16 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / KARS HABERLERİ

KARS (AA) - Kars Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), bölgede yapılan saha kontrollerinde devam eden projelere ait destek ödemelerinin bu yılın sonuna yetiştirileceğini bildirildi.

TKDK Kars İl Koordinatörü Berkay Çelik, gazetecilere yaptığı açıklamada, IPARD 1 projelerinde sona yaklaşıldığını belirtti.

Bugüne kadar 75 proje için yaklaşık olarak 54 milyon lira hibenin çiftçilerin hesabına yatırıldığını ifade eden Çelik şunları söyledi:

"TKDK hibe desteklerini ödeyebilmek için yatırımların faaliyete hazır hale gelmesini şart koşmaktadır. Bu nedenle kurumumuz tüm personeli ile yoğun bir çalışma dönemi içinde bulunmaktadır. Tesis inşaatlarının, makine ekipman kurulumları da dahil olacak şekilde yıl sonuna yetiştirilebilmesi ve ödemelerde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için aynı gayreti yatırımcılardan da bekliyoruz."

Çelik, IPARD 1 projelerinde bu dönem yatırımların planlanan şekilde tamamlandığında da 31 milyon lira tutarındaki desteğin proje sahiplerine ödeneceğine vurgu yaptı.

2020 yılına kadar uygulanacak olan IPARD 2 programı ile AB standartlarında, sürdürülebilir birçok işletmenin kurulmasına destek vermeye devam edeceklerini belirten Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu destekler sayesinde Kars ve yöresinde istihdam olanakları artacak. Bölge ekonomisine de önemli katkı sağlanacak. İşletmelerin kısa süre içerisinde aktif hale gelmesinin mecburi olduğundan faaliyete geçmekte geciken işletmeleri uyardık. Bir biçimde faaliyette bulunmanın olmazsa olmaz şart olduğunun ve pasif olarak varlığını sürdüren işletmelere ödenen destek tutarlarının ilerleyen dönemlerde, faizi ile birlikte geri istenebileceğinin yatırımcıların bilmesi buna göre davranması gerekir."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Kars haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Kars Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER