Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Kardemir Karabükspor Kulübü Başkanı Hikmet Ferudun Tankut'un, Spor Toto Süper Lig'de hakem kararlarının tartışılmasıyla ön plana çıkan Beşiktaş-Kardemir Karabükspor karşılaşması sonrasındaki tavrının herkese örnek olması gerektiğini söyledi.

"TALİHSİZ BİR KARŞILAŞMA OLDU"
TFF Başkanı Mahmut Özgener, TFF Başkanvekilleri Lutfi Arıboğan ve Servet Yardımcı ile birlikte Mövenpick Otel'de düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta Spor Toto Süper Lig'de yapılan Beşiktaş-Kardemir Karabükspor karşılaşmasının, ''talihsiz'' bir karşılaşma olduğunu belirtti.

Karşılaşmanın hakeminin spor yaşamındaki en kötü performanslardan birini sergilediğini kaydeden Özgener, şöyle dedi:

''Çok değer verdiğimiz, kıymetli bir hakemimizin, belki de spor yaşantısındaki en kötü performanslarından birini göstermesi, futbol gündemimizin en öncelikli konusu haline geldi. Konu ciddi anlamda gündem oluştururken, bir yöneticimiz; kulübünün yaşamış olduğu olumsuz kararlara rağmen, hem de müsabaka boyunca en çok haksızlığa uğramış taraf olarak göstermiş olduğu örnek tavırla, hem camiasına hem de spor kamuoyuna mesaj verdi. Bir spor adamının spora ait yaşanmışlıklarda ne denli sağduyulu ve vakur bir duruş göstermesi gerektiğini tüm kamuoyuna göstererek herkese örnek oldu. Göstermiş olduğu bu sportmence ve sporun ruhuna hakim lider tavrıyla, Kardemir Karabükspor Kulübü Başkanı Sayın Hikmet Ferudun Tankut'a hepinizin huzurunda teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

İki haftadır oluşturulmak istenen kaos ortamı içinde, duruşunu hiç bozmayarak ortaya koyduğu spor adamı kimliğiyle, skor adamlarına örnek olan sayın Tankut'un bu haftaki davranışlarından, Türk sporunun alacağı çok ders bulunuyor. Oluşan hatalardan en büyük zararı görmesine rağmen, soğukkanlılığını koruyarak futbolun gereklerini yerine getiren tüm Kardemir Karabükspor camiasını da özel olarak tebrik ediyorum.''

"ABİTOĞLU'NA SAHİP ÇIKACAĞIZ"
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Beşiktaş-Kardemir Karabükspor maçında hatalar yapan hakem Mustafa Kamil Abitoğlu'na sahip çıkacaklarını, hakemlerin hata yapabileceğini, burada art niyet olmadığını söyledi.

Mövenpick Otel'de TFF Başkanvekilleri Lutfi Arıboğan ile Servet Yardımcı ile birlikte gündemdeki konulara ilişkin basın toplantısı düzenleyen Özgener, Türk futbolunda yıllardır ikinci yarının başlamasıyla şampiyonluk yarışında geride kalmaya başlayan veya kadrolarının gücüne yeterince güvenmeyen takımların yöneticilerinin, ilk hakem hatasında sert bir üsluplar açıklama yapıp TFF'yi ve hakemleri suçlamaya başladığını kaydederek, bu yıl da ''açıklama mevsimi''nin geldiğini söyledi.

Kışın son aylarından bahara uzanan bu mevsimin, kara bulutlarla birlikte geldiğini kaydeden Mahmut Özgener, ''İklim bozuluyor, kavgalar, kırgınlıklar ve şiddet artıyor. Önceliklerini belirleyemeyen ve davranış biçimlerini düzeltemeyen yöneticiler yüzünden, futbolumuz sadece marka değerini değil, birçok başka değerini de kaybediyor'' dedi.

Türk futbol kamuoyunun bazı gerçekleri net bir şekilde bilmesi gerektiğini vurgulayan Özgener, bunları maddeler halinde sıralayarak, şöyle devam etti:

''1- Hakemler hata yapar. Dünyanın hemen her ülkesinde, her organizasyonda, her ligde bunları görüyoruz. 2010 Dünya Kupası'nda, dünyanın tartışmasız en iyi hakemlerinin yaptıkları hatalar ortada. FIFA ve diğer kurumlar bu hataları en aza indirebilmek için çözüm önerilerini tartışıyorlar. Hakem hataları tüm futbol dünyasının sorunu ve çözüm aranıyor. Örneğin topun çizgiyi geçip geçmediğiyle ilgili son 2-3 yılda hem Premier Lig'de, hem Dünya Kupası'nda, ciddi olaylar yaşandı.

2- TFF ve MHK olarak bu hataları en aza indirmek için çalışıyoruz. Dünyanın en iyi eğitilmiş, en dikkatli, en iyi hakemleri bile hata yapabilirler. Kaldı ki, bugün gündemi oluşturmaya çalışan değerli yöneticilerimizin hepsi, sezonun ikinci yarısının başlamasından hemen önce yapmış oldukları değerlendirmelerde, hakemlerimizin ilk yarıda ne denli başarılı oldukları yönünde açıklamalar yapıyor ve buna methiyeler düzüyorlardı.

3- TFF olarak biz de sözünü etmiş olduğumuz müsabakada performans anlamında sorun olduğunu kabul ediyoruz ama burada herhangi bir art niyet olması söz konusu olamaz. Bu her spor olgusunda olabileceği gibi tamamen bir dönem sorunudur ve performans konusudur. Ayrıca Mustafa Kamil Abitoğlu arkadaşımız, son derece deneyimli ve iyi bir hakemimizdir. Sadece futbol dünyasına mensup insanların değil, hepimizin yaşayabileceği gibi kötü bir gün yaşamıştır.

Empati yapmadan, kendinizi onun yerine koymadan infaz etmek, iyi bir hakemi yaşadığı kötü bir maç yüzünden kaybetmemize yol açar. Her hakemimizi böyle cezalandırırsak, maçları yönetecek hakem bulamayız. TFF olarak kendisine sahip çıkacağız. İyi bir hakemin tek bir şanssız maç yüzünden yitirilmemesi için bütün gücümüzle çalışacağımızı, tüm kamuoyuna buradan duyurmak istiyoruz.

4- Bazı yöneticilerimizin ve kulüp başkanlarımızın davranışları, ligimizi normal bir futbol ortamından hızla uzaklaştırıyor. Bir kulübümüz, vermiş olduğu mesajlarda planlı bir harekete maruz kaldıklarının altını çizmeye çalışırken aynı sırada oynamakta olduğu bir başka platform olan Türkiye Kupası'nda almış olduğu sonuçlar iyi olduğu için, bundan bahsetmiyor. Soruyorum; kupayı başka bir futbol federasyonu mu yönetiyor, başka bir MHK mi görevde, yoksa farklı hakemler tarafından mı yönetiliyor? Lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve insaflı olun.''

''PARANOYAYA VARAN İFADELER HAVADA UÇUŞUYOR''
Konuşmasında yöneticilerin verdiği demeçleri de ağır bir şekilde eleştiren Özgener, şöyle devam etti:

''Bir bakıyoruz yöneticilerimiz sürekli gündemde. Hakem hatalarını bir kenara koyalım, birçoğunun konuşması için hata bile gerekmiyor.  'İnce, ince doğradılar', 'Bizi şampiyon yapmayacaklar' gibi altı boş, hiç bir rasyoneli olmayan, paranoyaya varan ifadeler havada uçuşuyor.

Transferde yapılan yanlışlar, teknik direktörün, futbolcuların hataları ilk hakem yanlışında hemen hasıraltı ediliyor. Takımların şampiyonluk yarışında yer alması için hiç bir şartı yerine getiremeyen, teknik konularda durmadan hata yapan yöneticiler, hiç yüzleri kızarmadan bütün suçu hakemlere ve federasyona yükleyiveriyorlar.

Futbolumuzda şiddet ve birçok önemli konuda hiç konuşmayan yöneticilerimiz ilk hakem hatasında tepki gösteriyor. Kural dışı, yasa dışı işleri 'biz alasını yaparız' diye övüyorlar. Her gün gazetelere çıkıp, insanların kişiliklerine, rakip takımların yöneticilerinin kişiliklerine laf ediyorlar. Hakem odalarını baskı altına alıp, koridorlarda gerilim ortamı yaratıyor ve bunu kendilerinde hak olarak görüyorlar. Komplo teorileri ve mağdur görünme çabaları her şeyin önüne geçiyor. İnsaf ve sağduyu gibi kelimeler belirli dönemlerde yöneticilerimiz için anlamını bilmedikleri yabancı dilde sözcükler haline geliyor.

Bu yıl da aralarından sadece bir takım şampiyon olacak. Diğerleri sorumluluğu üzerlerinden atmak için, yine ülke futbolunu, ülke sporunu hiçe sayarak, kendilerini kurtarma çabalarına girecekler. Kaçan şampiyonluklara, başarılara 'Bizim de hatalarımız oldu ama hakemler şöyle yaptı, federasyon böyle yaptı' diyerek kılıf uydurmaya çalışacaklar. Kendi hatalarının üstünü örtmek için, dünyanın her ülkesinde olabilecek hakem hatalarını kullanmaya çalışacaklar.

Neyse ki futbol camiamız, medyamız, yorumcularımız ve taraftarların büyük bir çoğunluğu artık bu tuzağa düşmüyor. Son açıklamaların ardındaki gerçek niyetleri herkes anladı. Durmadan suçladıkları medya ve yorumcular, kendilerinden daha sağduyulu davrandı.''

''BU KİŞİLERLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ''
Mahmut Özgener, 5. ve en önemli madde olarak, kendilerini kurtarmak için futbolu hiçe sayan bu kişilerle sonuna kadar mücadele edeceklerini herkesin bilmesini istedi.

''Hakem odalarını ve koridorları etki ve baskı altına alanlara, hakem odası basmanın daha alasını yapmak isteyenlere, her gün gazetelere açıklama yapanlara verilen cezalar daha da ağırlaştırılacaktır'' diyen Özgener, şunları kaydetti:

''Bir yöneticimiz açıklama yapmış ve susmayacağını söyleyip demokrasinin olmadığından dem vurmuş. Kendisine buradan hatırlatmak isteriz; futbolda demokrasi yoktur, kurallar vardır. Yorum yoktur, kararlar vardır. Futbolun bir anayasası vardır ve orada yazan kurallara göre oynanır. Rakibinin ayağına tekme atan kırmızı kartı görür ve oyunun dışında kalır. Sonra yeniden tekme attığında kimse daha önce kırmızı kart görüp görmediğine bakmaz, yine kırmızı kartı görür ve yine oyun dışında kalır. Bu böyle; kırmızı kart görmemesi gerektiğini anlayana kadar sürer gider. Futbolun ruhunu ve yasalarını bilmeden, Türk futbolunda, spora ve sporun ruhuna zarar veren bu alışkanlıklar değişene kadar, önlemlerimiz daha da sertleşecek.

Yöneticilerimizi uyarıyoruz, Türk futbolunu kaos ortamına sürüklemenize izin vermeyeceğiz. İyi yöneticilik, her futbol ülkesinde yaşanabilecek olayları öne çıkarıp, bu hataların arkasına saklanmak, kolay yolu seçmek değildir. Başarısızlıklarda hakemleri işaret edip, kurtulmaya çalışmak kolay, zor olan takımlardaki sorunları çözmek, şampiyonluk yarışından erken kopmanın nedenlerini bulmak. Lütfen artık kolay yolu seçmeyin. Lütfen içinde bulunduğunuz ortamı ve yapmakta olduğunuz işi, almış olduğunuz görev ve sorumlulukların ne olduğunu bir kez daha anlamaya çalışalım.''

"FUTBOLU BASKI ALTINA ALDIRTMAYACAĞIZ"
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, ''Geçmişte olduğu gibi, sesi çok çıkanın, gazetede sayfası çok olanın, taraftarı çok olanın, bu gücünü kullanarak futbolu baskı altına almasına izin vermeyeceğiz'' dedi.

Özgener, Mövenpick Otel'de düzenlediği basın toplantısında, futbolun dünyanın en güzel ve en keyifli oyunlarından biri olduğunu belirtti.

Futbolun, her yıl büyük kalabalıkları heyecanlandırdığını, zevk almalarını, zaman zaman üzülmelerini, zaman zaman sevinmelerini sağladığını kaydeden Özgener, ''Futbol, yaşamdaki her duygunun yaşanabildiği bir mikrokosmostur, ayrı bir dünyadır... Maalesef her yılın sonunda yalnız ve yalnız bir tek takım şampiyon olur. Herkesin şampiyon olması mümkün değildir. Şampiyon olmayanların bahane aramak için sağa sola saldırdığı, şiddeti körüklediği bir ortamdan ne futbola, ne spora, ne de toplumsal yaşamımıza bir fayda gelmez'' diye konuştu.

''TÜRK FUTBOLUNUN ALTINA DİNAMİT KOYMAYIN''
Kulüp yöneticilerine seslenen Mahmut Özgener, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Günü kurtarmak, kulüp içi dengelere mesaj vermek, bahane bulmak adına bu ülke sporunun, Türk futbolunun altına dinamit koymayın. Size açık bir çağrıda bulunuyorum. Kendinizi bir spor adamı olarak görüyorsanız bir spor adamı gibi, yok 'Ben sadece yöneticiyim' diyorsanız, o zaman bir lider gibi davranın.

Yaşamı boyunca spor nedir bilmeyen, sahaya inip koşmamış, maça çıkıp terlememiş, soyunma odasının havasını, ısıtıcı merhemlerin kokusunu ciğerlerine çekmemiş, kazanmanın ne olduğunu bilmeyen, kaybetmeyi bir sporcu gibi kabullenemeyen, hakemlerin her maça çıkarken yaşadığı duyguların yüzde birini bile hissetmemiş insanların eline mikrofon verip konuşturmayın. O mikrofonlardan insanları gerilime, şiddete, toplumsal kavgalara ve kaosa sürükleyecek konuşmalar yaptırmayın.

Çağdaş ülkelerde olduğu gibi, futbolun tartışmasını da bu işin içinden gelmiş, işinin ehli, tansiyonun, stresin ne olduğunu bilen, kazanmanın-kaybetmenin sevincini ve hüznünü yaşamış insanlara bırakın. Yapılan hataların da, kazanılan başarıların da değerlendirmesini sporun değerlerini bilen, bu işin gerçek sahipleri yapsınlar. Sizler; kulüple ilgili işlerinize, takımınıza, oyuncularınıza, onların motivasyonuna, kulüp yöneticiliğinin gerçek sorumluluklarına odaklanın.''

''HİÇ KİMSENİN EN UFAK BİR ENDİŞESİ OLMASIN''
Kendilerinin, Türkiye'de adil bir oyun oynanabilmesi amacıyla gerekli tüm koşulların oluşması için var güçleriyle çalıştıklarını ve çalışacaklarını kaydeden Özgener, sözlerini şöyle tamamladı:

''Biz de bu şekilde konuşmalar yapmak yerine kendi işimize, adil ve tüm kulüplere eşit mesafede pırıl pırıl bir ligin oynanmasını tesis etmeye, hakemlerimizin motivasyonuna, eğitimine, gelişimine odaklanıp ana işlerimize konsantre olalım.

Buradan tüm futbol ailesine, hakemlerimize ve tüm kulüplerimize sesleniyorum: Lütfen hiç kimsenin en ufak bir endişesi olmasın... Federasyonumuz bu ülkede adil ve her kulübümüze eşit mesafede, hakkı olanın kazanacağı, hak edenin ipi göğüsleyeceği bir ligin oynanması için mücadelesini sürdürecek. Lütfen kendinizi güvende ve rahat hissedin... Geçmişte olduğu gibi, sesi çok çıkanın, gazetede sayfası çok olanın, taraftarı çok olanın bu gücünü kullanarak futbolu baskı altına almasına izin vermeyeceğiz. Spor Toto Süper Lig, bu federasyon olduğu müddetçe 18 takımlı bir lig olarak oynanacaktır.''

NOTLAR
TFF Başkanı Mahmut Özgener'in basın toplantısına basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Bazı televizyon kanalları toplanyı canlı yayınladı.

TFF başkanvekilleri ile birlikte toplantıya erken gelen ve yaklaşık 20 dakika önce yerine geçip oturan Özgener, toplantı saatinin gelmesini bekledi.

Açıklamasını önündeki prompter'dan okuyan Özgener, konuşmasının bitiminde soru almadan masadan kalktı. Toplantıyı TFF'nin Milli Takımlardan Sorumlu Üyesi Levent Kızıl da takip etti.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(301)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!