SIRADAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel'in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a yönelik eleştirileri için sert konuştu. Erdoğan, "Milli Savunma Bakanımıza bu şekilde saldırabilme edepsizliğini yapmışlardır. Bunlara gerekli dersleri yargıda vermek zorundayız. Bunlar ancak o dilden anlarlar. Önce tazminat, ardından ceza. Bu ülkede 40 yılı aşkın silahlı kuvvetlerimizde görev yapmış bir kabine mensubu arkadaşımıza bu şekilde saldırma hakkında sahip değil" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısında konuştu. Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

2019 BÜTÇESİ DEĞERLENDİRMESİ

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçesi Meclis'te kabul edildi. 2019 senesini en başarılı, en iyi şekilde değerlendirmemize imkan sağlayan bir bütçe hazırladığımıza inanıyorum. Bütçemizi en iyi şekilde kullanarak Türkiye'yi şahlandırmaya devam edeceğiz. Dengelenme, disiplin ve değişim esasıyla hazırladığımız 2019 yılı merkezi yönetim bütçe kanunu ve kesin hesap kanunun hayırlı olmasını diliyorum. 

2019 yılı bütçe giderlerimizi 961 milyar lira, faiz hariç olarak da 843 milyar lira olarak planladığımızı görüyorum. 2019 yılı için bütçe gelirlerini 880,4 milyar, bütçe açığını 80,6 milyar lira, faiz dışı fazla 37 milyar lira olarak görüyoruz. Bütçe disiplini her zamanki gibi önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Vergileri yine milletimize sunmayı esas alıyoruz. 

 

FAİZ HARCAMALARI

AK Parti öncesi toplanan vergilerin, bizim dönemimizde nereye harcandığı konusunda örnek vereceğim: 

2002 yılında faiz harcamaları bütçe giderlerinin yüzde 43'üne karşılık geliyordu. Bir başka ifadeyle her 100 liralık verginin 86 lirasını faiz ödemesine ayırıyorduk Bay Kemal. Şimdi bu oran, 2017 yılı itibariyle bu oran yüzde 10'lar seviyesine geriledi. Demek ki 100 liralık verginin 10 lirasını faiz giderlerine, kalanını milletimize hizmet olarak harcıyoruz. 

Geçtiğimiz 16 yılda sadece ekonomiyi büyütmekle kalmadık, temelini sağlamlaştırdık. Ağustos ayındaki saldırıyı çelik gibi iradeyle karşılamamış olsaydık farklı sonuçlarla karşı karşıya kalabilirdik. Yaladığımız onca badire, operasyona rağmen dimdik ayaktayız. Son dönemdeki dalgalanmaların hiçbiri aşamayacağımız şeyler değil. Ağustos ayı sonuna kıyasla döviz kurumuz yüzde 18 değerlendi. Risk primlerimiz de 200 puan iyileşme sağlandı. İş gücüne katılım yüzde 53,4 ile tarihimizin en yüksek oranına ulaştı. 

İHRACAT RAKAMLARI

İhracat yüzümüzü güldürmeye devam ediyor. Yıl sonu itibariyle yeni bir rekor kırarak 170 milyar dolar rakamını göreceğiz. Bay Kemal, cari açık azalıyor. Cari işlemler açığını 30 milyar doların altına çekeceğimize işaret ediyor. Enflasyonu önümüzdeki yıl hedeflerimizin gerisine indirmekte kararlıyız. Önümüzdeki yıl satınalma paritesine göre dünyanın 13'üncü büyük ekonomisi olmaktan 12'nciliğe yükseleceğiz. Satınalma paritesi döviz kurundan etkilenmediği için oldukça anlamdır. G-20 toplantılarına giderken dünyanın en büyük 17'nci ekonomisi olarak giderken, diğer yandan satınalma paritesine baktığımızda 12'nci olduğumuzun ne kadar önemli olduğunu varın düşünün. 

2019 bütçesi hizmet odaklı bir bütçedir. Önümüzdeki yıl eğitime ayırdığımız kaynağın 161 milyar liraya çıkarıyoruz. Sağlığa 157 milyar lira ayırıyoruz. Belediyelerimiz için 93,6 milyar lira aktarıyoruz. Tarım sektörü için 16,1 milyar lira, tarımsal yatırımlara 5,1 milyar lira, diğer desteklere 5,3 milyar lira olmak üzere 26,5 milyar lira. 

MUHALEFETE TEPKİ

Ana muhalefetin sözcüsü konuşuyor 'Esnaf kepenkleri kapattı, çiftçi tarlasını satıyor' diyor. Sen size ait hayali bütçeden konuşuyorsun. Biz bugüne kadar sürekli hep çiftçimizin, esnafımızın yanında olduk. Tavsiye ederim, bir sor bakalım TOBB'a sor, TİM'e sor ne kadar bu yıl içerisinde esnaf veya şirket faaliyete girdi, ne kadar kapandı. Sor bakalım, sana nasıl bir rakam verecekler. Sana söyleyim 6'da 1. 6 açıldıysa 1 kapandı. Biz böyle çalışıyoruz. Ama bunların dünyadan haberi yok. Bu rakamları TİM'de açık açık anlattık. Bunların hayatı yalan üzerine kurulu. 

BES DESTEĞİ

BES'te katılımcı sayısı 7 milyona, fon tutarı 87 milyar lirayı buldu. Sistemi cazip hale getirmek için çalışmalar sürüyor. Devlet katkı payı için 4,1 milyar lira daha ayırdık. Devleti yaşatmak için insanı yaşatmamız gerekiyor. Akaryakıtta vazgeçtiğimiz ÖTV tutarı 8 milyar liranın üzerindedir. Pek çok sektörde ÖTV ve KDV indirimleri yaptık. Vergi politikalarını bütüncül ve adil anlayışla gözden geçireceğiz. 2019 ve 2020 yıllarında ilk defa işe alınacak her işçinin asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini devlet üstlenecek. 

2019 GÖBEKLİTEPE YILI

Buradan tüm milletime sesleniyorum. Turizmde çok iyi bir yılı geride bırakıyoruz. Bu çerçevede 2019 yılını Göbeklitepe yılı olarak ilan ediyoruz. Bölgeyi Göbeklitepe yılında ayağa kaldıracağız. Şanlıurfa'da açılışını bizzat yapacağız. 

ELEKTRİK VE DOĞALGAZDA YÜZDE 10 İNDİRİM 

Yılbaşından itibaren, bunu Bay Kemal'in dinlemesi lazım, elektrik fiyatlarında konutlarda yüzde 10 indirim yapıyoruz. Aynı şekilde konutlarda ve KOBİ'ler ile ticarethanelerde kullanılan doğalgazda yüzde 10'luk indirime gidiyoruz. 

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti 2019 yılı için 2 bin 20 lira olarak açıklandı. İşveren, işçi tüm sendikalara burada ittifakla kararı aldılar, bakanımız da açıklamayı yaptı. 

CHP'Lİ ÖZEL'E TEPKİ

Kavgacı ruh ile muhalefet olmaz. Türkiye'nin son 16 yılda üstesinden gelemediği tek sorunu işini doğru düzgün yapamayan ana muhalefet partisine sahip olamamasıdır. Hele hele Milli Savunma Bakanımıza yapılan hakaretler yenilir yutulur değildir. Bu edep yoksunu kişilerden, sıfatı nedir bilmiyorum bilmeme de gerek yok, bu kişilerle ana muhalefet politika yapıyor. Bunu milletimize iyi anlatmalıyız. Bunlar yeri gelir terör örgütüyle el ele kol kola yürürler, yeri gelir onların diliyle konuşurlar, yeri gelir bu millete onların ağzıyla saldırırlar. Yeri gelir, terör örgütünün ileri gelenlerini cezaevinde ziyaret ederler. Milli Savunma Bakanımıza bu şekilde saldırabilme edepsizliğini yapmışlardır. Bunlara gerekli dersleri yargıda vermek zorundayız. Bunlar ancak o dilden anlarlar. Önce tazminat, ardından ceza. Bu ülkede 40 yılı aşkın silahlı kuvvetlerimizde görev yapmış bir kabine mensubu arkadaşımıza bu şekilde saldırma hakkında sahip değil. 

Biz bunların asıl karın ağrılarının farkındayız. Onların Kandil'deki terör baronlarından icazet almadan tek bir kelime edemediklerini gayet iyi biliyoruz. Bugün yarın sizlere bu konuda da önemli müjdeler verebiliriz. Onlardan demokrasimiz adına bir katkı beklemiyoruz.  

"YA SİZ DEĞİL MİSİNİZ..."

Neden CHP üyeleri, bölücü örgütün argümanlarını kullanarak saldırıyor? Bu soruları 81 milyonun tamamı soruyor, cevaplarını da merak ediyor. CHP'liler seçim ittifakı kurarak Meclis'e taşıdıkları bölücü örgütün uzantılarıyla mesai yaparak onlara benzemeye başladılar. CHP'lilerin kimyasının iyice bozulmaya başlandığı anlaşılıyor. Bir tanesi çıkmış bütçe yerine sadece kendi egosundan bahsediyor. Bir tanesi Gezi organizatörlerini aklamak için kullanıyor, bir tanesi 6-8 Ekim olaylarını kışkırtan şahsı savunuyor. Yasin Börü'den hiç bahsetmeyen bu şahıs safını da ortaya koyuyor. Siz değil misiniz çocuk katilleri, kadın katilleri? Ya siz değil misiniz mühendislerimizin katilleri, ya siz değil misiniz öğretmenlerimizi dağa kaçıranlar?

CHP bu örgütün yanında yer alıyor. CHP, bunlarla omuz omuza. Kime neyi anlatıyorsunuz? Onun için CHP'lilerin bu eş başkana karşı artan muhabbetlerinin kaynağı düşündürücüdür. Bu tablo bizim için sürpriz değildir. Biz CHP'nin sicilini çok iyi biliyoruz. Bütün İstiklal Caddesini, Başbakanlık ofisimize kadar nasıl saldırdıklarını, bira şişeleriyle Bezmi Alem Camisi'nde bulunduklarını biliyoruz. Bu organizasyonda Bay Kemal'in de nasıl bir rol üstlendiğini iyi biliyoruz. Bunları unutmayacağı, anlatacağız. Anlatmazsanız siz de vebalde kalırsınız. İstiklal Caddesi'ndeki dükkanların camlarını indirdi, yağmaladı? Bunları anlatacağız. 

"ALLAH CHP SEÇMENİNE SABIR VERSİN"

Aynı CHP'nin 17-25 Aralık'ta montaj ettikleri videoyu Meclis'te yayınladıklarını da iyi biliyoruz. 15 Temmuz'da tankların arasından danışıklı dövüşle geçip Bakırköy Belediyesi'nde kahvesini yudumlayarak darbe sürecini nasıl izlediğini iyi biliyoruz. Beyfendiye haber verilmemiş, ona da haber verecekmişiz. Biz bunu duyurduk. On binler, milyonlar meydana döküldü, beyfendiye özel davetiye çıkaracaktık. 7 Ağustos'taki o dayanışma günü olarak ifade ettiğimiz, kendisini davet ettim. O süreç de fazla uzun sürmedi. Birkaç gün sonra her şey unutuldu, tekrar saldırmaya başladı. Bunların ruhunda bu yok. Bunların ruhunda birlik, beraberlik yok. Bunların ruhunda maalesef ülkenin barışına bombayı atmak var. CHP'nin başındaki zatın bölücü örgütün başındakilere nasıl çiçek çocuk muamelesi yaptığını, YPG'yi nasıl meşrulaştırmaya çalıştığını da iyi hatırlıyoruz. CHP'nin yaşadığı savrulmaları şaşırtıcı bulmuyorum. Allah CHP seçmenine sabır versin diyorum. 

Nasıl, duran bir saat bile günde 2 kez doğruyu gösterirse CHP'liler de çok nadir de olsa doğruyu söyleyebiliyor. Bir CHP yöneticisi '15 Temmuz'la yüzleşmedik' diyerek çok doğru bir şey söylemiş. CHP, 15 Temmuz'la halen yüzleşmemiştir. Genel Başkanlarının korkaklığıyla yüzleşmemiştir. Kendi adamları ne söylüyor... Silkeliyorlar, indirip kaldırıyorlar... 17-25 Aralık'la yüzleşmemişti. FETÖ ile mücadele ederken, FETÖ'nün paçavraları ile yüzleşmediler. Çukur eylemleri sırasında canlı kalkan olan tavırlarıyla yüzleşmediler. Bu ülkede zulmün 1453'te başladığını söyleyecek tıynette olan varsa önce belediyelerine bunu söyleyeceksin, bunları silmeniz gerekir demek gerekirken bunlarla iftihar ettiniz. Cumhuriyet mitinglerindeki darbe çığırtkanlıklarıyla yüzleşmedi. Darbe severliğiyle, merhum Özal'a atılan iftiralarla yüzleşmedi. CHP'nin samimi bir yüzleşmeye ihtiyacı olduğu çok açıktır. Şimdi özeleştiri sırası CHP'dedir. CHP yasakçı, baskıcı, darbeci mazisiyle yüzleşmek zorundadır. 

"31 MART CHP'DEN KURTULMANIN MİLADI OLACAKTIR"

31 Mart seçimleri milletimizin bu kifayetsizlik karşısında, CHP zihniyetinden kurtulmasının miladı olacaktır. Bunun için bize çok büyük görev düşüyor. Ana kademe çok çalışmalı, kadın kollarımız çok çalışmalı, gençler çok çalışmalı. Milletimizin bize oy vermeye mecbur veya mahkum olmadığını unutmamalıyız. Biz yaptığımız hizmetlerle ahlakımızla, Tevazuumuzla, samimiyetimizle milletimizin gönlüne girmek zorundayız. kendini milletin üzerinde görenin sonu CHP gibi olur. AK Parti uyguladığı her politikayı milletimizle hayata geçirmiştir. 16 yılda 14 seçimde zaferle çıkmayı başardık. Her kim ki AK Parti'nin bu ilkelerinden sapmışsa hem milletimizin gönlünden hem parti safımızdan uzaklaşmış olur. Milletimizin gözünden düşen bizim de gözümüzden düşmüş olur.

Bunun için milletimizin karşısına en ideal adaylarla çıkma gayreti içindeyiz. Şu ana kadar 74 il belediye başkan ismini ilan ettik. Önümüzdeki günlerde ilçe adaylarımızı da açıklamayı planlıyoruz. Yapmamız gereken tek şey AK Partili gibi davranmaktır. 31 Mart'ta AK Parti bayrağını zirveye dikeceğinize inanıyorum."

 

 

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(3)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • ahmet5042018-12-25 19:58:57zamlar yedi kat indirim 1 kat kim kimi kandırıyor acaba
  • krst_612018-12-25 13:57:35sonu geldi gerilim yüklüyor
  • yavuz-34602018-12-25 12:59:02zamları yapın yapın %30 %40 sonra müjde oldu tamam