YEREL HABERLER  / ŞANLIURFA HABERLERİ

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde kırsal Maden Mahallesi sakinleri, 57 yıllık okulun önünde toplanarak yeni okul istedi.
Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesine bağlı Maden kırsal Mahallesi'nde 1954 yılında yapılan okulda halen eğitimöğretim sürüyor. Hakkında yıkım kararı çıkmasına rağmen her yıl yeniden onarılan okulda öğrenciler eğim almaya çalışıyor. 57 yıllık okulun artık eğitim vermeye elverişli olmadığını iddia eden mahalleli, okul önünde toplanarak yetkililerden konuya el atmalarını istedi. Okulun her an yıkılabileceğini iddia eden mahalle sakinleri, hem çocuklarının hem de öğretmenlerin büyük bir tehlike altında olduklarını belirtti.
Okulun çok eski olduğunu söyleyen öğrenci velisi Mustafa Demirel, “1954 yılında yapıldı. Yıkım emri geldi. Lojmanları yıktılar ama okulumuz her sene bu sene yaparız diye öğretmenler ve öğrenciler kendi cebinden tamir edip okulumuzu düzeltmeye çalışıyoruz. Okulun içerisine girdiğiniz zaman duvarlar yıkık, dışarısı yıkık. Devletimizden sadece köyümüze bir okul istiyoruz, başka hiçbir şey istemiyoruz” dedi.
Çocuklarının modern bir şekilde okula gitmelerini istediklerini söyleyen veli Bekir Demirel ise, “Okula modern bir şekilde gidip gelsinler. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Devletimizden bunun karşılaşmasını hem rica ediyoruz hem de talep ediyoruz. 20 yıl önce bu okul bir saray gibiydi ama bugün artık öyle değil” diye konuştu.
Al bayrağın dalgalandığı okulun halinin içler acısı olduğunu söyleyen İbrahim Özgen, “Okulumuzun bayrağı hariç her tarafı dökülüyor. Al bayrağımız sürekli yeni. Vatandaşlarımız gördüğü zaman öğretmenleri uyarıp bayrağı değiştiriyorlar. Bayan öğretmenlerimiz var, lavabolar içler acısı, okulun içi içler acısı. Eğitime cevap veremeyecek kadar eski durumda” ifadelerini kullandı.
Her gelen öğretmenin okulun kötü olması nedeniyle geri gittiğini söyleyen Mahmut Akbaba, “Okulumuzda her sene tadilat yapılıyor. Tadilat parasıyla şimdiye kadar yeni bir okul yapılmıştı. Lavabolar çok kötü, öğretmenler içine giremiyor. Her gelen öğretmen de buradan gitmek istiyor. Biz devletimizden okul istiyoruz” dedi.
Okulun çocuklar için bir risk olduğunu söyleyen Ahmet Özgen, “Biz burada okul için toplandık. Bütün köy halkı burada. Bizim okulumuz yıkım kararı gelmesine rağmen şu anda eğitim yapılıyor. Bu çocuklar için risktir. Yarın en ufak bir şeyde kimse hesabını veremez. Biz okul istiyoruz, çocuklarımız iyi şartlarda eğitim görsün istiyoruz” diye konuştu.Anadolu Ajansı, DHA, İHA tarafından geçilen tüm Şanlıurfa haberleri, bu bölümde Haberturk.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Şanlıurfa Haberleri alanında yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen ajanslardır.
İLGİLİ HABERLER