14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / ANTALYA HABERLERİ

ANTALYA (AA) - Türkiye Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, sektör olarak ihracatlarının geçen yıl 3 milyon 970 bin dolar, ithalatın ise 1 milyon 700 bin dolar seviyelerinde olduğunu bildirdi.

ZÜCDER 4. Çalıştayı, Belek Turizm Merkezi'ndeki bir otelde başladı.

Dernek Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalıştay kapsamında sektördeki ithalatçı, ihracatçı, toptancı, perakendecilerin birbirleriyle iş görüşme yapmalarını sağladıklarını anlattı.

Sektör olarak ihracatın geçen yıl 3 milyon 970 bin dolar, ithalatın ise 1 milyon 700 bin dolar seviyelerinde olduğunu kaydeden Erdoğan, "Yani 2 milyon 200 bin dolar gibi ticari fazlalık veren ülkemizdeki ender sektörlerden bir tanesiyiz." dedi.

İhracat sıralamasında, yüzde 2,9 oranında aldıkları payla dünyada 6. sırada olduklarını ifade eden Erdoğan, hedeflerinin 5 yıl içinde sektör olarak ihracatta 4. sıraya yükselmek olduğunu bildirdi. Erdoğan, ihracatta birinci sırada İngiltere'nin geldiğini, bu ülkeyi sırasıyla Almanya, Fransa, İtalya, Mısır, Irak ve ABD'nin izlediğini kaydetti.

Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye ihracatı yüzde 2,9 gerilerken sektörün ihracatının yüzde 4 arttığına dikkati çeken Erdoğan, "Aynı şekilde ülkemizin ithalatı yüzde 5,6 düşerken, sektörümüzün ithalatının yüzde 20 oranında düştüğünü görüyoruz. Bu da bize, firmaların yerli üretime yöneldiğini gösteriyor." diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'nin ithalatı en çok Çin, Almanya ve İtalya'dan yaptığına dikkati çekti.

Çalıştay yarın sona erecek.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Antalya haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Antalya Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER