18 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / TUNCELİ HABERLERİ

TUNCELİ (AA) - Tunceli'de basın açıklamalarının izne bağlanması, tüm toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin de Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde yasaklanmasına ilişkin yürütmenin durdurulması amacıyla dava açıldı.

Tunceli Barosunca hazırlanıp, Erzurum Nöbetçi İdare Mahkemesine sunulan dava dilekçesinde, Tunceli genelinde yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşleri, oyun, temsil, stant kurma, bildiri dağıtma, çadır kurma, oturma eylemi ve konserlerin Valilikçe OHAL süresince yasaklandığı, basın açıklamalarının ise izne bağlandığı hatırlatıldı.

Bu durumun, Anayasa'ya, Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’ne, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile hukuk devleti prensibine açıkça aykırılık teşkil ettiği öne sürülerek söz konusu yasağa ilişkin yürütmenin durdurulması veya iptal edilmesi talep edildi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Tunceli haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Tunceli Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER