14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / AFYONKARAHİSAR HABERLERİ

AFYONKARAHİSAR (AA) - MUSTAFA BAYER - Afyonkarahisar'da Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Eber Gölü'nde kurulan fotokapanlara, nesli tehlike altında olan ve "bataklık vaşağı" olarak da bilinen saz kedisinin görüntüsü yansıdı.

Bolvadin ilçesi sınırlarındaki gölde, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Doğa Koruma Biyoizlem Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğünün ortak projesi kapsamında, Doç. Dr. Uğur Cengiz Erişmiş, Bülent Ecevit Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mustafa Sözen ve Dr. Muhsin Çoğal tarafından, saz kedisinin tespit edilmesi için çalışma başlatıldı.

Göl çevresindeki 6 alanda harekete duyarlı fotoğraf ve video kaydı alabilen fotokapanlar yerleştiren bilim insanları, nesli tükenmekte olan hayvanı görüntülemeyi başardı.

Araştırma merkezinin Müdürü Doç. Dr. Erişmiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göl çevresinde yaptıkları arazi araştırmalarında saz kedisinin varlığına dair dışkı, post, ayak izi takip çalışması gerçekleştirdiklerini söyledi.

- 17 saatlik görüntü, 6 bin fotoğraf incelendi

Sazlık alanda 15 Temmuz-3 Eylül tarihlerinde kayıt yapan fotokapanların incelendiğini belirten Erişmiş, "Yaklaşık 17 saatlik görüntü ile 6 bin fotoğrafı tek tek inceledik. Yaptığımız incelemelerde Eber Gölü'nde iki saz kedisinin görüntüsü fotokapana yakalandı. Böylece bölgede ilk kez, nesli tehlike altındaki bataklık vaşağı görüntülendi. Ayrıca fotokapanlarla diğer memelilerden domuz, su sıçanı, kuş türlerinden su tavuğu, gece balıkçılı, su kılavuzu, saz kamışçını gibi türler de görüntülendi." diye konuştu.

Erişmiş, saz kedisinin ortalama yaşam süresinin 14 yıl olduğunu, hem gece hem gündüz aktif yaşam sürdüğünü dile getirerek, "Saz kedisi, ince uzun bacaklı, boz renkli, bacak ve vücutlarında her bireye özgü asimetrik çizgiler, kulak uçlarında püskül bulunan, kuyruğu nispeten kısa, göz rengi sarı veya yeşil olan bir hayvandır." ifadelerini kullandı.

- Sazlıkların yakılması türleri tehlikeye atıyor

Türkiye'nin en büyük 12. tatlı su gölü olan Eber'de flamingo ve pelikan gibi kuş türlerinin de barındığına işaret eden Erişmiş, "Çalışmamız, Eber sazlıklarının kuş türleri için üreme ve yumurtlama alanı olmasının yanı sıra, nesli tehlike altındaki saz kedisine de ev sahipliği yaptığını ortaya koymuştur." dedi.

Erişmiş, gölde haziran-aralık aylarında toplanan kamışların Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Bölgenin önemli geçim kaynağı olan sazlıkların daha gür çıkması için yakılması gölde yaşayan canlı türlerini ciddi anlamda tehdit etmektedir. Yaşam alanı Eber sazlıkları olan saz kedisi de ciddi tehlike altındadır. Bu hayvanlar, bazen herhangi bir ekonomik değeri olmamasına rağmen avcılar tarafından da avlanmaktadır. Ayrıca göldeki kirliliğin önüne geçilmesi için bölgedeki fabrikaların arıtma tesislerinin mutlaka denetlenmesi ve revize edilmesi gerekmektedir. Saz kedisinin Afyonkarahisar'daki yaşam alanlarının korunması için Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğünün koordinasyonunda tür koruma eylem planı hazırlanmalıdır."

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Afyonkarahisar haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Afyonkarahisar Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER