SIRADAKİ HABER
- Getty Images
Singapur OECD'nin 75 ülke arasında yaptığı Pisa sıralamasında birinci.

Jack'in haftalık programı tamamen dolu. Önümüzdeki bir ay boyunca da böyle olacak.

Pazartesi günleri saati sabah 06:00'da çalıyor.

12 yaşındaki çocuk 7:30'da matematik problemlerinin başına çoktan oturmuş oluyor.

Salı günleri Çince derslerinden sonra 45 dakikalık molası var.

Bir diğer molası Cuma günleri, 16:20 ve 17:15 arası.

Cumartesi günleri de Matematik, fen, Çince ve İngilizce dersleri var. Ancak bu programındaki en boş gün aslında, iki saatlik bir molası bile var.

Ama Jack Pazar günü sıkı programına geri dönüyor ve 21:00'de yatapa girene kadar çalışıyor.

En çok hayranlık duyulan eğitim sistemlerinden biri

Jack ve binlerce diğer çocuk, 5,8 milyon nüfuslu şehir devleti Singapur'daki ilkokul bitirme sınavlarına buna benzer bir programla hazırlanıyor.

- Getty Images
Singapur'da öğretmenlerin ortalama işe başlama maaşı 1600 ila 3500 dolar arasında değişiyor.

Jack'in 42 yaşındaki bankacı annesi Sheryl Iow, "Genelde şikayet etmiyor, çünkü programı diğer çocuklarınki kadar yoğun değil. Diğer velilerle konuştuğumda hep oğluma daha çok ders kitabı almam gerektiğini hissediyorum" diyor.

Singapur dünyanın en çok hayranlık duyulan eğitim sistemlerinden birine sahip. Singapurlu çocuklar, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nün (OECD) 75 ülkede yaptığı, matematik, fen ve okuma alanlarındaki performansı ölçen PISA sınavlarında üst sıralarda.

Ülkenin aldığı bu iyi sonuçlar birkaç faktörle açıklanıyor. Bunların biri bürokratların dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim almış ve misyonlarının çok açık olması: Singapur'u dünyanın en zengin, en gelişmiş, en iyi eğitimli ülkelerinden biri haline getirmek.

Öğretmenlere iyi maaş

Clive Dimmock'a göre Singapur'u bu kadar başarılı kılan nedenlerden biri de öğretmenlerinin son derece kalifiye olması. Glasgow Üniversitesi'nden Gimmock, Singapur Ulusal Eğitim Enstitüsü'nün bir liderlik programını koordine etmesi için davet ettiği bir uzman.

- Getty Images
Singapurlu öğrenciler sınavlara hazırlanırken okul dışında genellikle özel ders de alıyor.

Eğitim sektöründeki maaşlar, sanayi ve mali sektörlerle rekabet halinde ve bu üniversitelerin en iyi mezunlarını çekmeye yardımcı oluyor.

Öğretmenlerin ortalama başlangıç ücreti ayda 1600 ila 3500 dolar arasında değişiyor. Ek ders ve performans ikramiyeleri de alıyorlar.

Singapur ayrıca bütçesinin yüzde 20'sini eğitime ayırıyor.

Dimmock bu durumu, "Teknolojileri, laboratuvarları ve mükemmel ders kitapları var" diye açıklıyor.

Yoksul ve cahil geçmiş

Oysa Singapur, bir zamanlar Asya'nın en yoksul ülkelerinden biriydi.

- Getty Images
Singapur 1960'lı yıllarda yoksul bir ülkeyken, okuma yazma bilmeyenlerin oranı da yüksekti.

Resmi verilere göre Malezya'dan 1965'te bağımsızlığını kazandığında, sadece elitlerin eğitime erişimi vardı ve nüfusun yarısı okur yazar değildi.

Ülkede ayrıca petrol gibi doğal kaynaklar da yoktu. Bu nedenle insana yatırım yaptılar.

Singapur bazı temel özgürlükleri engelleyen, yönetime sadakatin ise sosyal güvenlik ve refah garantisini getirdiği otoriter bir yönetime sahip. Bu felsefe, eğitim sisteminde de önemli bir rol oynuyor.

'Kariyer yaklaşık 2 yaşında başlıyor'

Kiasu diye bilinen hep bir şeyleri kaçırdığınız hissi, halkın bilincinde büyük bir yer işgal ediyor.

- Getty Images
Singapur'da eğitimde rekabet küçük yaşlarda başlıyor.

Eski öğretmen Dawn Fung bu endişenin "aileleri iyi notlar alamayacaklarından korkan çocukların hayatını çok zorlaştırdığını" söylüyor.

En iyi okullara ve üniversitelere erişmek için çocuklar PSLE olarak bilinen ve eğitimlerine nasıl bir ortaokulda devam edeceklerini belirleyen ilkokul bitirme sınaflarına erkenden hazırlanıyor.

Fung "Bu kariyer yaklaşık 2 yaşında başlıyor" diyor.

Rekabetçi bir sistem ve Singapurlu çocukların çoğu özel ders de alıyor.

- Getty Images
Sinapurlu öğrencilere çok ev ödevi veriliyor.

Jack'in annesi Sheryl Iow, çocuğunun özel derslerine ayda 700 dolar harcıyor.

Özel ders kârlı bir sektör ve Strait Times gazetesine göre sektörün büyüklüğü 750 milyon doları buluyor.

Ancak ek derslerin yararlı olup olmadığı konusunda tartışma var. Yoğun programı ve özel derslerine karşın Jack PSLE'den annesinin girmesini istediği seçkin okula girmek için gereken puanı alamadı.

Evde eğitim

Dawn Fung, özel ders sektörünü PSLE sınavının öğrenciler için ne kadar zor olduğuna dair bir kanıt olarak gördüğünü anlatıyor.

- Getty Images
Giderek artan sayıda aile evde eğitimi seçiyor.

Dawn Fung "Neden daha kolaylaştırmıyoruz ki? Niye çocuklarımız yaşlarına uygun sınavlara girmiyor?" diyor.

Fung anne olduğunda geleneksel eğitim sistemini terk etmiş ve çocuğuna evde eğitim vermeye başlamış. "Sizi mutsuz eden bir sistemin parçası olmanın yanlış olduğuna inanıyorum. Çocuğunuzu pozitif öğrenme ortamı olmayan bir eğitim sistemine dahil etmenin acımasız bir şey olduğunu düşünüyorum" diye konuşuyor.

Evde eğitimi seçen her aile gibi Fung da ulusal müfredatı uygulamak ve kızları da PSLE sınavına girmek zorunda. Aldıkları notların ulusal ortalamanın altında olmaması gerekiyor.

Endişe ve intihar

Jack'in annesi Sheryl Iow, PSLE'den gerekli puanı alamadığı için oğlunun küçük düşeceğinden kaygılı. "Oğlum mutsuz" diyor.

- Getty Images
Yüksek maaşlar en iyi üniversite mezunlarını eğitim sektörüne çekiyor.

Bir pilot olmayı düşleyen Jack de sınavlara tekrar girmeye hazırlanıyor.

Kusursuzluğu arayışın bir yan etkisi var; stres ve anksiyeteden etkilenen çocukların sayısında artış yaşanıyor.

Bu durum da gençler arasında intihar oranlarını artırıyor. Ülkede 10-29 yaşındakilerin başlıca ölüm nedeni intihar.

Hükümet geçtiğimiz yıllarda eğitim sisteminin öğrencilere baskı yaptığını kabul etti.

Enformasyon Bakanı Ong Ye Kung, "Sistemin öğrencilere çok eziyet etmeyecekleri bir şekilde evrilmesini garanti edeceğiz" dedi. Bakan ayrıca öğrencilerden birbirlerinin akıl sağlığını yakından izlemelerini istedi.

- Getty Images
Singapur'un en iyi okullarına ulusal çaptaki sınavlarla giriliyor.

Hükümet, ezberden çok öğrenme sürecine odaklanan "Düşünen Okullar, Öğrenen Ulus" adlı bir politikayı yürürlüğe soktu. Sloganı da "Daha öz öğret, daha çok öğren".

Dimmock, "İşleri kendi yöntemleriyle yapmak, gruplarla çalışmak ve kendilerinin düşünmesi öğrenciler için daha teşvik edici" diyor.

'Unutulmuş' öğrenciler

Ancak hâlâ en iyi notları alamayan öğrenciler farklı bir muamele görüyor.

California State Üniversitesi'nden araştırmacı Prof. Matthew Atencio, 2011'de Singapur'a gidip "mükemmel" görülmeyen öğrencilerin performansında öğretmenlerin oynadığı rolü araştırdı.

Giderek artan bir eşitsizlikle karşılaştı.

- Getty Images
Gençler arasındaki intihar vakalarındaki artış, Singapur hükümetini eğitim sistemini ele almaya zorladı.

Atencio "Yüksek gelirli bazı ailelerin özel derse verecek paraları var ve bunun gelecekteki eğitimsel, sosyal ve profesyonel ağlar üzerinde bir etkisi oluyor" diyor ve şöyle devam ediyor;

"Eğitim sistemleri geçmişten beri toplumun kıyısına atılmış insanların ihtiyaçlarına eğilmeli. Bu bir sosyal adalet meselesi. Her kesimin topluma yapabileceği inanılmaz katkılar var. Eğitim sadece avantajlı seçkinleri yeniden üretmemeli."

  • Eğitimde dünya birincisi Singapur'un sırrı ne?
  • Finlandiya eğitimde nasıl dünya lideri oldu?
  • Erdoğan: Eğitim-öğretimde tarihi değişimlere hazırlanıyoruz
  • Okulda başarının ne kadarını genler belirliyor?
  • Türkiye, OECD eğitim endeksinde sondan dördüncü sırada
  • Aileler okul ve eğitime hangi ülkede ne kadar harcıyor?

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(0)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!