(*)Alanları boş bırakmayınız!

Hamam girişindeki 500 yıllık 'Kuş Sarayı'

787 görüntüleme 12 Şubat 2019
Abone Ol
Detay Göster

TOKAT'ın Zile ilçesinde Osmanlı döneminde yapılan, mülkiyeti Bıyıklı İbrahim Ağa Vakfı'na ait olan Yeni hamamın giriş kapısının üzerinde bulunan 'Kuş Sarayı' yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Saray, yaklaşık 500 yıldır kuşları ağırlıyor. 
Zile ilçesinde Cedit Mahallesi, Fenerci Sokakta bulunan 16'ncı yüzyılda Osmanlı döneminde yapılan Yeni Hamam halen ilçede hizmet veriyor. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan, dört eyvanlı ve köşe halvetli plan tipinde inşa edilmiş hamam ilçedeki önemli eserler arasında yer alıyor. Kuzeyden itibaren sırayla soyunmalık, soğukluk, sıcaklık ve su deposu bölümlerinden oluşan hamamın giriş kapısının üzerinde ise 'Kuş Sarayı' bulunuyor. Serçe türü kuşların barınması için oluşturulan saray, yüzyıllardır serçelere ev sahipliği yapıyor. Zile Belediyesi Kültür Müdürü Necmettin Eryılmaz eserin ilçenin önemli hamamlarından biri olduğunu belirterek, Bu hamamın en büyük özelliği giriş kapısının üstünde bulunan serçe sarayıdır. Bundan 500 yıl önce ecdat kuşlara yuva yapmışlar. O kuşlar 500 yıldır bu serçe sarayının içerisinde barınıyorlar. Ecdadın tarihe, çevreye ve hayvanlara ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Bu hamam da şu anda faaliyette. Restorasyonla iç tarafı yapıldı. 1500'lü yıllarda yapılmış. Tarihi bir vakfiye hamamı. Serçe sarayını İstanbul'da bazı camilerde görebiliyoruz. Bir de Bursa'da birkaç yerde var. Kuş sarayları, kuş evleri diye geçiyor. Sanatsal açıdan bakıldığında penceresi, kapısı, blok bir granit taş oyularak yapılmış içerisinde bölmeler var, yavruluğu var. Ecdat özenerek kuşlara güzel bir saray yapmış dedi. 
İşletmeci Murat Dişkaya ise hamamın yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gördüğünü belirterek, Genelde dışarıdan gelen misafirlerimiz fotoğraf çekmek istiyor. Tarihçesi geçmişe dayandığı için. Gündüzleri kadınlara, akşamları ise erkeklere hizmet veriyoruz diye konuştu.

BUNLAR DA VAR