Abdurrahman Yıldırım
Abdurrahman Yıldırım Giriş: 02.12.2022 - 08:10 | Güncelleme: Tüm Yazıları »
ABONE OL
Piyasalar yalnızca istediklerini duyar
0:00 / 0:00
Piyasalar yalnızca istediklerini duyar

Borsa endeksi 5 bini de geçti. Eğer 4 sıfırı atmamış olsaydık bugün endeksi 50 milyon 46 bin olarak okuyacaktık.

➔5.046 puandan kapanan borsa endeksinin dolar bazındaki karşılığı ise 2.70 dolar. Eğilip bükülmemiş, ilk doğal haliyle dolar endeksinin düzeyi bu.

➔Mart 2020’de 1.25 dolardan başladığı uzun vadeli yükselişinde borsa eğer geçmişteki büyük döngülerini tamamlayacaksa 5.10 doları görmesi gerekecek. Bu durumda endeks 2.5 yılı bulan yükselişiyle yolun yarısını henüz biraz geçmiş durumda.

➔Endeks ekim ayından sonra kasım ayını da yüzde 25 primle tamamladı. Son 2 ay dikkate alındığında BIST 100 endeksi yüzde 57 değer kazanırken, söz konusu yükseliş Ocak 2000'den bu yana en güçlü iki aylık performansa işaret etti.

➔Borsa endeksi bu yılın 11 ayının 9’unda yükseldi. Bitişikteki tablo AA’dan alınma ve borsanın aylık bazda yükselişlerini ve 1999’dan bu yana yıllık primlerini gösteriyor.

1999 yılında yüzde 485’lik priminin ardından 2022 yılında yüzde 170 ile en güçlü artış yaşanıyor. Aralık ayının seyri eğer pozitif olmaya devam ederse bu oran daha büyüyebilir.

ARALIK İKİNCİ EN İYİ AY

➔Madem ki böyle aylık performans tablosu elimize geçti, buradan devam edelim. Aralık ayları borsanın performans bakımından ikinci en iyi ay. 23 yılın 17’si pozitif kapanış yapmış, kayıplı kapanan yıl sayısı sadece 6. Bakalım bu aralık nasıl sonlanacak?

Borsanın yükselişi bakımından en istikrarlı ve pozitif ayı nisan. 1999-2022 arası 24 yılın sadece 5’inde kaybettirmiş, 19’unda kazandırmış.

➔Nisan şirketlerin ilk çeyrek bilanço açıklama dönemi ve şirketlerin genel kurullarının yapıldığı ve temettü dağıtımının belirlendiği ay olduğunu hatırlatalım. Bilançolardan ziyade temettü etkili gibi.

➔Bilançolar etkili olsaydı bunu ağustos ve ekim aylarında da görmemiz lazımdı. Oysa böyle bir pozitif etki yok.

➔Uzun vadede performansı en kötü ay Mayıs. Belki bunda dünya borsalarının da yaz tatili gelirken satıp gitme eğilimi bizi de etkiledi.

NİSAN EN EYİ, MAYIS EN KÖTÜ

➔Ancak önemli olanı en iyi ayın arkasından en kötüsünün gelmesi. Nisan ayının 19 yılı pozitif kapanırken, bu rakam mayısta 8’e düşüyor. Ya da nisanda düşüşle kapanan kapanın yıl 5 iken mayısta 16’ya çıkıyor.

➔Burada belirtelim ki 1999’da yakalanan yüzde 485 primle İstanbul Borsası performans açısından dünya birincisi olmuştu.

➔Ondan sonraki dünya birinciliği yüzde 95.58 primin elde edildiği 2009 yılına ait.

➔Bu yıl da İstanbul Borsası liderliğe çok yaklaştı. Aralık ayında da farkı korursa getiride dünya lideri olacak.

➔Gelecek yılın ilk ayları ise seçim kampanyasının gölgesinde geçmeye aday. Seçim Mart gibi erkene çekilirse borsa için çok iyi olmaz. Çok sıkıştırılmış bir zaman diliminde borsa büyük yükselişini sığdıramayabilir.

➔Seçim sonrası ise başka bir dünyaya açılabilir.

➔Bu açıdan zamanında veya mayısta seçim borsa açısından en yararlı seçim olur.

POWELL NE DEDİ?

➔Piyasalar yalnızca duymak istediklerini duyar sözüne dış piyasalarda meydana gelişmeler de bir örnek. Fed Başkanı Powell aslında piyasaları uçuracak tonda konuşmadı, Özetle şunları söyledi:

➔ “Enflasyonun düştüğü bir ayın ardından yükselen birkaç ay gelebiliyor.

➔Bu nedenle enflasyonun gerçekten düştüğünü görebilmek için belirli bir dönemin geride kalması gerekecek.

➔Pek çok çalışan erken emeklilik kararı aldı.

➔Bunun başlıca nedeni kovid olduğu gibi borsa başta olmak üzere sermaye piyasalarından elde edilen yüksek gelir önemli bir rol oynadı.

➔Çok sayıda insanın erken emekliye ayrılmış olması istihdam piyasasında eleman sayısının yetersiz kalmasına neden oldu.

➔Bu da maaşların çok yükselmesine ve enflasyonist baskıya neden oldu.

➔Faiz artışlarına ılımlı bir seviyede devam etmemiz aralık toplantımızdan itibaren olabilir.

➔Ancak ılımlı faiz artışının başlangıç tarihinden ziyade enflasyonu düşürmek için faizleri hangi seviyeye kadar çekmemiz gerektiği ve ne kadar süreyle sıkı para politikalarına devam etmemiz gerektiği yönündeki sorular aslında daha büyük bir önem arz ediyor.

➔Tarih bizi zamanından önce para politikalarında gevşemeye karşı uyarıyor.

➔Hedefimize ulaşana kadar bu yolda devam edeceğimizi belirtmek isterim.

Faizleri düşürmek yakın gelecekte yapabileceğimiz bir iş değil. Bu nedenle yavaşlayacağız.”

PİYASALAR NE YAPTI?

➔Piyasalar, özellikle yılın son günlerinde daima duymak istediklerini duyar.

➔Powell'ın Brookings konuşmasının ardından endekslerin yükselmesinin sebebi buydu.

➔Zira herkes Powell'ın aralık ayından itibaren ılımlı faiz artışına yani yavaş faiz artışına başlayabilecekleri ifadesine takıldı.

➔Oysa Powell özellikle konuşmasının son kısmında üzerine basa basa sıkı para politikasından çıkmalarının söz konusu olmadığını ve hedeflerine ulaşana kadar bu yönde devam edeceklerini söyledi.

➔Konuşmasının soru cevap bölümünde bu konuya tekrar geri dönen Powell “Faizleri düşürmek yakın gelecekte yapabileceğimiz bir iş değil. Bu nedenle yavaşlayacağız” dedi.

➔Powell’ın açıklamaları şahinlik bakımından Jackson Hole veya kasım konuşmasından daha aşağı değildi.

➔Ama buna rağmen borsalar ve altın yine de yükselişe geçti.

➔Malum, bir çiçekle bahar gelmez. Ancak bu çiçek Wall Street'te açıyorsa birkaç günlüğüne de olsa Bahar zorla getiriliyor.