Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkan Yardımcısı Fukuda, A/H1N1 virüsünün neden olduğu salgının henüz ilk safhada olduğunu açıklarken, WHO Sözcüsü Hartl da ‘Virüs dünyanın her köşesine yayılacak’ dedi.Resmi verilere göre virüs 160 ülkeye yayılırken, dünya genelinde salgından ölenlerin sayısı 700’e ulaştı. 263 ölümle hastalıktan en çok etkilenen ülke olan ABD, 195 milyon doz H1N1 aşısı aldı

Milliyet'te yer alan habere göre birkaç ayda küresel çapta yüzlerce kişinin ölümüne, onbinlerce kişinin hastalanmasına, yüz milyonlarca dolar ekonomik zarara neden olan Domuz Gribi’ne karşı dünyanın birçok ülkesinde olağanüstü önlemler alınırken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkan Yardımcısı Keiji Fukuda, A/H1N1 virüsünün neden olduğu salgının henüz ilk safhada olduğunu açıkladı.

Sonbahar gelmeden önce aşı üretimini hızlandırmanın yollarını aradıklarını belirten Fukuda, aşının güvenilirliği konusunda asla ödün vermeyeceklerini vurguladı. WHO sözcüsü Gregory Hartl de bir basın toplantısı düzenleyerek, virüsün yakında dünyanın her köşesine yayılacağı uyarısında bulundu. Hartl, virüsün örgüte üye 193 ülkeden 160’ına yayıldığı göz önünde bulundurulduğunda, bütün dünyanın risk altında olduğunun söylenebileceğini belirtti. Salgın nisan ayında Meksika’da patlamıştı.

En çok etkilenen ABD oldu

Resmi verilere göre dünya genelinde salgından ölenlerin sayısı ise 700’e ulaştı. Hastalıktan en kötü etkilenen ülke, ölümle sonuçlanan 263 vaka ile ABD oldu. İkinci sıraya ise, bugüne kadar domuz gribine bağlı 165 ölüm bildiren Arjantin yerleşti. Salgının çıkış noktası olan Meksika 128 ölümle üçüncü sırada yer aldı.
Bilim insanlarının en büyük endişesi ise virüsün mutasyon geçirip milyonlarca kişinin ölümüne neden olan 1918’deki İspanyol ve 1958’deki Asya gribi salgınlarından çok daha ölümcül bir hal alması.

ABD hükümeti sonbaharda gerçekleşmesi muhtemel bir aşı kampanyası için 195 milyon doz H1N1 aşısı satın aldı ve ihtiyaç duyulan aşı miktarını esnetmeye yarayan bir bileşikten 120 milyon doz sipariş etti. 14 bini aşkın vaka ve 38 ölüm ile Asya-Pasifik bölgesinin en endişe verici rakamlarına sahip olan Avustralya ise aşıyı gönüllü insanlar üzerinde denemeye başladı. Avustralya daha önceden 21 milyon doz H1N1 aşısı sipariş etmişti.

Çin aşı denemeye başladı

İki aydır domuz gribi aşısı üzerinde çalışan Çin de aşıyı ülkenin doğusunda yer alan Taizhou şehrinde yaşayan 2 binden fazla gönüllü üzerinde denemeye koyuldu. Denemelerden olumlu sonuç alındığı takdirde, aşı üzerinde çalışan Hualan Biological Engineering Inc. firmasının günde 600 bin doz üretebileceği belirtiliyor.

Yunanistan ‘acil hat’ kurdu

Sonbaharda salgının kontrolden çıkması ihtimaline karşı tedbir planları yapan Yunan hükümeti, olası bir acil durum halinde büyük stadyumları toplu aşılama kampanyaları için kullanacak. Sipariş edilen milyonlarca doz aşı ise askerler tarafından korunacak.

İngiltere ise telefon ve internet aracılığıyla ulaşılabilen özel bir “domuz gribi acil” hattı kurarak hastalığa yakalandığını düşünen vatandaşlarına hizmet vermeye başladı.

Hac ve ayin önlemi

Avrupa’nın salgından en kötü etkilenen ülkesi olan İngiltere’de bulunan kiliseler, pazar ayinlerine katılan halkın sağlığını korumak için çeşitli tedbirler aldı. Buna göre ayin sırasında aynı kadehten şarap yudumlanmayacak, parmaklar kutsal suya daldırılarak haç çıkarılmayacak ve mümkün olduğunca el sıkışılmayacak.
Kosta Rika’da 227 yıldır yapılan Roma Katolik haccı da salgın nedeniyle iptal edildi.

Arap ülkelerinin sağlık bakanları ise domuz gribi nedeniyle hac ziyaretine kısıtlamalar getirilmesi konusunda fikir birliğine vardılar. Buna göre yaşı 65’ten büyük, 12’den küçük olanlar ve kronik hastalıkları bulunanlar hac ziyaretinden muaf tutulacak.

Sıkı denetim

A/H1N1 virüsünün yol açtığı domuz gribi hızla yayılmaya devam ederken, ülkeler de refleksleri ve olanaklarına göre bir dizi önlem alıyor. Bir yandan aşı siparişi verilirken, bir yandan da ilaç stokları yapılıyor. Bu arada hastalığın yayılmasını hızlandıracağı düşünülen etkinliklere kısıtlama getirilmesi planlanıyor. En etkili önlem olarak seyahat araçları ve sınır kapılarındaki sıkı denetim kontrolleri ilk sırada yer alıyor.

Almanya futbol maçlarını iptal etmeyi tartışıyor

Domuz gribi istatistikleri ve yayılma hızı Avrupa’da büyük korku yarattı. Almanya’da domuz gribine yakalananların sayısı çığ gibi artarken, Berlin’deki Robert Koch Enstitüsü son 24 saatte 637 yeni vakanın ortaya çıktığını açıkladı.
Öte yandan, ülkede olağanüstü önlemler alınması da gündeme geldi. Birçok siyasi, domuz gribinin yapı değiştirerek yayılması ve salgın hale gelmesine karşı, konser ve Bundesliga maçları gibi kitlesel etkinliklerin iptal edilmesini önerdi.

Tutuklulara aşı önerisi

Hıristiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) politikacı Stephan Mayer, hastaların ve yaşlıların yanı sıra, hastaneye kaldırılmalarının gerekli olmaması için ağır hapis cezası almış olan tutukluların da aşılanması gerektiğini söyledi.
Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) politikacı Gerald Weiss, emeklilerin, hamile kadınların ve çocukların korunmalarının ön planda tutulması gerektiğini ancak tutukluların aşılanmalarının da güvenlik risklerinin azaltılması açısından mantıklı olduğunu bildirdi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis Grubu üyesi Gerold Reichenbach, domuz gribinin hızlı bir şekilde yayılmasının sürmesi durumunda futbol karşılaşmaları gibi çok sayıda insanın katıldığı etkinliklerin iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

Almanya Sağlık Bakanı Ulla Schmidt, bu öneriyi çok abartılı bulduğunu kaydederek, “Takımım Alemannia Aachen gelecek hafta sonunda oynayacak olsa, benim de vaktim olsa, maçı izlemeye giderdim” dedi.
Bu arada, Baden-Württemberg eyaletindeki Engstingen kentindeki bir okul, Londra’dan tatilden dönen bir grup öğrencinin yedisinde H1N1 virüsü tespit edilmesi üzerine yaz tatilini erken başlattı.

22.5 milyon Alman aşılanacak

Berlin ve Brandenburg eyaletlerindeki hastalardan kan örnekleri alarak araştırmalar yapan Berlin Eyalet Laboratuvarı’nda, domuz gribine karşı aşı geliştirilmesi için gece gündüz ve haftada yedi gün çalışıldığı belirtildi. Hükümet, en geç ekim ayı başına kadar geliştireceği aşı ile 22.5 milyon Almanı aşılamayı planlıyor.

Sağlık Bakanlığı: Domuz gribi ilacımız yeterli

Yaz aylarıyla birlikte, domuz gribinin yoğun olarak görüldüğü ülkeler hastalığa karşı önlemleri artırıp ilaç depolama yoluna giderken, Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin domuz gribi tedavisi için yeterli ilaca sahip olduğunu açıkladı. Bakanlık yetkilileri, domuz gribi aşısı konusunda üç yabancı firma ile görüşüldüğünü, aşının eylül-ekim arasında Türkiye’de olacağını söyledi.

2 milyon 15 bin kutu ilaç var

23 Temmuz 2009 itibarıyla, Türkiye’de görülen toplam domuz gribi (H1N1 2009) vakası sayısı 139’a ulaştı. Sağlık Bakanlığı, bu vakaların 35’inin yerli vaka olduğunu bildirdi. Bakanlık, 139 vakadan 25’inin tedavisinin ayakta, iki vakanın tedavisinin hastanede devam ettiğini, geri kalan vakaların iyileştiğini açıkladı.
Türkiye’nin, domuz gribi tedavisinde kullanılan ilaçlara fazlasıyla sahip olduğunu bildiren yetkililerin verdiği bilgiye göre, depolarda halen 2 milyon 15 bin kutu (20 milyon 150 bin doz) ilaç bulunuyor, 100 bin kutu ilacın da Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. Yetkililer, bazı ülkelerin ilaç stoku yapmaya başladığının anımsatılması üzerine, “Türkiye için endişe edilecek bir şey yok. Onlar hazırlıksız. Depomuzda ilacımız var” dedi.

Yetkililer, insanların toplu halde bulunduğu spor karşılaşmaları ve okullarda bir kısıtlamaya gidilmesinin şu noktada söz konusu olmadığını ifade ederek, Türkiye’nin domuz gribinde 6. safhaya ulaşmadığını anımsattı.

Avrupa ülkeleri laubali

Yetkililer, “Şu anda bizde, onların varmış olduğu 10, 20, 50 bin tane vaka mı var? Topu topu 125-130 kişi olmuş, hepsi iyileşip gitmiş. Hal böyleyken niye vatandaşı tedirgin edelim? Avrupa ülkeleri gibi laubali takip etseydik, bizim en az 2 - 3 bin vakamız vardı” diye konuştu.

Domuz gribi aşısı konusunda üç yabancı firmayla görüşmeler yapıldığını açıklayan yetkililer, “Eylül’den önce olmaz diyorlar. Eylül olur, ekim olur, aşı çıktığında alacağız” dedi.  Yetkililer, ABD’nin şimdiden yüklü aşı siparişinde bulunduğu yönündeki haberlerin anımsatılması üzerine, Türkiye’nin aşı için gerekli temaslarda bulunduğunu ancak alınacak aşı fiyatlarında değişiklik olmaması için konuşulan fiyatları ve alınacak miktarı açıklamak istemediklerini kaydetti.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları'nı ve Gizlilik Sözleşmesi'ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

BU EKRANI KAPATMAK İÇİN TIKLAYIN!
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!(10)
* Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!