22 TEMMUZ 2018
YEREL HABERLER  / ESKİŞEHİR HABERLERİ

Kadın şiddetinin medyada temsili konuşuldu

(Fotoğraflı)

ESKİŞEHİR (İHA) - Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında "Kadının Medyada Temsili" konulu toplantı gerçekleştirildi.
Basın mensuplarının katılımı ile düzenlenen toplantıda kadın şiddetinin medyaya yansımaları Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Aynur Akıncı Yüksel'in sunumuyla masaya yatırıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Kadın Meclisi Başkanı Sühendan Koparal, çok boyutlu bir toplumsal sorun olan kadına yönelik şiddetin, toplumun tüm kesimlerinin kararlı mücadelesi ile ortadan kalkabileceğinin altını çizerek "Medya, bu kesimlerin en önemli ve güçlü ayağı. Biz de bu konuyu basın mensuplarımızla konuşmak, tartışmak istedik. Bugün toplantımıza destek veren değerli akademisyen Aysun Hanıma ve toplantımıza önem vererek katılan tüm basın mensuplarımıza teşekkür ederim" dedi.
"Şiddet haberleri öyküleştiriliyor"
Konuyla ilgili sunum yapan Doç. Dr. Yüksel ise, kadına yönelik şiddetin çok çeşitli olduğunu ve her yıl bu şiddetin artarak devam ettiğini söyledi. Medyanın bu konuda çok etkin ve önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Yüksel "Kadın şiddeti haberlerine baktığınızda, olaylar öyküleştirilerek, tüm ayrıntıları ile pembe dizi gibi anlatılıyor. Bu tutum, okuyan üzerinde etki bırakıyor ancak olay gerçek değil, hikâye algısı yaratıyor. Ayrıca bir kadın cinayeti ya da taciz haberleri büyük puntolarla manşetlerde yer alırken, sanığın aldığı ceza iç sayfalarda veriliyor. Bu durumda da yapanın yanına kar kaldı izlenimi oluşturuyor" diye konuştu.
(KA-AS-Y)

29.11.2017 11:28:03 TSI
NNNN
Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Eskişehir haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Eskişehir Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER