(*)Alanları boş bırakmayınız!

Venezuelalılar ülkeden kaçıyor! 2,3 milyon kişi başka ülkelere göç etti

722 görüntüleme 31 Ağustos 2018
Abone Ol
Detay Göster

Venezuela'da her geçen gün derinleşen ekonomik kriz nedeniyle ülkeyi terk edenlerin sayısı 2 milyon 300 bini aştı. Venezuelalılar en çok Kolombiya'ya göç ediyor. Böyle giderse toplu göç, Suriyeli göçmen krizini gölgede bırakabilir.
Venezuela'da her geçen gün derinleşen ekonomik kriz nedeniyle, binlerce kişi ülkesini terk ediyor.
Venezuela, 2014'ten bu yana ekonomik krizin pençesinde... Ülkede yıllık enflasyon yüzde 83 bine ulaştı. Fiyatlar ortalama her 26 günde bir ikiye katlanıyor. Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan halk, hayatta kalabilmek için başka ülkelere göç ediyor.
Ancak Venezuelalaılar için ülkeyi terk etmek de hiç kolay değil. Otobüs bileti almak isteyenler, elindeki her şeyi satmak zorunda kalıyor. Kimileri botlarla umuda yelken açıyor. Hatta yürüyerek ülkeyi terk etmeye çalışanlar da var.
Birleşmiş Milletler verilerine göre, krizin patlak verdiği 2014'ten bu yana 2 milyon 300 bin Venezuelalı başka ülkelere göç etti. Göç eden Venezuelalıların çoğu komşu ülke Kolombiya'ya gitti. Kolombiya'ya giden göçmen sayısı 870 bine yaklaştı. Kolombiya'yı, Peru, Şili, Arjantin, Brezilya ve Ekvador gibi diğer Latin Amerika ülkeleri izliyor.
Brezilya'ya her gün 700 ile 800 arasında Venezualalı gidiyor. Güney Amerika ülkelerinde yaşayan Venezuelaların sayısı 1,5 milyonun üzerinde. Maddi imkanı olanlarsa Amerika Birleşik Devletleri'ne ya da İspanya'ya göç ediyor. Ancak kaçak yollarla çıkış yapan göçmenlerin sayısı bilinmiyor. Bu nedenle asıl göç rakamlarının bilinenden daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Böyle giderse göçün, Suriyeli göçmen krizini de geride bırakacağı düşünülüyor.

BUNLAR DA VAR