20 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ESKİŞEHİR HABERLERİ

RSK'den Milli Yüksek Hızlı Tren açıklaması
- RSK Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık:
- "Yüksek Hızlı Tren, Eskişehir için dönüm noktasıdır"

(Fotoğraflı)

ESKİŞEHİR (İHA) - Raylı Sistemler Kümelenmesi (RSK) Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Işık, "Milli Yüksek Hızlı Tren ihalesi yayınlandı. Üretimi TÜLOMSAŞ tesislerinde gerçekleştirilecek olan Yüksek Hızlı Tren Setleri ile bölge ve ülke ekonomisi için çok önemli bir süreç başlayacak. Şehir olarak da buna hazır olmalıyız" dedi.

Özellikle TÜLOMSAŞ'a bu süreçte vermiş olduğu inançlı çaba ve gayretleri için hem Raylı Sistemler sektörü, hem de bölge ve ülke sanayisi için şükranlarını sunduklarını ifade eden Işık, bu ihale ile asırlık geçmişi ile TÜLOMSAŞ'ın tarihi bir görevi daha üstüne aldığını vurguladı. Işık, ülke ve bölge ekonomisine ileride çok daha iyi anlaşılacak katma değeri çok yüksek, teknolojik bir değişimi başlattığının altını çizdi. İhalesi açılan ve üretilecek toplam 96 Yüksek Hızlı Tren setinin teknoloji transferi ile başlayıp, sonunda yüzde 74 gibi inanılmaz bir yerli katkı hedefi ile tamamlanacağını belirten Kenan Işık, "Bu sürecin sonunda en az Devrim arabası kadar önemli bir başlangıç yapılmakta. Ancak kaderinin aynısı olmaması için herkesin tam destek vererek TÜLOMSAŞ ve sektörün yanında olması gerekir" dedi.
Raylı Sistemler sektörünün Eskişehir'in stratejik sanayileşme modeli içinde yer aldığını, yaklaşık 7 yıldır kümelenme çalışmaları ile bu konuda önemli yol kat ettiklerini ifade eden Kenan Işık, "Bu süreçte verilecek her türlü göreve bölge ve ülke sanayimiz hazır. Bu konu ileride daha da net anlaşılacak şekilde en az yerli otomobil kadar önemli. Bunu gelecekte daha iyi anlayacağız" diye konuştu.
Bu sayede üretilen tüm Raylı Sistem araç ve ürünlerinin yurt dışına çok rahat satılabileceğini açıklayan Kenan Işık, "Bu şekli ile ülkenin ihtiyacı olan yüksek katma değerli, satılabilir ve rekabet edebilir, ihracat hedeflerine önemli katkı sağlayacak bir sanayinin oluşması sağlanacak" şeklinde konuştu.
Bu süreç içinde, gerek şehir ve bölgenin gerek ise ülkenin tüm karar vericilerinin bu konuya gerekli desteği ve önemi vermeleri gerektiğine vurgu yapan Kenan Işık, özellikle de TÜLOMSAŞ'ın yanında çözüm üreten olmalarının hayati öneme sahip olduğunun altını çizdi.
(MSY-AS-Y)

29.11.2017 14:39:58 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER