Takipde Kalın!
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Gündem Ekonomi Dünya Spor Magazin Kadın Sağlık Yazılar Teknoloji Gastro Video Keşfet

Yukarıdaki yazıyı okudunuz.

Şimdi buyrun bunu da okuyalım birlikte.

İri iri laflar ettikten, bayağı üst perdeden esip gürledikten sonra Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerini veto falan etmeden, yollarını açtık.

NATO toplantısından iki gün sonra İsveç’in başkentinde bir PKK gösterisi yapıldı, binalara Öcalan fotoğrafları yansıtıldı.

FinlandiyaCumhurbaşkanı ise “Türkiye’ye bir söz vermedik” dedi.

İsveç’te de “Yargımız ne derse onu yaparız. Siyasi bir kararla kimseyi iade etmeyiz” denildi.

Bu durum iktidar yanlısı medya ve iktidar sözcüleri tarafından “Hurraaa, F-16’lar geliyor. Biden F-16’lar için söz verdi, devreye giriyor” gürültüleri ile örtbas edildi, zaten uzun zamandır masada olan ve çıkarıldığımız F-35 programı için ödediğimiz paraya karşılık istediğimiz F-16’lar büyük bir zafer sonucu gelecekmiş gibi bir hava yaratıldı.

Ve dün Amerikan Kongresi bir kararı kabul etti.

Kararın özeti şu:

“Türkiye’ye F-16 uçakları satılırsa, Türkiye bu uçakları Yunanistan’ın hava sahasında ve/veya Yunanistan’a karşı kullanamayacak.”

Bu şu demek.

Türkiye, ilk gününden beri ortağı olduğu F-35’leri alamazken, eski F-16’lara razı olacak. Yunanistan ise yeni dahil olduğu F-35 programından uçak alacak.

Yunanistan modern F-35’lerini Ege’de Türkiye’ye karşı istediği gibi kullanabilirken, Türkiye nispeten biraz daha modern olan, geliştirilmiş yeni F-16’ları alabilse bile Ege’de kullanamayacak.

Suriye’de zaten kullanamadığımıza, Rusya’ya karşı kullanmayacağımıza, İran’a karşı kullanmamıza bir gerek olmadığına göre, yeni F-16’larımızla sabah akşam Kuzey Irak’ta PKK kampı bombalarız.

Bu F-16'ları satın alabilmemizi de büyük bir siyasi zafer olarak kutlarız.

Şurada Paylaş!
Yazı Boyutua
Yazı Boyutua
Diğer Yazılar