(*)Alanları boş bırakmayınız!

Hayatı çöpte bulduğu kitapla değişti

3.088 görüntüleme 29 Ekim 2018
Abone Ol
Detay Göster

KAYSERİ'de Batuhan Yüksel'in (23) hayatı çocukluk döneminde çöp konteynerinden kağıt toplarken bulduğu kitapla değişti. Şimdi yüksek lisans öğrencisi olan Yüksel, satın aldığı ve çöplerden topladığı, içinde 100 yıllık tarihe sahip kitapların da bulunduğu kitapçıda hem kendisi okuyor, hem de öğrencilere kaynak sağlıyor.
Merkez Melikgazi İlçesine bağlı Tennuri Mahallesi'nde içinde 10 bine yakın kitap, dergi, fotoroman ve ansiklopedinin bulunduğu kitap dükkânın işletmeciliğini yapan ve burayı '2'nci el kitapların müzesi' olarak adlandıran Batuhan Yüksel, kitaplara olan ilgisini şöyle anlattı
Erciyes Üniversitesi Ermeni Dili ve Edebiyatı mezunuyum. Kitaplara ilgi duymamın nedeni, çocukluk dönemimde çöplerden kağıt toplarken bulduğum Emile Zola'ya ait 1943 yılı baskılı ' Nana' isimli kitap oldu. Bulduğum kitap, benim kitaplara olan bakışımı değiştirdi. Üniversitede hafta sonları çalıştığım bu sahaf evini bir süre sonra devraldım. 10 bine yakın eserin yer aldığı dükkânımda bulunan kitapların hepsi 2’nci el olup, çöp konteynerlerinden, hurdacılardan, bitpazarlarında ve hayatını kaybeden kişilerin yakınlarının sattığı kütüphanelerden topladım. Hepsinin bakımını temizliğini yapıyor, raflara öyle koyuyorum. Sahaf dükkânımı 2.el kitapların huzurevi olarak isimlendiriyorum dedi.
100 YILLIK YAZILI ESERLER NAFTALİNLE KORUNUYOR
Dükkânında baskı tarihi 100 yılı aşkın Osmanlıca olmak üzere farklı dillerde birçok taş baskı eserin bulunduğuna olduğuna dikkat çeken Yüksel, Çalıkuşu'nun ilk baskısı olmak üzere birçok kitap var. Tarihi 100 yılı aşkın olan eserleri, naftalinlere sararak böceklerden korumak için özel bir çantada saklıyorum. Çok fazla kitap okuyan biri değildim. Ancak, okuduğumda ne kadar cahil kaldığımı düşünerek üzülüyorum. Burada roman ve kitapların yanı sıra farklı türde birçok kitap, dergi, ansiklopedi gibi yazılı eserler var. Kitapları değerine göre alıp satıyorum. Ancak, orta ve lise öğrencilerinin dönem ödevleri, yüksek lisans bitirme tezleri için sahafa gelen öğrencilere kaynak bulabilmek için ücretsiz olarak yardım ediyorum diye konuştu. (DHA)

BUNLAR DA VAR