(*)Alanları boş bırakmayınız!

İngiltere'de 'novichok' alarmı! Polis sinir gazına karşı harekete geçti

25 görüntüleme 16 Temmuz 2018
TV

İngiltere'de önce Rus eski ajan ve kızı, ardından İngiliz bir çift sinir gazına maruz kaldı. Bunun üzerine İngiliz yetkililer harekete geçti ve halka bir uyarı yayınladı.

Olay, önceki hafta cumartesi günü İngiltere'de bir kasabada yaşandı. 45 yaşındaki Charlie Rowley ve 44 yaşındaki Dawn Sturgess evde baygın bulunmalarının ardından yoğun bakıma alındı. Doktorlar önce uyuşturucu kullanımından şüphelendi. Fakat alınan kan örneklerinde uyuşturucuya rastlanmadı. Ayrıntılı kan testlerinde 'novichok' maddesi bulundu. Çiftin zehirlendiği belirlendi. Dawn Sturgess yoğun bakımda sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Aynı evde bilinci kapalı halde bulunan 45 yaşındaki Charlie Rowley'in durumuysa ciddiyetini koruyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, ölüm haberi karşısında dehşete düştüğünü açıkladı. 3 çocuk annesi kadının ölümüne ilişkin cinayet soruşturması başlatıldı. İngiliz yetkililer çiftin, novichok gazına nasıl maruz kaldığını araştıyor. Yapılan incelemelerin ardından geçtiğimiz hafta, "novichok sinir gazı"yla zehirlenen çiftin evinde bir şişe bulunmuş, zehrin kaynağının bu şişe olduğu açıklandı. 

Önce eski Rus ajanı Sergey ve Skripal'in ardından söz konusu İngiliz çiftin 'novichok' sinir gazı ile zehirlendiğinin tespit etdilmesi üzerine harekete geçen İngiliz polisi, bir bildiri hazırladı. Bildiride "Düşürmediyseniz yerden almayın!" ifadesine yer verildi. Uyarı Wiltshire Emniyeti'nin resmi Twitter hesabından yayınlandı. Yerden alınmaması gereken nesnelere kutu, kapak, şırınga, iğne, makyaj malzemesi ve benzeri nesneler örnek gösterildi.

Zehirlenen çiftin yaşadığı kasabayla, eski Rus ajan Sergey Skripal ile kızının zehirlendiği Salisbury arasında yalnızca 12 kilometre bulunması, suikast ihtimalini akıllara getirmişti. 'Novichok' sinirgazı ile zehirlendikleri tespit edilen Sergey Skripal ve kızı Yulia, 4 Mart'ta Salisbury'de bir bankta, bilinçlerini yitirmiş halde bulunmuştu. Olay, İngiltere ile Rusya arasında çok büyük bir diplomatik krize neden olmuştu. İngiliz çiftin de 'novichok' ile zehirlendiğinin tespit edilmesinin ardından İngiliz yetkililer gözleri yine Rusya'ya çevirmişti. İngiltere İçişleri Bakanı  Sacid Cavid de Rusya'yı, "İngiltere'yi kimyasal zehir çöplüğü" olarak kullanmakla suçlamıştı; "Artık Rusya'nın neler olduğunu açıklama zamanı geldi" demişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise bu iddianın "kirli bir siyasi oyun" olduğunu söyleyerek yanıt vermişti. Zaharova, İngiltere'den özür beklediklerini belirtmişti.

NOVICHOK NEDİR?

Novichok Rusça'da 'yeni gelen' ya da 'acemi' anlamına geliyor. Bu isim 70'li ve 80'li yıllarda Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ileri seviyedeki sinir gazı grubu için kullanılıyor. Geçtiğimiz mart ayında Rus casus Sergey Skripal ve kızı Yulia'ya yönelik İngiltere'de gerçekleşen saldırıda kullanılan zehirli kimyasal madde de yine novichok.