17 MART 2020
YEREL HABERLER  / SİVAS HABERLERİ

Sivas’ta etkili olan kar yağışı ve soğuk hava pancar mesaisine engel olamadı.
Sivas’ta geçtiğimiz günlerde etkisini gösteren soğuk hava, çiftçileri bir hayli zorluyor. EylülEkim ayları arasında hasadı yapılan şeker pancarları kar altında kaldı. Çiftçiler kırsal alanda yer yer eksi 1015 dereceyi bulan soğuk havaya rağmen hasadı yapılan şeker pancarlarını tırlara yüklemeyi sürdürüyor. Karsız ve soğuk olmayan havada yaklaşık 1 saatte tıra yüklenen şeker pancarları kış ve soğuk havayla birlikte yaklaşık 2 saatte tırlara yükleniyor. Çamura batan tırlar ve traktörler ise çiftçilerin işini daha da güçleştiriyor.
Soğuk ve karlı havaya rağmen zorlu şartlar altında çalışmaya devam ettiklerini belirten Hüseyin Çamcı, “Şeker pancarı üretimi yapıyoruz. Bu senede kuraklıktan dolayı pancarları geç ektik. Ardından kuraklık etkili olunca söktük yeniden ektik. Hasatta geç olunca pancarları yığdık kara kaldık. Kara kalınca bu şekilde çalışıyoruz. Soğuk da olsa kar da olsa çalışmaya devam ediyoruz. Zorluklar ister istemez çekiyoruz. Tırlar çamura batıyor traktörle çekmek zorunda kalıyoruz. 1 saatte yapacağımız işi 3 saatte yapıyoruz“ dedi.

“Kar ve soğuk oldukça zorluyor”
Baharda pancar ekimi geç yapıldığı için pancarın kar altında kaldığını belirten Mustafa Çamcı, “Baharda ekim zamanı da sıkıntı ile başladık. Şuanda bir sıkıntı ile gidiyoruz. Baharda kuraklıktan dolayı yeşermede sıkıntı yaşadık. Ektik sulama sıkıntısı yaşadık. Buraya 3 kilometreden su basıyoruz. Şu anda son bin 500 ton pancarımız kaldı tarlada. Burası yine kolay bir yer, diğer kalanlar hep tarlanın içinde. Kardan dolayı da soğuk oldukça zorluyor. Abimler alttan düşenleri alıyor, elleri uyuşuyor soğuktan “dedi.

Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Sivas haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Sivas Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER