki törende, Vali Kemal Yurtnaç, Belediye Başkanı Kazım Arslan ve Yozgat Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nedim Elmalı Şehitlik Anıtı'na çelenk sundu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, yaptığı konuşmasında, Çanakkale Zaferi'nin asla unutulmayacak bir destan olduğunu belirtti.

Daha sonra Vali Kemal Yurtnaç, şehitlik defterini imzaladı, saygı atışı yapıldı ve Kur'an-Kerim okunarak, dua edildi.

Şehit mezarlarına karanfil bırakılmasıyla şehitlikteki program son buldu.

Şehit Bahadır Buharalıoğlu Anadolu Lisesince düzenlenen ikinci program ise İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonunda yapıldı.

Programda, şiirler okundu, tiyatro gösterileri sunuldu.

- Nevşehir

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102. yılı dolayısıyla Nevşehir'de düzenlenen tören, Şehitler Parkı'ndaki anıta çelenklerin sunumuyla başladı.

Program, daha sonra Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezinde devam etti.

Nevşehir Vatan Şehitleri ve Malülleri Derneği Başkanı Ramazan Çiftçi, burada yaptığı konuşmada, Çanakkale Zaferi'nin Türk tarihi açısından önemini anlattı.

Çiftçi, Çanakkale Zaferi'nin dünya tarihinde de bir dönüm noktası olduğunu ve tarihin akışı üzerinde belirleyici bir rol üstlendiğini ifade ederek, "Çanakkale'de kazanılan zafer, millet olma bilincinin tohumlarının atılarak, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasına zemin hazırlayan bir azmin mücadelesidir. Mukaddes vatan toprakları için canlarını seve seve vererek bir milletin kaderini değiştiren, istiklalimizi sarsılmaz imanları ve eşsiz cesaretlerine borçlu olduğumuz kahramanlarımız bir destan yazmıştır." dedi.

Törene, Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mustafa Açıkgöz, Nevşehir Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Seçen, İl Jandarma Komutanı Albay Yusuf Ziyeddin Cavlak, daire müdürleri, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kayseri haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kayseri Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER