Sıkı bir karı koca kavgasıyla örneğin. Uyuşukluktan sıyrılın ve sakin suları hareketlendirmenin yollarını keşfedin. Uzun süre evli kalan ve mucizevi bir şekilde boşanmamış çiftlerin hayatlarına hiç dikkat ettiniz mi? Çoğu otomatiğe bağlanmış bir şekilde yürür. Sanki fabrikanın üretim bandından geçer gibi hep aynı görevler aynı soğukkanlılıkla yerine getirilir. Bir süre sonra ilişkinin ruhu monotonlaşır ve yaşam robot modunda akmaya başlar. Fikir tartışmaları, anlaşmazlıklar yerini üzüm üzüme baka baka kararır misali birbirinin karbon kopyası olmuş fotokopi çiftlere bırakır. "Serkan bana anneler gününde katı meyve sıkacağı satın aldı ne kadar düşünceli" ya da "Karım Brad Pitt’e bayılıyor" gibi aslında kavga sebebi sayılabilecek ancak birbirine karşı ateşini kaybetmiş bir çift için sıradan sayılan cümlelere etrafımızda sık denk geliyoruz. Kimse birbiri hakkında kötü düşünmüyor, herkes birbirini onaylıyor ve sinirlerini aldırmış gibi duygusuz bir evlilik sürüp gidiyor.

CANLANIN BİRAZ!

Hangi kadın aslında hediye olarak katı meyve sıkacağından memnun olabilir ya da hangi erkek özünde karısının Brad Pitt’e olan hayranlığına tepkisiz kalabilir ki? Tartışmak ya da ara sıra kavga etmek her ilişkiyi canlı tutar. Ayrıca ne gibi bir sakıncası olabilir ki? Cosmotürk'teki habere göre, iki kişilik hayatınızın ilk başladığı dönemlerdeki halinizle şimdiki durumunuzu kıyaslayın. Monotonluğa doğru ilerlediğini ya da çoktan ruhunu kaybettiğini düşünüyorsanız canlandırmak için önerilerimizi deneyin ve sıkı bir tartışma çıkarın. Neden bağırmak gerek? Çünkü kelimeler, sinirler ve hayat birbirinden ayrılamaz. Ya da sadece Einstein'ın dediği gibi "sürtünmeden enerji doğar". Romeo ve Juliet, Tristan ve Iseult gibi efsane
olmuş çiftleri ele alın. Asla birbirlerine karşı yüksek sesle konuşmamışlar, anlaşmazlığa düşmemişler ama trajik sonlarına bakın. Tüm sosyologlar karı koca tartışmalanın olumlu sonları olduğuna inanıyor. Gerilimi atmak, çiftin ilişkisini yeniden biçimlendirmeye katkı sağlamak, periyodik olarak kuralları limitleri yenilemek, ilişkiyi ileriye götürmek...

Kavga etme ve tartışmaktan çekinen çiftlerin riski ise çok büyük. Birbirlerine karşı gizli bir nefret besleme ihtimalleri çok yüksek.

Söylenmeyen cümleler, bastırılan tepkiler zamanla birikerek sevginin yok olmasına sebep olmaz mı?

KAVGADAN KAÇMAYIN

Tartışmanın ideal sıklığı ne olmalı? Sağduyunun sesine ayda iki ya da dört tartışma yeterli.

ŞU ŞEKİLDE OLMALI:

Ses yükseldiği gerçek bir tartışma ve süresi on beş dakikayı geçmeyen minik tartışmalar. Ancak dozu aşmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü fazlası yarar getireceği yerde ilişkinizi yoracaktır.

BİR TARTIŞMAYI NASIL BAŞLATMALI?

İşte altın kural: Kesinlikle saçma ve mantıksız sebepler olmalı. Ağır ve çok ciddi sebepler yüzünden çıkan tartışmalar ilişkiyi yıpratacağı gibi gerçek bir öfkeye de neden olabilir. O zaman da başlangıç noktasındaki amaçlardan yani ilişkiyi yeniden şekillendirmekten, yeni limitler çizmekten ve ilişkiyi alevlendirmekten sapmış olursunuz.

TARTIŞMA KONUSUNUN GERÇEKTEN APTALCA OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ?

Ortaya çıkan problem eşinizi sinirlendirmesine rağmen sizi gerçekten sinirlendirmiyorsa bunu sonuna kadar kavga nedeni olarak kullanın. Örneğin kayıp ya da unutulmuş anahtarlar, eşinizin dakikliği, kedi ya da köpeğin mama saati ya da aşısı, arabanın içinde kaybolan otoyol bileti...

Aslında her konuda tartışmak mümkün ancak rastgele bir biçimde değil. Unutmayın ki karşınızdaki sizin sevdiğiniz adam ve onu gerçekten kıracak konularda hassas davranmalısınız. Evliliğinizin geleceği, şişmanlık, seksüel performansı, annesi, müzik, edebiyat ve sinema zevki, otomobil kullanma biçimi gibi dengelerin çok ince ayarlandığı konulara girmemeyi tercih edin.

TARTIŞMANIN ŞİDDETİNİ AYARLAYIN

Teorik olarak bir tartışma başlar ve ardından şiddetlenerek devam eder. Bunu zaten siz de biliyorsunuz ve kullanma kılavuzuna ihtiyacınız yok. Ancak zekice bir tartışmada ses tonu sözlerin yoğunluğuyla birlikte artmalıdır. Çoğu insan ciyak ciyak bağırmayı marifetten sayar. Oysa yapmanız gereken şey birbiri ardına mantıklı cümleler sıralamak. Ancak asla aynı cümleyi ikinci kez tekrar etmeyin. Anlamsal bütünlüğünüzü yitirmemeli ve tartışmayı bir sonuca bağlamayı bilmelisiniz. Yani belli bir mantık çerçevesinde tartışmanıza en baştan bir giriş gelişme ve sonuç hazırlamalısınız. Örneğin klasik bir konu ile ilgili saldırıya geçiyorum. "Sevgilim bu Kemal Sunal filmini neden 22'inci kez izlediğini anlamıyorum." Devamında ise gelecek cevap ne olursa olsun siz kendi kurgunuz doğrultusunda gitmelisiniz. "Kırk yılda bir televizyonda ilgimi çeken bir program var ve izleyemiyorum." "Benim de senin kadar gevşemeye ve televizyon karşısında yayılmaya ihtiyacım var." Ve son olarak da "Artık beni sevmiyorsun. Eskiden birlikte salondaki pufun üzerinde kucak kucağa kitap okurduk."

DİNLEYEN SÖYLEYENDEN ALİM OLSUN

Çiftlerin en büyük yanılgısı, tartışma sırasında sarf edilen hoş olmayan kelimelerin gerçek düşünceleri yansıttığını düşünmek. Bu çok saçma!

Kızgın bir koca karısını provoke etmek için fazla ileri gidebilir. Ancak "sen işe yaramayan aptalın tekisin, tıpkı annen gibi" bir cümle kurduğunda sizin gibi zeki bir kadının bu sözleri üzerine alınmak yerine anlaması gereken şey, kocanızın keyfinin yerinde olmadığı ve içinde biriken stresi atmaya ihtiyacı olduğudur. Oysa genelde insanlar kavga sırasında söylenen sözlerden onda birinin gerçek düşünceleri yansıttığına dair yanlış bir inanışa sahiptir. Örneğin size "güneş sistemindeki en büyük cadaloz sensin" demesi şöyle de tercüme edilebilir: "Sen benim güneşimsin!" Sizin kadınlığınıza iltifat ediyor da olabilir. Aslında söylenen sözlerin hiçbir anlamı yoktur. Karı koca kavgalarında asıl endişe verici olan kocanızın tartışmaktan kaçınmasıdır. Beti benzi atmış ve suskun duran bir koca yaralayıcı sözler söyleyenden çok daha tehlikeli olabilir. Eğer durum böyle ise kendinizi sakının çünkü gerçekten çok kızmış demektir.

GEÇMİŞTEN KALAN PROBLEMLERE DİKKAT

Kafanıza şu altın kuralı iyice kazıyın: Geçmişten süregelen problemler karı-koca kavgası için ideal sebep değildir. Bırakın tencere ve tavalar raflarında kalsın çünkü geçmişe dayalı çözümsüz problemler can yakabilir. Eski bir kıskançlık meselesine ya da "sen zamanında bana şunu da yapmıştan" gibi konulara kesinlikle girmeyin. Gezegendeki ülkeler bile geçmişte kalmış problemlerini çözemedikleri ve hazmemedikleri için birbirleriyle savaşıp durmuyor mu? Tartışma başlatırken seçtiğiniz konunun ikinizin ortak geçmişindeki böyle gizli kalmış ve çözülememis bir soruna dokunacak olmasına dikkat edin.

Pek çok çift hep aynı şekilde didişip durur. Yüzyüze, mutfakta, ayakta ve en yüksek desibelden. Ve hep aynı zamanlarda. Tatilin sonu, günün sonu. Tabii hep aynı konularda... Çocukların eğitimi, hafta sonu tatili, istenmeyen arkadaşlar... Sonuç bezdiricidir.

Tartışmalarınızı yenilemek için hayalgücünüzü kullanmayı deneyin. Örneğin sürpriz doğumgünü partisinde, arkadaşlarının arasında size cevap veremeyeceği bir durumda, hem de "neden bu mavi renkli çirkin gömleği giydin sanki" gibi anlamsız bir sebeple hiç beklemediği bir anda saldırabilirsiniz. Cevap veremediği için bunu içinde biriktirip yalnız kaldığınız ilk fırsatta tartışma başlatacaktır. Bu tip bir tartışmanın sonu çok hoş bir barışma ile sonuçlanacaktır.

BİR TARTIŞMADAN ÇIKMAYI BİLMEK GEREKİR. TARTIŞAN ÇİFTLERİ ÇOĞUNLUKLA ÜÇ FARKLI DURUM BEKLER:

Ağlamak, surat asmak ya da sevişmek. Diyelim ki bizim tartışma başlatmaktaki amacımız ilişkiyi alevlendirmek ve tabii üçüncü şık. Bunun için de bir önerimiz var. Tartışmayı başlatacağınız günü, konuyu ve söyleyeceklerinizi önceden belirleyin. Bu şekilde kontrolü elinizde tutup tartışmanın gereksiz uzamasını engelleyebilirsiniz. Sonuca bağladığınız noktada ise kollarınızı sevdiğiniz adamın boynuna dolayıp uzun bir öpücükle tartışmaya son verebilirsiniz. Hepsi sizin kişisel becerinize ve kocanız üzerindeki etkinize kalmış...

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(1)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!