KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Vladimir Putin

Vladimir Vladimiroviç Putin, 7 Ekim 1952 tarihinde Sovyetler Birliği'nin Sankt Peterburg (Leningrad) şehrinde dünyaya geldi. Eğitim hayatını Leningrad Devlet Üniversitesi Hukuk Bölümünde tamamlayarak 1975'te yüksek lisansını da ekonomi alanında yaptı.

Bir süre Almanya'da KGB dahilinde görev yapan Vladimir Putin, 1990 yılında Leningard Şehir Konseyi'nde danışmanlık yaptı ve 1991-1992 yılları arasında Belediye başkan yardımcılığı ve Belediye Konseyi Dış İlişkiler Komitesi başkanlığı yaptı.

1996'da Kremlin Sarayı Mülkiyet İdaresi Başkan Yardımcılığı'na atanan Putin, 1 yıl boyunca bu görevde bulundu ve ardından Devlet Başkanlığı İdaresi Başkanlığı ve Devlet Başkanlığı Denetim İdaresi Bakşanı olarak görev aldı.

16 Ağustos 1999'da Rusya Başbakanı olarak göreve geldi ve 31 Aralık 1999'da Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in istifa etmesiyle geçici olarak seçimlere kadar Devlet Başkanı oldu.

Seçimlerde ise %50'nin üzerinde oy alan Putin, ilk turda devlet başkanı seçildi. 7 Mayıs 2008'de görev süresi dolarak başkanlık koltuğunu Dmitri Medvedev'e bırakarak yeniden Rusya Başbakanı oldu.

4 Mart 2012'de yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde 3. kez aldığı %63.6 oyla Rusya Federasyonu Devlet Başkanı olmuştur.

Günümüzde de halen Rusya Devlet Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Vladimir Putin Haberleri

 • Putin 4 bölgenin ilhakını açıkladı

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Putin 4 bölgenin ilhakını açıkladı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusunun Ukrayna’da ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzalamasının ardından düzenlenen törende Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'nın ilhakını resmen açıkladı. Putin, "Luhansk, Donetsk, Herson ve Zaporijya bizim halkımızdır" dedi. Putin, "Yeni bölgelerimizdeki kardeşlerimizi desteklemek için her şeyi yapacağız. Zafer bizim olacak" ifadelerini kullandı

 • Putin talimat verdi: Hatalar düzeltilecek

  Dünya, 30 Eylül 2022

  Putin talimat verdi: Hatalar düzeltilecek

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki kısmi askeri seferberlik sürecinde yaşanan hataların düzeltilmesi yönünde talimat verdi.

 • Merkel: Putin'in sözleri ciddiye alınmalı

  Dünya, 29 Eylül 2022

  Merkel: Putin'in sözleri ciddiye alınmalı

  Rusya Devlet Başkanı Putin'in nükleer silah kullanımı konusundaki açıklamalarına değinene Eski Almanya Şansölyesi Merkel, Putin'in sözlerinin ciddiye alınması gerektiğini belirtti. Merkel, " Onlarla ciddi bir şekilde ilgilenmek, hiçbir şekilde bir zayıflık ya da yatıştırma işareti değil, politik bir bilgelik işaretidir." dedi.

  NATO'dan Putin'e uyarı

  Dünya, 28 Eylül 2022

  NATO'dan Putin'e uyarı

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya Devlet Başkanı Putin'in nükleer açıklamalarına ilişkin, "Bunun Rusya için ciddi sonuçları olacağı ve nükleer savaşın asla yapılmaması gerektiği mesajını net bir şekilde iletiyoruz." dedi.

  "Temel hedef Putin ile Zelenskiy'i bir araya getirmek"

  Dünya, 25 Eylül 2022

  "Temel hedef Putin ile Zelenskiy'i bir araya getirmek"

  ABD'de diplomasi temaslarını tamamlayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, temaslarına ilişkin dün açıklamalarda bulundu. "Sayın Cumhurbaşkanımızın temel hedefi Sayın Putin ile Sayın Zelenskiy'i bir araya getirmek." diyen Çavuşoğlu, "Bunun için de siyasi sürece dönülmesi adına güven arttırıcı adımlar da atılması gerekiyor" dedi.

 • Johnson'ın dili sürçtü: Putin'e liderliği için teşekkür etti

  Dünya, 23 Eylül 2022

  Johnson'ın dili sürçtü: Putin'e liderliği için teşekkür etti

  Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, başbakanlıktan istifasından sonra Avam Kamarası'nda yaptığı ilk konuşmada "ilham veren" liderliği için Vladimir Putin'e teşekkür etti. Johnson, hemen sonrasında dilinin sürçtüğünü fark ederek "Volodimir Zelenskiy'e teşekkür ederim" dedi.

 • Putin: Rusya bağımsızlığı için savaşacak

  Dünya, 22 Eylül 2022

  Putin: Rusya bağımsızlığı için savaşacak

  Rusya'da ilan edilen kısmi askeri seferberlik ilanının ardından konuşan Devlet Başkanı Putin, "Rusya'nın bağımsızlığı için savaşacak" ifadelerini kullandı

 • Putin, kısmi askeri seferberlik ilan etti

  Dünya, 21 Eylül 2022

  Putin, kısmi askeri seferberlik ilan etti

  Son dakika... Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısmi askeri seferberlik ilan etti. Putin, "Batı'ya söylüyorum, yanıt verecek çok sayıda silahımız var. Bu blöf değil" dedi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüşecek

  Dünya, 16 Eylül 2022

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Putin ile görüşecek

  Şanghay İşbirliği Örgütü Devlet Başkanları Zirvesi kapsamında Özbekistan'ın tarihi kenti Semerkant'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

  Putin askeri tatbikatı yerinde takip etti

  Dünya, 06 Eylül 2022

  Putin askeri tatbikatı yerinde takip etti

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ile ülkenin doğusunda yapılan "Vostok-2022" askeri tatbikatını yerinde takip etti.

 • Putin Gorbaçov'a veda etti

  Dünya, 01 Eylül 2022

  Putin Gorbaçov'a veda etti

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, hayatını kaybeden SSCB'nin son lideri Gorbaçov'u tabutu başında ziyaret etti. Putin'in Gorbaçov'un cenaze töreninde katılmayacağı ifade edildi.

 • Putin: Gorbaçov'un dünya tarihi üzerinde büyük etkisi vardı

  Dünya, 31 Ağustos 2022

  Putin: Gorbaçov'un dünya tarihi üzerinde büyük etkisi vardı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin eski Sovyet lideri Mihail Gorbaçov'un ölümüne ilişkin taziye mesajı paylaştı. Putin mesajında, Gorbaçov'un 'dünya tarihi üzerinde büyük etkisi olduğunu' söyledi.

 • Dugin 'Putin'in rehberi' mi?

  Dünya, 22 Ağustos 2022

  Dugin 'Putin'in rehberi' mi?

  Rus siyaset bilimci Aleksandr Dugin'in kızı Darya Dugin'in bombalı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi dünya gündeminde geniş yankı uyandırdı. "Putin'in beyni ya da manevi rehberi" olarak nitelendirilen Rus siyaset bilimci Dugin kimdir?

  Washington Post yazdı: Putin'in Ukrayna'daki gizli planı ne?

  Dünya, 17 Ağustos 2022

  Washington Post yazdı: Putin'in Ukrayna'daki gizli planı ne?

  Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgali devam ederken Washington Post, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'daki gizli planlarına ilişkin bir rapor ortaya çıkardı.

  Putin: Tek kutuplu dünya düzeni çağı geçmişte kaldı

  Dünya, 16 Ağustos 2022

  Putin: Tek kutuplu dünya düzeni çağı geçmişte kaldı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyadaki durumun dinamik olarak değiştiğini, çok kutuplu bir dünya düzeninin ana hatlarının şekillendiğini söyledi. Putin, "Tek kutuplu dünya düzeni çağı geçmişte kaldı." dedi.

 • Putin: En modern silahları sunmaya hazırız

  Dünya, 15 Ağustos 2022

  Putin: En modern silahları sunmaya hazırız

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü ilişkilere değer verdiklerini belirterek, "Ülkemizin farklı kıtalarda çok sayıda müttefike, ortağa ve benzer düşünceyi benimseyen insanlara sahip olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bunlar, sözde hegemonyanın önünde eğilmeyen devletlerdir." dedi.

 • Putin'den Kim'e mektup

  Dünya, 15 Ağustos 2022

  Putin'den Kim'e mektup

  Kuzey Kore devlet medyasının aktardığına göre, Rusya Devlet Başkanı Putin, Kuzey Kore lideri Kim'e yazdığı mektupta ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

 • Kritik ziyaret: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile bir araya geldi

  Dünya, 05 Ağustos 2022

  Kritik ziyaret: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile bir araya geldi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile günübirlik çalışma ziyareti gerçekleştirmek için Soçi'ye gitti. Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'deki gelişmeleri ele almamız bölgeye bir rahatlama getirecektir." dedi. Putin, "BM ve Türkiye sayesinde tahıl sevkiyatı başladı. Avrupa'daki tüketiciler Türkiye'ye minnettar olmalı." ifadelerini kullandı. İki lider, Türkiye-Rusya ikili ilişkilerinin yanı sıra tahıl koridoru anlaşmasındaki son durumu ele aldı. Görüşme 4 saat sürdü.

  Putin'in istifa eden ve hastaneye kaldırılan temsilcisinden ilk fotoğraf!

  Dünya, 04 Ağustos 2022

  Putin'in istifa eden ve hastaneye kaldırılan temsilcisinden ilk fotoğraf!

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaş sonrası istifa eden temsilcisi Anatoly Chubais'in geçtiğimiz günlerde ‘nadir görülen’ hastalığa yakalandığı açıklanmıştı. Chubais'in hastaneden ilk fotoğrafı paylaşıldı.