Kurban Bayramınız kutlu olsun
21 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BOLU HABERLERİ

BOLU (AA) - Bolu Valisi Aydın Baruş, 12 Kasım 1999 Düzce depreminin 17. yılı sebebiyle bir mesaj yayımladı.

Vali Baruş, mesajında, 17 yıl önce meydana gelen ve Bolu'dan 48 kişinin hayatını kaybetmesine, 353 kişinin de yaralanmasına neden olan 7.2 şiddetindeki Düzce depreminin, Türkiye'nin ve Türk milletinin yaşadığı en acı felaketlerden biri olduğunu kaydetti.

Baruş, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Türk milletinin bütün zor ve acılı günlerde olduğu gibi bu felaketten sonra da tüm dünyaya örnek olacak şekilde, eşsiz bir yardımlaşma ve dayanışma içerisinde birlikte hareket ederek büyük acılar yaşatan depremin yaralarını kısa sürede sarmasını bildiğini ifade etti.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen bu depremlerin bir gerçeği ortaya çıkardığına dikkat çeken Baruş, şunları kaydetti:

"Fay hatları ile adeta örülmüş bulunan ülkemiz ve özellikle bölgemiz deprem riski altındadır ve biz bu gerçeği göz ardı etmeden gerekli olan tüm önlemleri alarak yaşamak zorundayız. Çünkü depremler her zaman olacaktır. Önemli olan bu depremlerin can kaybına yol açmaması için yeterli önlemleri almak. Bu nedenle, doğal afet olan depremin bir kez daha felakete dönüşmemesi için yaşadığımız çağın bilimsel verileri ile teknolojisini kullanarak sağlıklı şehirleşmek, doğayı doğru kullanmak, çevreyi korumak, gerek bireyler, gerek kamu görevlileri, gerekse sivil toplum kuruluşları olarak ortak sorumluluk ve duyarlılık içinde yasal düzenlemeleri ödün vermeden uygulamak zorundayız."

Baruş, sağlıklı, güvenli ve yaşanılabilir yaşam alanları oluşturmak amacıyla devlet tarafından desteklenen Kentsel Dönüşüm Projesi uygulamasının önemli bir fırsat oluşturduğunu aktardı.

Vali Baruş, "Kurumlarımızın ve sivil toplumun gayretleriyle insanlarımızın bilinçlendirilmesi ve ilimizdeki tüm yapı stokunun depreme dayanıklı hale getirilmesi hepimize düşen hayati bir görevdir. 12 Kasım Depreminin yıldönümünde, böyle bir acının ilimizde ve ülkemizde bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bolu haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bolu Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER