18 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BURSA HABERLERİ

BURSA (AA) - Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Bilecik'te, yağışsız geçen sonbahar nedeniyle tarım arazilerinde yaşanan kuraklık, üreticileri düşündürüyor.

AA muhabirinin Meteoroloji yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Bursa'da ekim ayında metrekare başına 16,6 kilogram yağış düştü. Bu yılki yağış miktarı, 2004 yılındaki metrekare başına 15,4 kilogram yağışın ardından son 12 yılın en düşük rakamı olarak kayıtlara geçti.

Yine, geçen yılın ekim ayında kente 88 kilogram yağış düşerken, 2014'te 77, 2013'te 140, 2012'de 35 ve 2011'de ise 112 kilogram yağış alındı. Son 10 yılın en yüksek yağış miktarı ise metrekare başına 396 kilogramla 2010 yılında gerçekleşti.

Balıkesir'de ise 1950'den bu yana ekim ayında en az yağış alınan yıl 2016 oldu. Balıkesir'de ekim ayı yağış ortalaması önceki yıllarda 45 kilogram iken bu sene rakam 15,5 kilograma kadar geriledi.

Ekim ayında Çanakkale'de metrekare başına 8,6 kilogram, Bilecik'te de 8,8 kilogram yağış düştü.

Bursa-Osmangazi Ziraat Odası Başkanı Hakan Ekim, yağış olmaması nedeniyle göletlerde ve barajlardaki su seviyesinin de azaldığını belirtti.

Yağışların olmamasından dolayı zeytin ve buğday gibi ürünlerde toprak işlemenin zorlaştığını ifade eden Ekim, "Zeytinlerde susuzluktan dolayı ürün kaybı var. Zeytin taneleri irileşmiyor. Zeytin üreticileri yağmur bekliyor. Meyve ağaçları da yağmur istiyor. Meyve ağaçları yağış olmamasından dolayı gelecek yıl için çiçek ve yaprak gözü yapamadı. Yakın zamanda yağmur yağarsa zeytinde toparlanma olur, ama kuraklık nedeniyle meyveler açısından önümüzdeki yıl azalma olabilir." diye konuştu.

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem de beklenen yağmurun gecikmesinin buğday ekiminde çiftçiyi sıkıntılı duruma düşüreceğini söyledi.

Çiftçilerin buğday ekimi için hazırlık yaptığını aktaran Erdem, "Çiftçi hazırlıklarını tamamladı. Geçen yıl Karacabey çiftçileri olarak buğday hasadında tarihi bir rekora imza attık. Buradaki en önemli nokta, sezondaki ilaçlama ve gübrelemeyi doğru zamanda doğru oranlarla yapmış olmamız. Buğday tohumlarımızı ve gübrelerimizi aldık, şu an sadece yağmur bekliyoruz. Fakat yağışların başlamaması üreticiyi endişelendiriyor." dedi.

- "Tarımın kaderi hava koşullarına bağlı"

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat da bu sene mevsim normallerinin çok altında yağış olduğunu, bütün yaz hiç yağmur yağmadığını dile getirdi.

Sözat, tarımın kaderinin hava koşullarına bağlı olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Geçen sene kasım ayı başında çiftçi ekimi tamamlamıştı. Bu yıl ise kasım ayındayız, ancak hala yağış yok. Bir karış yer ekilemedi. Tarlalar sürülemiyor. Yağmur gelmez ise ekim yapılamayabilir. Bu büyük bir sıkıntı. Yağmur duasına çıkmak lazım gibi görünüyor. Aralık ayına kadar ekim yapılabilir. 8 yıl önce de böyle bir dönem yaşadık. Daha sonra kasım, aralık ayında çok yağmur yağdı. Çiftçi bu defa tarlaya giremedi ve aralık sonuna doğru ekim yapabildi. O yıl ürün alamadık, tarlada kaldı. Ürünün yetişmesi için belirli bir süreye ihtiyaç var, ancak aralık ayına kadar yağmur gelir ardından güneş açarsa bu yılı kurtarırız."

- "Buğday ekimine başlayamadık"

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya da çiftçiler için bu yılın enteresan bir yıl olduğunu söyledi.

Kaya, yılın kurak geçtiğini, yağışların sıfır noktasında seyrettiğini belirterek, "Şu anda buğday ekimlerine başlamak üzereyiz. Eğer zamanında yağmur olmuş olsaydı bundan 40-45 gün önce buğday ve arpalarımızı dikmiş olacaktık. Yalnız havanın kurak gitmesinden dolayı buğday ekimine başlayamadık. Yağmur olduğu anda çok hızlı bir şekilde buğday ve arpayı ekmeye başlayacağız." dedi.

Kuraklık nedeniyle göletlerin tamamen boşalmış durumda olduğunu anlatan Kaya, "Domates hasadına halen devam etmekteyiz. Buğday verimi ve fiyat açısından iyi bir yıl olsa da kapya biber, domates gibi bazı ürünlerin fiyatı beklediğimizin altında olduğu için çiftçimiz zor bir yıl geçirdi. Şu an yağmur bekliyoruz inşallah yağmur yağınca buğday ve arpalarımızı ekmeye başlayacağız. Önümüzdeki yıl, bu yıl yaşadığımız zararı telafi edeceğimizi ümit ediyoruz." ifadesini kullandı.

- "Yağmur görmedik"

Bilecik-Osmaneli İlçe Ziraat Odası Başkanı Ertuğrul Ünver ise aralık ayı yaklaşmasına rağmen çiftçinin buğday ve arpasını ekmek için tarlasına giremediğini söyledi.

Ünver, "Haziranın 10'undan beri hiç yağmur görmedik. Toprağın durumu belli. Biz bu sene de geçen yılki gibi yağışlı olmasını ümit ediyoruz, ama yerli yerinde yağışlar. Mevsimine göre yağmur yağarsa biz tarım kesimi olarak çok memnun oluruz.'' dedi.
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bursa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bursa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER