Uluslararası araştırma şirketi IPSOS, milyonlarca Suriyeli sığınmacıya kapılarını açan Türkiye dahil 24 ülkede, “Mülteci Krizi ve Göçlere Küresel Bakış” araştırması gerçekleştirdi. Çalışma, 24 Haziran- 8 Temmuz 2017 tarihleri arasında 16-64 yaş arasındaki 18 bin kişiyle online yapıldı.

Araştırmada yer verilen ülkeler Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İngiltere, Hindistan, İtalya, Macaristan, Japonya, Meksika, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, İsveç, Türkiye, ABD, Sırbistan ve Peru. Yüz binlerce Suriyelinin barındığı Lübnan, Ürdün, Mısır, Irak ve Libya gibi ülkeler ise araştırmada bulunmuyor.

‘ÜLKEMİ İSTEMEDİĞİM ŞEKİLDE DEĞİŞTİRDİ’

Gazete Habertürk'ten Öznur Karslı'nın haberine göre araştırmanın Türkiye verilerinde, geçici koruma altında 3 milyon 200 bin Suriyeli bulunduğuna ve bunların sadece % 8’inin kamplarda yaşadığına dikkat çekildi. Bu bilgiler ışığında araştırmanın verileri, Türk halkının mültecilere yaklaşımının olumlu olmadığını gösterdi. Negatif tutumda Türkiye’yi yine göç alan ülkeler İtalya ile Rusya izliyor.

18 bin katılımcının % 75’i, son 5 yılda ülkelerine göçün arttığını belirtiyor. Bunu en az söyleyenlerse Japonya ve G. Kore’de. Araştırmaya göre birçok ülkenin 2011’den itibaren göçmen algısı da değişti. 10 kişiden 7’si göçün ülkelerini istemedikleri şekilde yani negatif değiştirdiğini söyledi.

‘KALİFİYE İSE GELSİN AMA DEĞİLSE OLMAZ!’

Kalifiye göçmenlerin gittiği ülkelerse göçe olumlu bakıyor. S. Arabistan (% 50), İngiltere ve Y. Zelanda (% 47), Hindistan (% 46), Kanada (% 43), ABD (% 42) ekonomi göz önünde bulundurulduğunda göçün olumlu olduğunu ifade ediyor. Bu ülkelere, Türkiye’ye olduğu gibi sığınmacı akınının olmadığını ve ‘kalifiye göçmen’leri kastettiklerini söylemekte fayda var. Zaten göçmenlerde önceliğin eğitimli ve kalifiye olanlara verilmesi görüşünde olanlar da aynı ülkeler: Yeni Zelanda (% 58), Suudi Arabistan (% 56), İngiltere (% 55), Kanada (% 51), Hindistan (% 50) ve ABD (% 43). Genel olarak her 5 kişiden 2’si (% 40) önceliğin yüksek eğitimli ve kalifiye göçmenlere verilmesi gerektiğini düşünüyor.

‘EKONOMİ İÇİN İYİ’ DİYENLER DE AZ

Araştırmada, göçün ülkelerinin ekonomisi için iyi olduğunu en az düşünen ülkeler % 8 ile Sırbistan, % 9 ile Rusya ve Macaristan. Bu ülkeleri % 11 ile Türkiye, % 15 ile İtalya ve Fransa izliyor. 24 ülkeye bakıldığında göçün ülke ekonomisi için “olumlu” olduğunu söyleyenlerin ortalaması sadece % 28. Bu endişeli algının aksine, İnsani Geliştirme Vakfı Başkanı Vural Çakır, Suriyeli mültecilerin Türkiye ekonomisine ve istihdama büyük katkısı olduğunu kaydediyor. Çakır, “Türkiye’de yabancı sermaye statüsü ile kurulan 8 bin 100 Suriyeli şirket var ve 100 bin civarında informal çalışan girişimci var. Bu şirketler yaklaşık yarım milyar dolar yatırım yapmışlar. Eğer bu potansiyeli yakalarsak ekonomik zemini güçlü tutan bir uyum sürecine katkı sağlamış oluruz” diyor.

‘KÜLTÜREL AÇIDAN OLUMLU BAKILIYOR’

Verilere bakıldığında Türk halkı, Suriyeli mültecilerin gerek sosyal yaşamdaki değişim, gerek işgücüne etkilerinden endişeli. Ancak kültürel etkileri düşünüldüğünde Türkiye halkı göçmenlere çok daha sıcak. % 27’si, “Göçmenler ülkemi yaşamak için daha ilginç bir yer haline getiriyor” diyor. Türkiye bu oranla 24 ülke arasında 13’üncü sırada.

Suriyelilerin entegrasyonunun sağlanabileceği konusunda da kafalarda soru işaretleri var. Mültecilerin ekonomiye olumlu katkıda bulunacaklarını düşünen çok az. Araştırmadan çıkan genel sonuç: Artık Suriyeli mültecilere geçici gözüyle bakmamak, iki toplumun entegrasyonunu sağlayacak bütüncül bir yaklaşım benimsenmesine yönelik geliştirilen politikaların daha da hızlı hayata geçirilmesi çok önemli.

TERÖRİST ENDİŞESİ

Pek çok ülkede çoğunluk, “Göçmenmiş gibi davranan teröristler var ve bunlar ülkemde şiddete neden olabilir” diyor. Bu ifadeye katılanlar listesinde Türkiye ve Rusya % 87 ile ilk sırada. Ardından % 83 ile Hindistan, Almanya ve Macaristan, % 77 ile İtalya, % 73 ile ABD ve Polonya geliyor. Listenin sonunda % 23 ile İspanya var.

TÜRKİYE'DE NE DEDİLER?

Son 5 yılda göçün arttığına inananlar: %90

"Ülkemde çok fazla göçmen var": %83, Türkiye'de bu rakam son 5 sene içerisinde %50'den %83'e çıktı.

"Göçmenmiş gibi davranan teröristler var ve bunlar ülkemde şiddete neden olabilir" ifadesine katılanlar: %87

"Sınırlarımızı göçmenlere tamamen kapatmalıyız" fikrine katılanlar: %66

Göçün olumlu etkisi olduğunu düşünenler: %9

"Göç ülkemde beğenmediğimin değişikliklerin yaşanmasına neden oldu": %77

"Ülkemdeki göçmenler kendi vatandaşlarımın iş bulanmasını zorlaştırdı": %78

Göçmenlerin kamu hizmetlerine yük oluşturduğunu düşünenler: %73

"Ülkeme gelmek isteyen yabancıların çoğu aslında göçmen değil. Ekonomik fırsatlar ve sosyal hizmetlerden faydalanmak için gelmek istiyorlar": %69

"Eğitimli göçmenlere öncelik verilmeli": %39

"Göçmenlerin toplumumuza entegre olacağına inanıyorum": %28

"Göç ülke ekonomisi için iyi": %11

"Göçmenler ülkemi yaşamak için daha ilginç bir yer kılıyor": %27

24 ÜLKEYE AİT ÇARPICI SONUÇLAR 

- Katılımcıların % 75’i ülkesine göçün arttığını, % 20’si aynı olduğunu, % 5’i azaldığını söylüyor.

- “Son 5 yılda mülteci sayısı çok arttı” diyenler listesinde Peru 1’inci, İsveç 2’nci, Türkiye 3’üncü, İtalya 4’üncü.

- S. Arabistan (% 45), Hindistan (% 44), İngiltere (% 40), Kanada ve Avustralya (% 38) göçmenlerin ülkelerini olumlu etkilediğini düşünüyor.

- En az Macaristan (% 5), Sırbistan (% 6), Türkiye (% 9), Rusya (% 9) ve İtalya (% 10) göçmenlerin ülkelerini olumlu etkilediğini düşünüyor.

- Katılımcıların yarısı, ülkelerinde çok fazla göçmen olduğu görüşünde. Bu algının en yüksek olduğu ülke % 83 ile Türkiye. Onu % 66 ile İtalya, % 62 ile G. Afrika ve Rusya izliyor.

- 100 kişiden 44’ü, göçmenlerin ülkelerini istemediği şekilde değiştirdiğini söylüyor. Türkiye % 77 ile listenin başında.

- Göç nedeniyle iş bulmanın zorlaştığını en çok düşünenler: Türkiye (% 78), Rusya (% 64), G. Afrika (% 58), Hindistan (% 56), Arjantin (% 49). En az düşünenler: İsveç ve Sırbistan (% 21), Japonya (% 26), Meksika (% 29), Almanya (% 30).

- Göçmenlerin kamu hizmetlerine yük oluşturduğunu düşünen ülkelerin başında % 73 ile Türkiye var. Ardından Güney Afrika, İtalya, İngiltere, Belçika, İsveç ve ABD geliyor.

- 24 ülkede “Göçün etkisi ülkenizde olumlu mu olumsuz mu oldu?” sorusuna % 42 “Olumsuz”, % 20 “Olumlu”, % 34 “Nötr” yanıtı verdi.

- “Göçmenlerin toplumumuza entegre olacağına inanıyorum” diyenlerin başında Sırplar var: % 73. Ardından Peru, Hindistan, Suudi Arabistan, Meksika ve Kanada geliyor. Türkiye 25 ülkelik listede sondan 4’üncü.

‘ASLINDA GÖÇMEN DEĞİLLER’

“Ülkeme gelmek isteyen yabancıların çoğu aslında göçmen değil. Ekonomik fırsatlar ve sosyal hizmetlerden faydalanmak için gelmek istiyorlar” sözüne katılanlar sıralamasında Türkiye % 69 ile Hindistan ve Rusya’nın ardından 3’üncü sırada. Türkiye’yi Macaristan, Güney Afrika, Polonya, Peru ve İtalya takip ediyor. Brezilya, İspanya ve Japonya son sıradalar.

24 ÜLKENİN ORTALAMA SONUÇLARI...

 

‘BİZDEKİ GÖÇ DEĞİL MÜLTECİ KRİZİ’

Çalışmayı yorumlayan siyaset bilimci Prof. Fuat Keyman, Türkiye’deki durumun bir göç değil mülteci krizi olduğunu söyledi. “Türkiye son 4-5 yıldır ağırlıklı olarak Suriye, Irak, Afganistan ve Afrika’nın belli yerlerinden gelen 4 milyon kişiye misafirperverlik yapıyor” diyen Keyman, şöyle devam etti: “Burada ekonomik alan öne çıkıyor. Mülteciler konusunda ekonomik alanda başarı elde edilirse diğer alanlar da daha kolay olacaktır. Onları Türkiye ekonomisinin eşit ortakları olarak düşünmemiz gerekiyor. Suriyelilerin işgücü piyasasındaki durumu, üzerinde düşünülecek konulardan biri. Halen çalışma izni olan Suriyeli sayısı 20 bini geçmiyor. Ancak fiili çalışan sayısı çok daha yüksek. Çalışanların yaklaşık 4’te 1’i Suriyeli işveren yanında çalışırken, 4’te 3’ünü Türkiyeli işverenler istihdam ediyor.”

Fuat Keyman

 

 

 

 

 

 

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(19)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2017-10-15 09:24:56 Gelen gelebilir,,, gelenin nerden geldiğine bakalım,,,
  • Misafir 2017-10-14 02:19:00 Bu konuda bir halk oylamasına gidilmeli.
  • Misafir 2017-10-13 14:32:46 Evet istemiyoruz avm parklar sahiller heryeri işgal ettiler bulundukları yerlerde kira fiyatlarının arkasına sebep oluyorlar artık ülkemizde biz sığınmacı gibi yasiyoruz
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(19)