KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vladimir Putin

Vladimir Vladimiroviç Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde Sovyetler Birliği'nin Sankt Peterburg (Leningrad) şehrinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümünde tamamlayarak 1975'te yüksek lisansını da ekonomi alanında yaptı.

Bir süre Almanya'da KGB dahilinde görev yapan Vladimir Putin, 1990 yılında Leningard Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı ve 1991-1992 yılları arasında Belediye başkan yardımcılığı ve Belediye Konseyi Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yaptı.

1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atanan Putin, 1 yıl boyunca bu görevde bulundu ve ardından Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanlığı ve Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Bakşanı olarak görev aldı.

16 Ağustos 1999'da Rusya Başbakanı olarak göreve geldi ve 31 Aralık 1999'da Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in istifa etmesiyle geçici olarak seçimlere kadar Devlet Başkanı oldu.

Seçimlerde ise %50'nin üzerinde oy alan Putin, ilk turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak başkanlık koltuğunu Dmitri Medvedev'e bırakarak yeniden Rusya Başbakanı oldu.

4 Mart 2012'de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde 3. kez aldığı %63.6 oyla Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olmuştur.

Günümüzde de halen Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Vladimir Putin Haberleri

 • Siber savaş: Joe Biden'dan Rusya'ya uyarı

  Dünya, 28 Temmuz 2021

  Siber savaş: Joe Biden'dan Rusya'ya uyarı

  ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin "büyük bir güç" ile "gerçek bir savaşa" girmesi durumunun, Washington’un Rusya ve Çin'in yarattığı ve giderek katlanan artan tehditler olarak gördüğü siber saldırıların sonucu olabileceği konusunda uyardı.

 • Rusya duyurdu: Kıyamet günü uçağı üretiliyor!

  Dünya, 27 Temmuz 2021

  Rusya duyurdu: Kıyamet günü uçağı üretiliyor!

  Rusya'da, nükleer savaş çıkması halinde birlikleri komuta edecek yeni bir uçağın üretildiği ifade edildi. Uçakların büyük tahribat yaratacaklar durumlar için tasarlandığı bu yüzden kıyamet günü uçağı olarak adlandırıldığı aktarıldı

 • Kremlin'in gizli Trump dosyası sızdı!

  Dünya, 16 Temmuz 2021

  Kremlin'in gizli Trump dosyası sızdı!

  İngiliz The Guardian gazetesi, Kremlin'den sızan ABD eski Başkanı Donald Trump'a ait gizli belgeleri paylaştı. Belgelerde, Rusya Devlet Başkanı Putin'in 2016 seçimleri Trump'ı desteklediği, "akli dengesi yerinde olmayan, dengesiz birey" Trump'ın istihbarat birimleri tarafından takip edildiği iddia edildi

  İki lider görüştü, REvil ortadan kayboldu!

  Teknoloji, 14 Temmuz 2021

  İki lider görüştü, REvil ortadan kayboldu!

  Dünyanın en büyük fidye yazılımı çetelerinden REvil, bir anda ortadan kayboldu. ABD Başkanı Biden ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan ve siber saldırıların gündeme geldiği görüşmenin ardından Rusya merkezli hacker grubunun kurban listelerini ve fidye duyurularını yaptığı site erişilemez hale geldi.

  Putin-Bennett telefon diplomasisi

  Dünya, 05 Temmuz 2021

  Putin-Bennett telefon diplomasisi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile telefonda görüştü.

 • Putin'den Fransa'yı kızdıracak adım!

  Dünya, 05 Temmuz 2021

  Putin'den Fransa'yı kızdıracak adım!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in onayladığı yasa ile artık Rusya'da yerli ürünler "şampanya", Fransız ürünleri ise "köpüklü şarap" ismiyle satılacak. Karara tepki gösteren Fransız şampanya üreticisi Moet Hennessy, etiketleri değiştirmek için sevkiyatı durdurmak zorunda kaldıklarını açıkladı

 • Putin'den kritik açıklamalar!

  Dünya, 30 Haziran 2021

  Putin'den kritik açıklamalar!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin canlı yayında halktan gelen soruları yanıtladı. Rus lider Putin geçtiğimiz hafta Karadeniz'de yaşanan Rusya- İngiltere gerginliğine ilişkin, "İngiltere bizi tartmak istedi" yorumunda bulundu. Putin, Ukrayna'yı düşman olarak görmediğini de söyledi

 • Putin, NATO'nun faaliyetlerinden rahatsız!

  Dünya, 23 Haziran 2021

  Putin, NATO'nun faaliyetlerinden rahatsız!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın sınırlarında NATO'nun askeri potansiyelini ve altyapısını geliştirmesinin rahatsızlık verici olduğunu söyleyerek, "Rus tarafının yapıcı ilişkilerin ve sağduyunun geliştirilmesi arzusunun en sonunda galip gelmesini umuyor." dedi.

  Biden-Putin görüşmesinin yankıları!

  Dünya, 17 Haziran 2021

  Biden-Putin görüşmesinin yankıları!

  Dünya, 16 Haziran'da ilk kez bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesini dikkatle izledi. Görüşmenin ardından iki lider yaptıkları açıklamalar dünya basınında da geniş yer buldu.

  Cenevre'de kritik zirve!

  Dünya, 16 Haziran 2021

  Cenevre'de kritik zirve!

  ABD Başkanı Biden, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cenevre'de ilk kez bir araya geldi. İki liderin 4-5 saat süren bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor

 • Gözler o zirvede: Putin ile Biden bugün görüşüyor!

  Dünya, 16 Haziran 2021

  Gözler o zirvede: Putin ile Biden bugün görüşüyor!

  ABD Başkanı Joe Biden, 20 Ocak'ta göreve başladıktan sonra bugün ilk kez Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek. Cenevre'de düzenlenecek görüşmenin 4-5 saat sürmesi planlanıyor.

 • Rusya'dan Putin-Biden görüşmesine ilişkin yorum

  Dünya, 15 Haziran 2021

  Rusya'dan Putin-Biden görüşmesine ilişkin yorum

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Dış Politika Danışmanı Yuri Ushakov, Putin-Biden görüşmesine ilişkin, 'Somut anlaşmalara varmak pek mümkün değil ancak yine faydalı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

 • Putin’den kritik zirve öncesinde açıklamalar!

  Dünya, 13 Haziran 2021

  Putin’den kritik zirve öncesinde açıklamalar!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Joe Biden ile 16 Haziran'da gerçekleşecek zirve öncesinde açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya ve ABD'nin ortak çalışabileceği birçok konu olduğunu, görüşmenin asıl amacının diyalog kurmak olduğunun altını çizdi.

  Biden ve Putin'in görüşme adresi belli oldu!

  Dünya, 10 Haziran 2021

  Biden ve Putin'in görüşme adresi belli oldu!

  Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki görüşmenin, 16 Haziran'da İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan Villa La Grange'de gerçekleşeceğini doğruladı. İki lider, Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi, siber saldırılar, insan hakları ve Ukrayna konusundaki keskin anlaşmazlıklar gölgesinde ilk kez yüz yüze gelecek.

  "AB-Rusya ilişkileri en düşük seviyede"

  Dünya, 08 Haziran 2021

  "AB-Rusya ilişkileri en düşük seviyede"

  Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya'nın AB'ye karşı yasa dışı faaliyetlerinin kınandığını hatırlattı. Yapılan açıklamada AB-Rusya ilişkilerinin en düşük seviyede olduğu belirtildi

 • Putin imzaladı: 'Açık Semalar' kararı!

  Dünya, 07 Haziran 2021

  Putin imzaladı: 'Açık Semalar' kararı!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, ülkesinin Açık Semalar Anlaşması'ndan çekilmesi ile ilgili yasayı imzaladığı bildirildi.

 • Putin'den aşı siyaseti tepkisi!

  Dünya, 04 Haziran 2021

  Putin'den aşı siyaseti tepkisi!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bazı ülkelerin Rusya'nın koronavirüse karşı geliştirdiği Sputnik V aşısını siyasi sebeplerden almadığını söyledi.

 • Avusturyalı eski bakan, Rus petrol devinde yönetim kurulu üyesi

  Dünya, 03 Haziran 2021

  Avusturyalı eski bakan, Rus petrol devinde yönetim kurulu üyesi

  Putin ile 2018 yılında düğünde dans eden eski Avusturya Dışişleri Bakanı, artık Rusya’nın petrol devi Rosneft’in yönetim kurulunda.

  Kritik görüşme öncesi Biden'dan açıklama

  Dünya, 31 Mayıs 2021

  Kritik görüşme öncesi Biden'dan açıklama

  ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir ile İsviçre’nin Cenevre kentinde ilk kez yüz yüze yapacağı görüşmede insan hakları ihlallerini gündeme getireceğini ifade etti.