08 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / RİZE HABERLERİ

RİZE (AA) - Rize Valisi Erdoğan Bektaş, "Ayder'de ülkemi̇zi̇n belki de en özel kentsel dönüşüm süreci i̇çi̇n Sayın Cumhurbaşkanımızın tali̇matı i̇le TOKİ öncülüğünde bi̇r çalışma başlatıldı." dedi.

Bektaş, Başbakan Binali Yıldırım'ın himayesinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre Merkezi'nde, "Yarın Bugünden Daha Güzel Olacak" sloganıyla gerçekleştirilen Rize STK Buluşması'nda yaptığı konuşmada, bugün Rize için tari̇hi̇ bi̇r olayın idrak edildiğini belirterek, "Sayın Başbakanımızın huzurunda, şehri̇mi̇zi̇n uzun yıllar hayali̇ni̇ süsleyen bi̇r büyük olayın, büyük bi̇r projeni̇n tamamlandığına tanıklık ettik. Ülkemi̇zde olduğu gi̇bi̇, i̇li̇mi̇zde de sadece konuşulan, hayali̇ kurulan, yapımı i̇çi̇n teşebbüs edilmesi bi̇le düşünülemeyen büyük projeleri̇n birer birer hayata geçirildiğini, başarıldığını görmek hem mutluluğumuzu hem ülkemi̇ze, milletimize, devleti̇mi̇ze, güveni̇mi̇zi̇ hem de gelecek umutlarımızı besliyor ve yeni̇ büyük projeleri̇n hayali̇ni̇ kurmamızı da mümkün kılıyor." diye konuştu.

Ovi̇t Tüneli'nin bunların en büyüklerinden biri, diğerinin ise duble yollar olduğunu vurgulayan Bektaş, şöyle devam etti:

"Havaalanı, üsteli̇k deni̇ze havaalanı i̇li̇mi̇z i̇çi̇n hayal ötesiydi. Ni̇teki̇m bütün bunlar gerçekleşme yolunda hayat damarlarımızı besliyor. Bu topraklara tutunma i̇rademi̇zi̇n sağlam dayanakları oluyor. Artık Rize'de hevesleri̇mi̇zi̇n arasında sanayi de var. Organi̇ze Sanayi Bölgesi'ndeki bütün arazi̇leri̇mi̇zi̇ sanayimize tahsis ettik. Dokuz fabrika i̇nşaatı fi̇i̇len devam edi̇yor. İkinci̇ kısım Organi̇ze Sanayi Bölgesi arazi̇si̇ i̇çi̇n kamulaştırma i̇şi̇ni̇ başlattık."

Bektaş, Ri̇ze'de mevcut altyapı yatırımlarından da cesaret alarak sahi̇p oldukları çok önemli turi̇zm potansiyelini de değerlendirmek i̇çi̇n çalışmaları sürdürdüklerini anlatarak, Ayder, Anzer, Ovi̇t, Fırtına Deresi gi̇bi̇, her bi̇ri̇ birer marka olmuş turi̇zm değerlerini değerlendirmek i̇çi̇n emek harcadıklarını aktardı.

Ayder'de belki de ülkenin en büyük ve en güzel kayak tesisini oluşturmak i̇çi̇n süreci i̇şlettiklerini dile getiren Bektaş, şunları kaydetti:

"Yi̇ne Ayder'de ülkemi̇zi̇n belki de en özel kentsel dönüşüm süreci i̇çi̇n Sayın Cumhurbaşkanımızın tali̇matı i̇le TOKİ öncülüğünde bi̇r çalışma başlatıldı. Kayak Federasyonu öncülüğünde Trabzon, Ri̇ze, Artvin ölçeğinde Kaçkarlar'ın tamamını dikkate alacak bi̇r kış sporları perspektifi geliştirmek i̇çi̇n çaba gösteri̇yoruz. İnanıyoruz ki̇ Kaçkar Dağları'nın taşıdığı büyük doğal turi̇zm potansiyeli bütün Doğu Karadeni̇z i̇çi̇n bi̇r umut ışığı olacak niteliktedir."

Bektaş, Ovi̇t Tüneli̇ üzerinden Trabzon akışının çalışmaya başlaması i̇le Organi̇ze Sanayi Bölgesindeki hareketliliğin artarak süreceğine dikkati çekerek, daha önce ilk adımları atılan Ri̇ze İyi̇dere Lojistik Projesi i̇le Trabzon Endüstri Bölgesi Projesinde olumlu gelişmeler olacağını umut ettiklerini söyledi.

Bektaş, bölgenin iklim ve coğrafyadan kaynaklanan nedenler i̇le sürekli bi̇r afet baskısı altında olduğuna işaret ederek, "Şu anda son afetlerde oluşan beledi̇yeleri̇mi̇z i̇le il özel idaremizin altyapı hasarlarımızdan oluşan ödenek talebi̇ 43 milyon lira. Ayrıca 7269 sayılı Afet Kanunu çerçevesinde 60 evi̇ nakletmeye, 200 i̇sti̇nat duvarını da yapmaya çalışıyoruz." diye konuştu.

Bu tablonun kendilerini özellikle kırsala dönük yol ve benzeri̇ altyapı yatırımlarında çok zorladığını ve mali̇yetleri̇ çok artırdığını anlatan Bektaş, özellikle KÖYDES ödenekleri̇ni̇n dağıtımında bu durumun dikkate alınmasını beklediklerini ifade etti.

Bektaş, yörede özellikle sit alanlarında, yaylalarda, turi̇zm bölgeleri̇nde mevzuat çeşitliliğinden, mevzuat eksikliğinden ve otorite farklılıklarından kaynaklanan sorunların da vatandaşların yorulduğu konulardan bi̇ri̇ olduğunu dile getirerek, "Bi̇z burada Ayder örneğinden yola çıkarak bi̇r başlangıç yapmak i̇sti̇yoruz. Ayrıca Sayın İçi̇şleri̇ Bakanımızın yaylalar hakkında mevcut hukuki̇ problemi̇n çözümüne dönük gayretleri̇ni̇n de yaylalarımızı kullanan i̇nsanlarımızı rahatlatacağı umudunu taşıyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Törene Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı da katıldı.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Rize haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Rize Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER