Kurban Bayramınız kutlu olsun

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ ile mücadele kapsamında memuriyetten ihraç edilenlerle ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Gül, "Son bir ayda 500 kişi, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndü." diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası birçok alanda FETÖ soruşturmaları başlatılmıştı. Soruşturmalar kapsamında çok sayıda memur da görevinden ihraç edilmişti. OHAL Komisyonu'na 107 binin üzerinde dosya başvurusu olmuştu. Komisyon daha öncede ihraç edilen personellerden göreve iadelerde bulunmuştu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, son bir ayda 500 kişinin, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndüğünü bildirdi. Gül, Gaziantep'te CNN Türk'ün canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

"Terör örgütü FETÖ'nün iade süreciyle ilgili yeterli delil olmadığı" yönündeki iddiaları değerlendiren Gül, Türkiye'deki darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığının aşikar olduğunu kaydetti.

Gül, "Mahkeme delilleri mevcut. Burada daha somut ne olsun? Kesin mahkeme dosyaları, delilleri var. Bunların hepsi Amerika'ya iletilmiştir ama Amerika ve Yunanistan gibi belli ülkeler, bu konuda farklı yönlerde siyasi davranıyorlar. Hukuki irade için oluşturulan her türlü deliller, dosyada her şey mevcut ama hukuki bakılmadığı için siyasi bir mesele gibi davranılıyor. Ben bu konuda Amerika'nın da olumlu bir adım atması gerektiğini bekliyorum." diye konuştu.

ABD ile Münbiç konusundaki gelişmelerin ele alındığı toplantıları da değerlendiren Gül, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'de de toplanılıp bir araya gelinecek. Seçimden sonra, temmuzun ilk haftasında bir araya gelinecek. Burada hem Münbiç meselesi hem de hukuki meseleler, bakanlığımızdan ilgili arkadaşlarla temaslar da diyalog da sürüyor. Bu konuda kararlı şekilde tekraren vurgumuzu yineleyeceğiz. Diyalog kanallarımız da devam ediyor. Hukuki konularda ABD ile temaslarımız devam ediyor."

FETÖ İLE MÜCADELE

Gül, FETÖ ile mücadelede gelinen aşama ve Lekelenmeme Hakkı'yla ilgili sürece de dikkati çekti.

Lekelenmeme Hakkı'nı çok önemsediklerini ve bu konunun geçen eylül ayında hükümetin gündeme getirdiği bir düzenleme olduğunu belirten Gül, şöyle devam etti:

"Buradaki temel yaklaşımımız, Adalet Bakanlığı olarak yapmış olduğumuz değerlendirmelerde FETÖ ile mücadele ederken, belki de FETÖ'cülerin kullandığı bir üslup ve yöntem olarak herkesi FETÖ'cü yaparsanız, FETÖ'cüler aradan sıvışır. Böyle bir taktikle ya da kişisel husumeti nedeniyle FETÖ ile mücadeleyi sulandıran bazı kötü niyetlilerin olduğu görüldü. Burada çok kabaca bakıldığında FETÖ'cü olmadığı anlaşılacak kişiler, evine veya işlerine savcı, polis girerek o kişiyi lekeliyor mahallesinde. Sonrasında takipsizlik kararı alıyor ama o kişi lekelenmiş oluyor. Bu getirilen düzenlemeyle, kişi lekelenmesin diye düzenleme yaptık. Eylül ayından itibaren 15 bin kişi bu takip yapılmadı. Soruşturma dahi açılmadı. Çünkü belliydi ki o kişiye iftira atılmış."

FETÖ ile mücadele ederken farklı kişilerin de çuvalın içine girmesi halinde, mücadelenin yanlışlara yöneleceğine işaret eden Gül, etkin mücadelede kuruyla yaşın da iyi ayırt edebilmesi gerektiğini vurguladı.

SON 1 AYDA 500 KİŞİ DÖNDÜ

Gül, OHAL Komisyonunun kurulduğunu da hatırlatarak, "Amacımız 1 kişi bile olsa haksızlık ya da gözden kaçarak mağdur olduysa buna son verelim. Bu kapsamda OHAL Komisyonu önemliydi." dedi.

Artık komisyonun yargı ve diğer komisyonlarla entegre olduğuna dikkati çeken Gül, "Son bir ayda 500 kişi, OHAL Komisyonu kararıyla memuriyete döndü. Bu önemli bir rakam. Burada bizim temel beklenti ve arzumuz, kim neyi hak ediyorsa onu alsın. Cezayı hak ediyorsa cezasını alsın ama suçsuzsa da haklarını geri alsın." diye konuştu.

"NETİCEYE ULAŞAMAZLAR"

Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yeni bir suikast planı olduğu, özelikle seçime etki edebilecekleri yönündeki ifadelerinin hatırlatılması üzerine de şu değerlendirmeyi yaptı:

"O konuda hiçbir etki edebilecek bir neticeye ulaşamazlar. Elbette FETÖ terör örgütü, kripto bir terör örgütü olduğu için sürekli kendi taraftarlarına umut veriyor. Gerek rüyalarla veya başka şeylerle taraftarını diri tutmak için senaryolar üzerine çalışıyorlar. Özellikle gaybubet evleri gibi saklı çalışmaları yaptıkları, finanse ettikleri yerlere karşı çok ciddi olarak operasyonlar yapılıyor. Güvenlik güçlerimiz asla taviz vermiyor. Elbette terör örgütü hem cezaevindeki hem dışarıdaki örgütlerin böyle bir arzusu var. Bugünlerde de AK Parti karşısındaki diğer partilere de çok yoğun şekilde finans ve insan desteği nasıl verdiklerini görüyoruz. Ama illegal yollardan başarılı olamayacaklar. Mücadeleyi sonuna kadar sürdürüp heveslerini kursaklarında bırakacağız."

OHAL'in kaldırılması durumunda FETÖ ile mücadelenin etkilenip etkilenmeyeceğine yönelik soru üzerine Gül, FETÖ ile mücadeleyi etkilemeyecek tüm tedbirleri alacaklarını bildirdi.

Gül, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'de kamu düzeninin ve demokrasinin korunması adına anayasanın ilgili maddeleri gereğince OHAL uygulamasının getirildiğini anımsatarak, "İlgili kurumlarımız, devletimiz bu konuda mücadelede işin fotoğrafını, genel çerçevesini gördü ve etkin bir şekilde tedbirlerini aldı. Artık normalleşme ve rutine gelme elbette süreç itibariyle de gözükmektedir. Bu konuda her türlü tedbiri alarak, terörle mücadelede hiçbir zafiyete yol açmadan FETÖ'süyle PKK'sıyla, DEAŞ'ıyla mücadelede her türlü tedbirlerimizi aldık." dedi.

Gül, OHAL'in süresinin 19 Temmuz'da dolacağını anımsatarak, "Seçim sonrasında değerlendirilecektir. Elbette Sayın Cumhurbaşkanımızın da dediği bu. Esas olan milli güvenliğimiz, vatandaşlarımızın güvenliğidir, özgürlüğüdür. Hukukun asla katledilmemesi, engellenmemesidir. OHAL'in bitirilmesi de gözden geçirilecektir." diye konuştu.

"AK Parti bu seçimde Doğu ve Güneydoğu'ya ne vaat ediyor" şeklindeki soru üzerine Gül, Türkiye'ye 16 yıldır özgürlükleri AK Parti'nin getirdiğini, geliştirdiğini vurguladı.

Gül, bölgedeki OHAL'i AK Parti'nin kaldırdığını anımsatarak Türkiye'deki özgürlüklerin teminatının AK Parti olduğunu kaydetti.

Özgürlüklerin daima daha fazlası verilmesi gereken bir ideal olduğunu anlatan Gül, hem bölge halkının hem de tüm Türkiye'deki özgürlüklerin daha da genişletilmesi yönünde bir yaklaşımları olduğunu bildirdi. Gül, şöyle devam etti:

"Bölge halkına özgürlük, huzur, güven, daha çok demokrasi ve adaleti vadediyoruz. Bölgede kendi halkına zulmeden terör örgütüyle mücadeleyi, vatandaşlarımıza hiçbir şekilde zarar vermeden, onun özgürlüğünü kısıtlamadan yine sürdüreceğiz. Türkiye'de Kürtlerin uğramış oldukları bütün asimilasyon ve ret politikalarını AK Parti sona erdirmiştir. Bu bölgeden de çok güçlü bir destek alacağımıza inanıyorum. Çünkü Tayyip Erdoğan'ın ne yaptığını bölge halkımız ve milletimiz çok iyi biliyor. Bu nedenle sandıktan da çok güçlü bir destek alacağımıza inanıyorum."

Bakan Gül, seçim sonuçlarına ilişkin soru üzerine de birinci turda net bir sonuçla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçileceğine inandığını, hem anketlerin hem de saha sonuçlarının bunu gösterdiğini vurguladı.

Bu sonucu gören muhalefetin Meclis için çaba gösterdiklerine değinen Gül, "Cumhurbaşkanlığında siz kimi seçiyorsanız Mecliste de o olmalı ki eli kolu bağlanmasın. Meclis çoğunluğunda da yine AK Parti'nin olacağına kimsenin şüphesi olmasın." ifadesini kullandı.

Gül, seçimde nasıl oy kullanılacağını da anlattı. Vatandaşların oy verme işleminin karmaşık olduğunu düşünmemesi gerektiğini belirten Gül, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimleri için iki oy pusulası ile tek zarfın seçmene verileceğini anımsattı.

Abdulhamit Gül, seçmenin istediği aday ve partiye evet mührünü bastıktan sonra katlayıp zarfa koyacağını ardından sandığa atacağını söyledi.

Vatandaşlardan sandığa giderek Türkiye'nin geleceğini özgürce tayin etmelerini isteyen Gül, "Seçmenlerimizin güçlü desteğini, güçlü Türkiye için bekliyorum. Gaziantep'te 1 Kasım havasının daha da üzerine çıkacağımıza inanıyorum. 7 Haziran'da istikrarsızlığın ne olduğunu gördük. AK Parti hükümet kuramadı, terör azdı, istikrar bozuldu. O yüzden 'biz işi riske atmak istemiyoruz' diyorlar. O yüzden 1 Kasım'ın üzerinde Gaziantep'te oy alacağımızı görüyorum, inanıyorum." dedi.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(15)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
  • Misafir 2018-06-12 16:51:55 Söylediklerine kendi inanmıyorki biz inanalım... 500 iade etmis kac kisi red verdiniz onuda soyleseydiniz ya...
    • Misafir 2018-06-13 07:13:30 Son fetöcü yok alana kadar devam size güveniyoruz
  • Misafir 2018-06-12 16:37:14 ey secim sen nelere kadirsin
  • Misafir 2018-06-12 16:12:56 gerçekten çok mağdur ve perişan oldular suzsuz insanların başlarına gelmeyen kalmadı.bakan bey 500 kişi döndü diyor ama 10 bin kişide 500 kişi olduğunu söylemiyor.
TÜM YORUMLARI GÖSTER!(15)