(*)Alanları boş bırakmayınız!

Serbest bırakılan iki Yunan askeriyle ilgili Çipras'tan açıklama!

2.124 görüntüleme 15 Ağustos 2018

Edirne'de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra "askeri casusluğa teşebbüs" ve "askeri yasak bölgeye girmek" suçlamalarıyla tutuklanan Yunan ordusuna mensup iki asker, 5.5 ay sonra serbest bırakıldı. Yunan askerlerinin tutuksuz yargılanmalarına karar verildi. Konu ile ilgili Twitter hesabından açıklama yapan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, iki Yunan askerin tahliyelerinin "hukuki bir işlem olduğunu" kaydetti. Başbakan Çipras açıklamasında, "İki Yunan askerinin tahliye edilmesi, bölgede dostluk, iyi komşuluk ve istikrarın güçlenmesine katkı sağlayacak. İki subayımıza ve ailelerine, çabalarımıza gösterdikleri güven ve sabır için teşekkür ve tebrik etmek istiyorum. Aggelos ve Dimitris, vatana iyi dönüşler" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, iki Yunan askerinin tahliye edilmelerinden büyük sevinç duyduğunu ifade ederek, "Büyükelçimiz Mavroidis'e, elçilik müsteşarı Baltas'a ve Konsolos Theoharidis'e büyük tebrikler. Türk tarafından yardımcı olan herkese de teşekkürler. Gecenin en büyük kazananı diplomasi oldu" diye yazdı.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos da yaptığı yazılı açıklamada, Yunan askerlerin tahliye edilmesinin Türk makamlarınca yapılan temel hukuki bir işlem olduğunu belirterek, Mitrodotis ve Kuklacis’i ve ailelerini tutukluk süresince ortaya koydukları tavırları için tebrik etti.

Öte yandan, Yunan ordusuna mensup iki askerin tahliye edilmeleri Yunan medyasında geniş yer alırken, Mitrodotis ve Kuklacis isimli askerlerin telefonlarında suç unsuru bulunmadığı ve bu nedenle mahkeme tarafından şartsız olarak tahliye edilmelerinin kararlaştırıldığı belirtildi. Yunan televizyonları haberlerinde, tahliyelerine karar verilen ve bürokratik işlemlerinin tamamlanmasının ardından Yunanistan'a dönmeleri beklenilen iki Yunan askerine Selanik'te Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos tarafından karşılama töreni yapılacağını duyurdu.

NE OLMUŞTU?

Yunan askerlerini 1 Mart günü, Hudut Kartalları Sınır Birliği ekipleri devriye görevi yaparken yakaladı. Teğmen Angelos Mitretodis ve Astsubay Dimitros Kuklacis, askeri yasak bölgede oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı. Daha sonra tutuklandılar. Tutuklamaların ardından Yunan Savunma Bakanlığı 2 asker için yasa tasarısı hazırladı. Yunan askerlerine, "Türkiye'de ikamet adresleri yok" gerekçesinin çürütülmesi için maaş bağlandı. Daha önce tutukluluk hallerinin devamına hükmedilen iki Yunan asker, bir kez daha hakim karşısına çıkarıldı. Edirne 2. Sulh Ceza Hakimliği'nde görülen duruşmada, sınırı yanlışlıkla geçtiklerini ileri sürdüler. Tahliye talebinde bulundular. Mahkeme, askerlerin tahliyesine hükmetti. Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmalarına karar verdi. 

BUNLAR DA VAR

DAHA FAZLA GÖSTER