17 AĞUSTOS 2018
YEREL HABERLER  / BURSA HABERLERİ

BURSA (AA) - CEM ŞAN - Kış turizminin önemli merkezlerinden olan Uludağ'daki işletme sahipleri, umutlu oldukları yeni sezon için hazırlıklarını sürdürüyor.

Güney Marmara Turizm ve Otel İşletmecileri Birliği Derneği (GÜMTOB) Başkanı Haluk Beceren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uludağ'da geçen sezonun kötü geçtiğini söyledi.

Yağış miktarının geçen yıl çok az olduğunu ifade eden Beceren, şubat ayının sonunda Uludağ'daki otellerin büyük bir bölümünün kapandığını anımsattı.

Şubattan sonra kar düştüğünü ancak bunun otellere çok getirisinin olmadığını aktaran Beceren, "Maalesef geçen yıl çok kısa bir kış sezonu geçirdik. İnşallah bu sene, geçen sezonun acısını hem kayakçılar hem de otelciler çıkarır. Şu andaki tahminlere göre kar yağışı önümüzdeki günlerde olacak. Uludağ'daki oteller de yakın zamanda hazırlıklarını tamamlayacak. Mekanik tesislerin bakım ve onarımı devam ediyor." dedi.

Bursa kent merkezinden Uludağ Oteller Bölgesi'ne ulaşımın sağlandığı yolda genişletme çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Beceren, "Yenilenen karayolu son derece güzel ve geniş. 14. kilometreden başlayan ve Uludağ'a kadar olan 19 kilometrelik yol yeniden yapıldı. Son derece geniş ve kışın daha kolay ve rahat çıkabilir hale geldi. Önümüzdeki sene de kalan 14 kilometrelik yol yapılacak ve ulaşım çok daha rahat olacak." ifadelerini kullandı.

- Uludağ'a üç otopark

Beceren, bu yıl Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Bursa Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa çalışması neticesinde Uludağ'a üç büyük otopark alanının yapıldığını belirterek, "Bunların altyapı çalışmaları devam ediyor. Geniş alanlar hazırlanıyor ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Park İşletmeleri Uludağ'da hizmet verecek. Ana yollara park etme yasağı konuldu. Bütün araçların müşterilerini bıraktıktan sonra bu parklara gönderilmesi söz konusu olacak. Bu kış Uludağ'daki iç trafik rahatlayacak." diye konuştu.

Uludağ'ın bugüne kadar Arap turistlerle ilgili çok fazla beklentisinin olmadığını söyleyen Beceren, bundan sonra Arap turistlerin de gelmesi için çalıştıklarını vurguladı.

Arap turistlerin Uludağ'a organize şekilde gelmediğini ifade eden Beceren, şunları kaydetti:

"Çoğu günübirlik gelenler. İstanbul'dan gelen çok fazla günübirlikçi Arap turisti var. Bunlar, Uludağ'da kayak yapmaya başlarlarsa o zaman otellerde kalma durumu da olacak. Şu anda da kalan var ama yerli müşterilere nazaran son derece az, yüzde 10'lar civarında. İleride belki yükselir. Bu sayıların yükselmesi için GÜMTOB olarak yurt dışında Ortadoğu'da birçok fuara katılıyoruz. 2017'de Moskova'da gerçekleşecek fuara da katılacağız."

Beceren, kar olduğu zaman Uludağ’a günübirlikçilerin de geldiğine işaret ederek, özellikle teleferiğin aktif olarak hizmet sunmasıyla günübirlik gelenlerin sayısının her yıl arttığını belirtti.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Bursa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bursa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER