14 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / OSMANİYE HABERLERİ

OSMANİYE (AA) - Osmaniye'de "Evde Obeziteye Mahkum Değilsiniz" projesi kapsamında, 37 obezite hastası düzenli beslenme ve hareketli yaşam programına dahil edilecek.

Halk Sağlığı İl Müdürü Hayri Sarı, yaptığı açıklamada, obeziteli olanların aşırı kilolardan kurtulmasına rehberlik yapmak istediklerini belirtti.

Kronik hastalıkları olan evde bakım hastalarının, hastalığının kötü seyrinin engellenmesi, artan sağlık maliyetlerinin önüne geçilmesi ve hareketli yaşama dahil edilmesini arzuladıklarını ifade eden Sarı, şöyle devam etti:

"Projemiz sayesinde evde bakım hizmeti alan bin 306 hastadan tespit edilen 37 obezite hastası 6 ay süresince obezite ve hareketli yaşam programından yararlandırılarak topluma yeniden entegre olması sağlanacak. Osmaniye evde sağlık hizmetleri ekiplerince 37 hastanın kilo artışı ile yatağa tam bağımlı hale geldiği, kronik hastalığa sahip olduğu, hastalık ve sağlık maliyetlerinde artış olduğu tespit edildi. Evde Sağlık Koordinasyon Merkezi’ne bildirilecek hastalar ve hasta yakınları ekipler tarafından ziyaret edilecek. Hastaların projeden önce ve sonrasında fotoğrafları çekilecek ve kayıtları tutulacak, ayrıca hastalar ayda bir kontrol amaçlı ziyaret edilecek."

Sarı, tıbbi sosyal hizmet uygulamasına yönelik projenin uygulanması aşamasında sosyal hizmet yöntemlerinden yararlanılacağını kaydetti.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Osmaniye haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Osmaniye Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER