15 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / AĞRI HABERLERİ

AĞRI (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olmaya başlayan kar yağışı ve soğuk hava, çiftçi ve besicileri olumsuz etkiledi.

Tarım arazilerinde kar kalınlığının 20 santimetreye ulaştığı ve hava sıcaklığının mevsim normallerinin altında seyrettiği koşullara hazırlıksız yakalanan çiftçi ve besiciler, ek önlemler alarak zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyor.

Bölgede etkili olan kar yağışı ile beyaza bürünen tarım arazilerinde, şeker pancarı ve lahana başta olmak üzere bir çok tarım ürününün hasadı yapılamazken, yaylacılar da hayvanlarını yaylalardan erken indirmek zorunda kaldı.

Tarla sahipleri, kar ve soğuğa rağmen ürünleri toplamaya çalışırken, yaylacılar ise fazladan ot ve saman alma telaşına düştü.

Çiftçilik yaparak geçinen Adem Kazak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar yağışının erken başlamasından dolayı yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

Ekili pancarının kar altında kaldığına işaret eden Kazak, "Kasım ayında, beklemediğimiz bir zamanda, kar yağdı. Karı kürüyoruz, daha sonra pancarı çıkarmaya çalışıyoruz. Kasım ayında alacağımız bütün ekinlerimiz kar yağışı altında kaldı." dedi.

Kar yağışının erken başlamasından dolayı saman ve ot fiyatlarının da arttığını ifade eden Kazak, dondurucu soğukların kendileri için adeta çile haline geldiğini anlattı.

Besicilerden Mehmet Emin Demirpolat ise kar yağışından dolayı yayladan erken indiklerini söyledi. Hayvanlar için fazladan saman ve ot alacaklarını belirten Demirpolat, "Kar erken yağmasaydı hayvanlarımızı meralarda, yaylalarda daha otlatacaktık. Kış için hazırladığımız ot ve samana ilave yapmak zorunda kaldık." dedi.

Besicilik yapan Mehmet Emin Dağtekin, hayatında ilk defa bu mevsimde kar yağdığına şahit olduğunu ve mağdur olduklarını söyledi.
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Ağrı haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Ağrı Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER